Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Przyzwolenie na segregację i łamanie praw”. Polska zaskarżona do Komisji Europejskiej

12.08.2020
Autor: Angela Greniuk, fot. pixabay.com
Źródło: enil.eu, facebook.com/niezaleznezycieINZ
flaga unii europejskiej

Ponad 7 mln euro z funduszy europejskich w Polsce było i jest wykorzystywanych na inwestycje w ośrodkach opieki instytucjonalnej osób z niepełnosprawnością. Wsparcie na tego typu cele jest sprzeczne z m.in. Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – skargę na Polskę w tej sprawie złożyły do Komisji Europejskiej dwie międzynarodowe organizacje, działające na rzecz praw osób z niepełnosprawnością: Europejska Sieć Niezależnego Życia (ENIL) i Fundacja Validity.

ENIL i Fundacja Validity złożyły skargę na jedno z polskich województw – łódzkie oraz wezwały Komisję Europejską do podjęcia działań przeciwko województwu, w tym wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE.

Łamanie prawa do niezależnego życia

Zażalenie odnosi się do województwa łódzkiego, którego zarządzający w latach 2014-2020 wykorzystali i wykorzystują w niewłaściwy sposób fundusze unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Projekty dotyczą „budowy, renowacji, rozbudowy lub modernizacji instytucjonalnych placówek opieki dla osób niepełnosprawnych, w tym niektórych do 80 lub 90 mieszkańców – czytamy na stronie jednego z oskarżających, Europejskiej Sieci Niezależnego Życia (ENIL). Infrastruktura instytucjonalna dla osób niepełnosprawnych narusza międzynarodowe prawa dotyczącego praw człowieka. Sprawa stanowi kolejny przykład wykorzystania znacznych poziomów funduszy UE do segregacji osób niepełnosprawnych i łamania ich praw”.

Przeciw Konwencji i nie tylko

Przeznaczanie funduszy unijnych na modernizację placówek opieki instytucjonalnej (inaczej nazywanych „instytucjami”, do których zalicza się np. domy pomocy społecznej) jest sprzeczne z obowiązującą w Europie i w Polsce ideą deinstytucjonalizacji. Jest to proces odchodzenia od opieki dużych instytucji nad osobą z niepełnosprawnością w kierunku samodzielności – wspierania osób z niepełnosprawnością w ich środowisku lokalnym.

Deinstytucjonalizacja jest wpisana w prawo międzynarodowe, m.in. Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej czy Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ratyfikowaną przez Polskę 8 lat temu. Proces deinstytucjonalizacji został wpisany również do projektu polskiej „Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami 2020-2030”. Niedawno w lipcu br. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował o trwających pracach w resorcie nad opracowaniem krajowej strategii deinstytucjonalizacji.

Według Konwencji, placówki opieki instytucjonalnej są nakierowane na opiekę nad osobą z niepełnosprawnością – w zamian za to podopieczni zgadzają się na wyznaczony rytm dnia, itd., podporządkowując się regulaminowi. Tym samym instytucje „odmawiają” takiej osobie prawa do niezależnego życia, własnych decyzji i włączenia do społeczności. Oprócz tego w Komentarzu Generalnym nr 5 do artykułu 19 Konwencji znajduje się zapis o tym, że państwa członkowskie UE muszą zaprzestać praktyki finansowania i inwestowania w budowę, remont lub rozbudowę tych instytucji. Środki powinny być wydawane na programy wsparcia osób z niepełnosprawnością w ich znajomym środowisku, lokalnej społeczności.

Więcej „instytucjonalnych” projektów?

Autorzy skargi zaznaczają również swoje obawy: może być więcej projektów (niż zaskarżonych osiem), wspierających instytucje i realizowanych w woj. łódzkim. Drugą sprawą jest to, że województwa z całej Polski nadal mogą występować o dofinansowanie projektów, które wspierają placówki opieki instytucjonalnej – co według zaskarżających jest niezgodne z prawem i mija się z faktycznym celem przeznaczenia funduszy.

Podobne sytuacje miały miejsce w Austrii, Bułgarii i na Węgrzech, wówczas Organizacja Narodów Zjednoczonych obciążyła każde z tych państw odpowiedzialnością za „poważne i systematyczne naruszenia praw osób niepełnosprawnych na inwestowanie w rozbudowę instytucjonalnego systemu opieki, korzystając z ogromnych środków unijnych” – podaje ENIL.

Wystosowaną do Komisji Europejskiej skargę można przeczytać w jęz. angielskim na stronie ENIL.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Bardzo dobrze że zaskarzono
  Ewa
  14.09.2020, 07:27
  Ponieważ niepełnosprawnych mają wszystkie rządy gdzieś Jestem osobą niepełnosprawną bez rodziców Postarałam się o to 500 plus ale że mam opiekę z mops muszę teraz płacić 5zł na godz i mam dzienieni 5 godz i 3 niedzielę 2 godz ale jak chciałam asystenta to mi się nie należy A opiekunki mam powyżej 60 r życia I ciekawe jest to że żadna nie posadzi na wózek żebym gdzieś pojechała Tak zostają mi cztery ściany A do Dps nie chcę pójść bo tam jak się idzie to człowiek jest ubezwasłowiony ponieważ wszystko trzeba robić według godz A jestem sprawną umysłowo Nasze państwo jeżeli chce żeby były dpsy to formie takiej że są małe domki i robię w nich co chcę Przyjmuje znajomych kiedy chce żeby czuć się swobodnie
  odpowiedz na komentarz
 • Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych
  Antoni Chołodniak
  13.09.2020, 20:14
  Jestem usatysfakcjonowany i mogę uznać ten stan rzeczy za mój sukces bo z całej siły walczyłem prze prawie 8 lat o zaskarżenie Polski za łamanie praw osób niepełnosprawnych. Przez 8 lat walczę o KPON i jeszcze wczoraj mówiłem o łamaniu praw i monitów... Dziś Polska jest zaskarżona... Wreszcie po tylu latach... Ponad 7 mln euro z funduszy europejskich w Polsce było i jest wykorzystywanych na inwestycje w ośrodkach opieki instytucjonalnej osób z niepełnosprawnością. Wsparcie na tego typu cele jest sprzeczne z m.in. Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – skargę na Polskę w tej sprawie ...
  odpowiedz na komentarz
 • szkoda slow...
  kazik bronislaw
  30.08.2020, 18:08
  pis lamie wszelkie prawa O/N i ich opiekunow..
  odpowiedz na komentarz
 • PiSowska sprawiedliwość.
  julia
  29.08.2020, 11:43
  Wciąż niepełnosprawni na wózkach. Wszystko dla nich. Duda niesamodzielnym z e znacznym stopniem podniósł progi, dał 500+. Wszystko to ze 2 miesiące lub 3 temu. Jednak są w tym kraju ludzie z niepełnosprawnością znaczną, którzy z powodu choroby na zajęcia warsztatowe nawet nie mogą chodzić, bo wiją się w bólach każdego dnia. Wiecie jaki mają zasiłek stały?. 630 zł, przy progu dochodowym 704 zł. To wartości jakie pozostawił po sobie Rząd E. Kopacz. To przez ten próg chory na leki nie dostaje celowego, bo go przekracza o 20 zł. A na leki wydaje 300 zł. miesięcznie. To dla tej grupy ludzi bardzo ciężko chorych zasiłek pielęgnacyjny około 200 zł jest wliczany w dochód, więc jakby go nie było. Nie mają opiekunów, choć ledwo egzystują. A ich winą jest to, że do łóżka jakoś się sami mogą doczłapać. Jak mają żyć za 630 zł miesięcznie?. Pisowski Rząd nawet jednym słówkiem przez 5 lat o nich nie wspomniał. To dla tego Rządu to największe zakały w tym kraju i chętnie by ich utylizował. Zresztą to co z nimi wyprawiają, to i tak dla nich zagłada. Jak Duda wyszedł i mówił o podwyższeniu progu dochodowego i 500+ jedynie dla niesamodzielnych, to mnie zemdliło. Niechby jeszcze 500+, ale progu nie podnieść dla tej grupy chorych?. Na leki przez to nie dostają celowego. Niech no tylko który mi tu powie, że jest 3 letni okres weryfikacji?. Przy takich cenach, przy takim rozdawnictwie każdemu ,weryfikacja powinna być co rok, Zdychają z powodu nie stosowania leków. To jedyny taki kraj na świecie, gdzie tak po chamsku potraktowano ludzi bardzo, bardzo ciężko chorych, wijących się w bólach każdego dnia. Nawet, gdy podwyższyli coś tam ze względu na 3 letni okres weryfikacji, to i tak wartości zasiłków i progu są jak za Kopacz.
  odpowiedz na komentarz
 • SPRAWIEDLIWOŚC ? a co to takiego
  Zbigniew Pączek
  17.08.2020, 15:16
  A czy kiedyś była sprawiedliwośc wobec nas ON i innych? NIGDY. Jedyna sprawiedliwośc jaka wszystktkich dotknie to po ŚMIERCI.
  odpowiedz na komentarz
 • bronić osoby niepełnosprawne, bo same się nie obronią
  Matylda
  12.08.2020, 21:53
  Bardzo dobrze, że Polska jest zaskarżona do Komisji Europejskiej. W tym kraju od lat jest łamanie praw i segregacja. Rząd PIS-u jeszcze bardziej posegregował niepełnosprawnych, niż poprzednicy!
  odpowiedz na komentarz
 • Nasze Prawa Zapisane w Konstytucji są ciągle łamane ...
  Marek Sepetowski
  12.08.2020, 15:36
  Nie będę się już bał choć wielu z Nas boi się powiedzieć prawdę Nasze Prawa jako Niepełnosprawnych są nagminnie łamane ,bo jak można nazwać orzeczenie orzecznika ZUS który robi sobie to bez zainteresowanego po pandemia kpiny tak im wygodnie .Mam orzeczenie z Wojewódzkiej Komisji Orzekania Niepełnosprawności stopień znaczny i należy mi się opiekun którego mam ,lecz ZUS w Wałbrzych i ich komisja orzekła że jestem osobą nie samodzielną .Najciekawsze jest to że pisałem do centralnego ZUS Warszawa to odp mi że takie komisje jakie mam orzeczenie nie mają prawa orzekać o niesamodzielności .Więc moje pytanie do tych pseuda orzeczników ZUS mając 10 śrub 8 stabilizatorów 2 pręty po 25 cm w kręgosłupie lędziwjowym pod łopatkami wszczepiony neurostymulator rdzenia kręgowego bo mam uszkodzony rdzeń i główny nerw na rdzeniu a w kręgosłupie szyjnym 3 implanty to fakt jestem zdrowy i nic mi się nie należy za 30 l pracy ,przykre to ale prawdziwe i gdybym miał jakąkolwiek pomoc prawną za darmo to na pewno już bym nie pisał tu do naszych władz bo niestety za te grosze jakie dostaje z MOPS to na jedzenie i leki brakuje ,a moja skargo poszła by do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka no ale jak się nie ma za co to tylko wegetuje i czeka na śmierć ...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Szykowane są zmiany w taryfikatorze mandatów za wykroczenia drogowe. Czy Twoim zdaniem należałoby przy okazji podwyższyć karę za bezprawne parkowanie na „kopercie”?

Biuletyn

Wspierają nas