Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wąska grupa osób z niepełnosprawnością bez obowiązku noszenia maseczki. Zaświadczenie niepotrzebne

10.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
dziewczynka w przyłbicy obok fontanny siedzi na kamiennej kuli
Obowiązek zakrywania ust i nosa z powodu zagrożenia koronawirusem jest powszechny. Tylko wąska grupa osób z niepełnosprawnością nie będzie musiała tego robić i nie będzie konieczne okazywanie orzeczenia czy zaświadczenia jak pierwotnie planowano.
 
 
poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
 
- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty (8 sierpnia – przyp. red.) z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny – powiedział Polskiej Agencji Prasowej.
 
Te ściśle określone wskazania dotyczą: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim – jak czytamy w rozporządzeniu.
 
Nie będzie konieczne w tym przypadku okazanie zaświadczenia czy orzeczenia o niepełnosprawności. 
 
Odkrycie ust i nosa jest możliwe także w przypadku komunikowania się z osobą głuchą lub niemówiącą i niesłyszącą. 
 
Obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy dotyczy takich miejsc jak:
 • środki publicznego transportu zbiorowego,
 • drogi i place, tereny cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych (chyba, że zachowana jest 1,5-metrowa odłegłość),
 • zakłady pracy,
 • budynki użyteczności publicznej,
 • targowiska, 
 • sklepy,
 • kościoły,
 • samoloty.

Z kolei rękawiczek jednorazowych np. w sklepach, stacjach paliw, obiektach usługowych nie muszą nosić: osoby, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mające trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek. W tym przypadku także nie ma obowiązku okazywania orzeczenia czy zaświadczenia.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • monika firzyk
  Monika fitrzyk
  12.04.2021, 01:57
  Mam pytanie czy muszę nosić maseczka Jak mam epilepsja mam stopień umiarkowanie nie wiem czy muszę nosić maseczka
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni chęć więc nie mam
  Monika
  12.04.2021, 01:56
  Mam pytanie czy muszę nosić maseczka Jak mam epilepsja mam stopień umiarkowanie nie wiem czy muszę nosić maseczka
  odpowiedz na komentarz
 • Kasia Waśkiewicz
  Chore
  14.08.2020, 15:40
  A co z osobami które mają padaczke łapie i człowiek nawet nie Bedzie wiedział Kiedy udzielić drugiej osobie pomocy kto te prawo pisze to jest chore
  odpowiedz na komentarz
 • real
  real
  13.08.2020, 21:01
  Obowiązek zasłaniania nosa i ust i tak nie jest przestrzegany. Szczególnie młodzież sobie lekceważy i nie nosi lub nosi na brodzie. W kościołach na mszy część bez masek lub tylko na ustach a nosy odkryte. Na mszach np. w Kalwarii Zebrzydowskiej księża przypominają o obowiązku przed rozpoczęciem mszy ale część wiernych takie komunikaty ma głęboko w poważaniu
  odpowiedz na komentarz
 • Boże kto te prawo pisze. Pewnie psychiczni.
  Borzoi
  13.08.2020, 19:26
  Tego rodzaju rozporządzenia wydaje nasza władza która posiada, całościowe zaburzenie rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu przewyższającym wszystkie stopnie. Co mają robić osoby z astmą, zaburzeniami krążenia i chorobami płuc. Nasza władza po prostu sama się zwolniła z noszenia masek i rękawiczek. Tyle jej wiadomo o chorobach i trudnościach osób niepełnosprawnych i schorowanych.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie tylko ta wąska grupa
  Kornel
  11.08.2020, 22:45
  Nie tylko ta wąska grupa o której Państwo piszą jest zwolniona z obowiązku zasłaniania ust i nosa, ale także osoby mające "b) trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa"
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas