Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstało pierwsze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

10.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. niepelnosprawni.gov.pl
Źródło: niepelnosprawni.gov.pl, pfron.org.pl
biały parterowy budynek z flagami przed wejściem, com w jaszczowie
Pierwsze w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne (COM) zostało otworzone w Jaszczowie w województwie lubelskim. Oferuje ono wsparcie dla 18 osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym i umiarkowanym.
 
10 osób będzie korzystało z opieki w ramach pobytu dziennego, a 8 osób zamieszka tam na stałe.
 
Inwestycja została sfinansowana w ramach Funduszu Solidarnościowego, na budowę przeznaczono ponad 2,5 mln złotych, wraz z wyposażeniem to 2,7 mln zł. 
 
„Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” to projekt realizowany przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Celem ich powstawania jest wsparcie dla dorosłych osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, tak by zapewnić im możliwość samodzielnego i godnego życia.
 
Wsparcie będzie dotyczyło zaspokojenia potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych.
 
- Centra uzupełniają nasz dotychczasowy system opieki – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Centra będą łączyć niezależne zamieszkiwanie z opieką i wsparciem, których te osoby potrzebują. Przypomnę, że to jest uzupełnienie mieszkań chronionych. Centra opiekuńczo-mieszkalne są dedykowane tym, którzy wymagają nie tylko wspieranego zamieszkiwania, ale także kompleksowej opieki – dodaje.

Dla gmin i powiatów

Od 1 sierpnia 2019 r. o środki na utworzenie COM-ów mogą ubiegać się samorządy gminne i powiatowe. Mogą składać wnioski do wojewody, który przekazuje je do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Po weryfikacji umowa podpisywana jest pomiędzy wojewodą a ministrem. Gminy i powiaty mogą składać wnioski o wsparcie w ramach dwu modułów programu.
 
Pierwszy obejmuje utworzenie, przebudowę lub remont lokalu i wyposażenie COM. Dofinansowanie wynosi do 100 proc. całkowitego kosztu realizacji. Drugi moduł dotyczy dofinansowania na działalność COM. Obejmuje ono m.in.: zabezpieczenie dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości), opłacanie podatków i opłat lokalnych, ubezpieczenie budynku, zakup usług (np. wyżywienia dla uczestników Centrum), zakup materiałów do pracy z uczestnikami programu, przeprowadzanie okresowych przeglądów, kontroli stanu oraz konserwacji urządzeń budowlanych i sprzętu wielokrotnego użytkowania, w tym sprzętu specjalistycznego.
 
Centra Opiekuńczo-Mieszkalne mogą otrzymać także dofinansowanie na transport uczestników, pokrycie kosztów wynagrodzeń kadry oraz osób świadczących usługi na rzecz uczestników programu.
 
W Jaszczowie ma powstać jeszcze Zakład Opiekuńczo-Lecznicy, Zakład Aktywności Zawodowej i Dzienny Dom Senior +.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • nadal problem z remontami i mieszkaniami dla usamodzielnionych osób z ON
    ON
    21.08.2020, 22:42
    gro ludzi starsi i młodsi z niepełnosprawnościami mieszka w blokach bez windy ... gdzie jest budownictwo temu służące lub pomoc na remonty ???? gdzie sa programy developerskie służące poprawie w.życia? np mieszkania w rozliczeniu za nowe lokum z windami w nowym budownictwie zamiast z lat 60tych?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas