Sportowy weekend w Bielsku-Białej

10.08.2020
Autor: inf. prasowa
kobieta podczas zawodów wyciska sztangę leżąc
Po raz pierwszy w Bielsku-Białej odbyły się organizowane na tak dużą skalę Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasycznym.

W ubiegłą sobotę, 8 sierpnia, do stolicy Podbeskidzia przybyła ponad setka siłaczy z całego kraju. Wśród nich nietrudno było znaleźć zawodników, którzy na swoim koncie mają medale z mistrzostw Polski, Europy, a nawet świata. Organizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Bielsko-Biała, Polskim Związkiem Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego oraz Stowarzyszeniem Centrum Formy Dąbrowa Górnicza impreza była transmitowana na żywo, w szczytowym momencie oglądało ją ponad 3 tys. osób.

- Przebieg zawodów oceniam bardzo dobrze. Startowała tutaj spora część zawodników z czołówki Polski PZKFFiTS jak również PZSN Start. Mieli oni wysokie rezultaty, choć zawodnicy generalnie przygotowali się na inne terminy, więc to że w ogóle te zawody się udały pomimo wprowadzonych procedur antycovidowych to wielki sukces – podsumował sędzia główny Arkadiusz Znojek.

Chęć do udziału w zawodach deklarowało blisko 150 osób, niestety ze względu na panującą sytuację epidemiczną w wydarzeniu mogło wziąć udział 110 zawodników.

Ogólnopolskie zawody zostały przeprowadzone w 6 kategoriach. Kobiety startowały w kategorii OPEN, mężczyźni w kat. wagowej do 72 kg i ponad 72 kg. Tytuł najlepszego zawodnika niepełnosprawnego trafił do Artura Lisa (Start Tarnów), który wycisnął 160 kg. Wśród pełnosprawnych najlepszy okazał się Adrian Grabski (SI Eurobeskidy) z wynikiem 235 kg. Patryk Wójcik (Start Tarnów), który wycisnął 120 kg, zdobył tytuł najlepszego juniora.

Najlepsi zawodnicy

W gronie najlepszych zawodniczek znalazła się Joanna Czekurłan (KS Team Wrocław) z rezultatem 100 kg oraz z tym samym wynikiem niepełnosprawna Beata Jankowska (Start Wrocław). Obie panie swój sukces powtórzyły podczas Mistrzostw Śląska, podczas których również zdobyły tytuły najlepszych zawodniczek na miejscach pierwszym i trzecim. Drugą pozycję zajęła w tej klasyfikacji Agata Sitko (UKS Pover Kuźnik Chorzów) z rezultatem 105 kg.

Na Mistrzostwach Śląska wśród panów najlepsze wyniki odnotowali kolejno z klubu KKF Azory Kraków Konrad Grochalski – 165 kg i Adam Balawejder - 175 kg oraz Michał Krętosz (UKS Eugen Knurów) – 185 kg.

Zdecydowanie największy ciężar wycisnąć udało się Adamowi Łaskawskiemu – brązowemu medaliście mistrzostw globu, który podczas sobotnich zawodów podniósł 252,5 kg. Sportowiec UKS Pover Kuźnik Chorzów zajął w kategorii wagowej +120 kg pierwsze miejsce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski. Sponsorem głównym zawodów była firma AQUA S.A. z Bielska-Białej. Impreza została dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu.