Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyższa płaca minimalna wpłynie na wyższe świadczenie pielęgnacyjne

07.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
ojciec odwrócony tyłem trzyma na ramieniu noworodka
Rząd planuje podnieść płacę minimalną w 2021 r. do 2800 zł co oznacza, że wzrośnie także kwota świadczenia pielęgnacyjnego, które co roku waloryzowane jest 1 stycznia.
 
Jeśli najniższe wynagrodzenie za pracę w przyszłym roku faktycznie wyniesie 2800 zł, to świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o kwotę 140,91  zł. Wskaźnikiem waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego jest  procentowy wzrost wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę, który wyniesie 7,7 proc.
 
Obecnie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 1830 zł netto. W przyszłym roku wyniosłoby więc 1971 zł (po zaokrągleniu w górę).
 
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunowi dziecka z niepełnosprawnością, który zrezygnował z pracy, aby się nim opiekować. Na jego otrzymanie nie ma wpływu kryterium dochodowe.
 
 
Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością pobierają zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 620 zł., uzależnione od dochodu. 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Swiadczenie pielwgnacyjne dla opiekunow osob doroslych bez wzgledu na czas powstania niepelnosprawnosci
  dariusz
  10.08.2020, 09:26
  dlaczego wyrok TK z roku 2014 nie jest wykonywany ? dlaczego trzeba angazowac armie ludzi (SKO, SA ) aby w koncu w powolaniu na wyrok TK przyznac swiadczenie. KTO KONKRETNIE ODPOWIADA ZA TAKA SYTUACJE. JAK DLUGO MAMY CZEKAC NA WYKONANIE WYROKU? NASZA CIERPLWOSC SIE KONCZY.PODEJMIEMY ODPOWIEDNIE KROKI.dariusz
  odpowiedz na komentarz
 • Pomyślcie
  Erik
  07.08.2020, 22:53
  Szkoda że nikt nie pomyślał o zasiłku pielęgnacyjnym aby go podnieść chociaż do kwoty 500 zł bo nie każda ON dostaje 500+ a z samej renty socjalnej ciężko się utrzymać. .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas