Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy otrzymam potwierdzenie przedłużenia orzeczenia w czasie pandemii? ZUS odpowiada

06.08.2020
Autor: Redakcja, fot. pixabay.com
czerwony napis 2020 zakreślony czarnym flamastrem

Czy przedłużone orzeczenia, których ważność skończyła się w czasie pandemii, mają moc taką samą, jak „zwykłe” orzeczenia? Czy obywatel otrzyma jakiekolwiek potwierdzenie przedłużenia orzeczenia? Pytają o to pracodawcy, którzy chcą mieć „porządek w papierach”, by nie mieć potem nieprzyjemności związanych choćby z SODiR czy inspekcją pracy. 

 
Odpowiedź ZUS:
 
ZUS nie wydaje żadnych potwierdzeń przedłużenia orzeczenia, ponieważ ważność orzeczeń została przedłużona z mocy prawa (tj. art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. zmieniającej ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Dz.U. z 2020 r. poz. 568; art. 15zc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.).
 
Przepisy ustawy, a więc aktu prawa powszechnie obowiązującego, na mocy których orzeczenia zostają przedłużone, nie przewidują dokonywania przez organ rentowy potwierdzania tego faktu.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • BON
    ona
    11.08.2020, 09:03
    A to ciekawe, bo Zus i Pot nie obowiązuje to prawo i nie wydają dodatkowego bonu turystycznego dla dzieci z orzeczeniami, które zakończyły się podczas pandemii.
    odpowiedz na komentarz
  • A co z PZON?
    Dan
    06.08.2020, 17:59
    Mój pracodawca chce aby m przedstawił takie zaświadczenie z PZON. Natomiast w orzecznictwie nie chcą mi takiego wydać. Co zrobić? Jeśli nie dostarczę zaświadczenia nie przedłuża mi umowy i zostanę bez pracy.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas