Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak Polskim Bonem Turystycznym zapłacisz za turnus?

11.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
dziecko widoczne tylko do ramion siedzi na kamieniu obok niego oparte kule
Od 1 sierpnia 2020 r. można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS Polski Bon Turystyczny. Jego równowartość dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wynosi 1000 zł. Bonem można zapłacić także za turnus rehabilitacyjny.
 
 
Ośrodek organizujący turnus rehabilitacyjny musi zatem znaleźć się na powyższej liście, aby móc zrealizować tam bon.
 
„Bon zostanie wygenerowany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Natomiast, aby otrzymać dodatkowe świadczenie należy złożyć skan lub zdjęcie oświadczenia  osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego na PUE ZUS” – informuje nas przedstawiciel biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.
 
Bon można zrealizować do 31 marca 2022 r.
 
Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych, następnie zostanie wysłany kod 16-cyfrowy na podany numer telefonu lub adres e-mail.

Kwestie techniczne

Wśród pytań zgłaszanych najczęściej do ZUS pojawiło się następujące: „Nie mogę wysłać oświadczenia o niepełnosprawności dziecka, które jest podstawą do przyznania dodatkowego świadczenia polski bon turystyczny. Co zrobić?”.
 
„Jeżeli przy próbie wysyłki oświadczenia o dodatkowe świadczenie w formie bonu (DBT) pojawia się komunikat błędu „Dokument jest niezgodny ze schematem – proszę otworzyć formularz w trybie edycji i poprawić istniejące błędy”, to przyczyną jest to, że w adresie e-mail podawanym przy aktywacji bonu wprowadzona została spacja (np. na końcu adresu). W takiej sytuacji trzeba poprawić adres e-mail w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon], w sekcji [Dane kontaktowe]. Można to zrobić przy pomocy przycisku [Zmiana danych kontaktowych]. Po wykonaniu tej czynności należy ponownie wykonać wysyłkę oświadczenia DBT” – odpowiada ZUS.
 
Do 10 sierpnia ZUS wydał ponad 504 tys. bonów o wartości 431 mln zł. Odbiorcy dokonali już ponad 50 tys. płatności bonami na kwotę 36 mln zł. W tej chwili w bazie podmiotów przyjmujących płatności bonem jest ok. 13,6 organizacji.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • bład wysyłania
    Kuba W
    18.08.2020, 18:35
    Jeśli macie błąd z wysłaniem to info z infolini. Obsługiwana przeglądarka Mozilla Firefox, pod google chrome nie działa.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas