Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Chcesz zmienić swoje życie i podjąć pracę? Skorzystaj z programu PFRON

18.08.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: PFRON
mężczyzna siedzi na wózku przy biurku i pracuje przed laptopem

Miałeś wypadek, po którym nie możesz wrócić do swojej dotychczasowej pracy lub uniemożliwia Ci to przewlekła choroba? A może jako osobie z niepełnosprawnością ciężko Ci jest podjąć stałą pracę? Rozwiązaniem jest Program Rehabilitacji Kompleksowej PFRON.

Rozpoczęty w zeszłym roku Program Rehabilitacji Kompleksowej już przynosi pierwsze rezultaty. Dzięki intensywnym szkoleniom osoby z niepełnosprawnością zdobyły nowy zawód, a pomoc pośredników pracy umożliwiła im zdobycie dobrego zatrudnienia blisko domu. Teraz i Ty możesz powtórzyć ich sukces. Dla osób zainteresowanych Programem uruchomiona została infolinia pod nr tel: 22 50 55 600 (czynna pon.-pt. w godz. 9-16). Informacje można również zdobyć, pisząc na adresy e-mail: awejman@pfron.org.pl oraz ork@pfron.org.pl.

Uwaga! By wziąć udział w Programie Rehabilitacji Kompleksowej nie jest wymagane posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – może to być jedynie wypis od lekarza lub inny dokument, potwierdzający niezdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu.

Cztery ośrodki rehabilitacji

W powrocie do aktywności zawodowej pomagają cztery Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej:

Ośrodki oferują niezbędną rehabilitację i szeroką ofertę kursów zawodowych, dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami zdrowotnymi. Pobyt, rehabilitacja i szkolenia są całkowicie bezpłatne! Osoby, które  dojeżdżają na zajęcia z domu będą miały pokryte koszty dojazdu – paliwa lub biletów, a także zapewnione posiłki w trakcie zajęć. 

Funkcjonowanie ośrodków jest całkowicie dostosowane do sytuacji pandemii, a uczestnicy programu mogą czuć się bezpieczni.

Na co można liczyć w każdym ośrodku?

Zaangażowani w program specjaliści pomogą:

 • ocenić stan zdrowia i podjąć niezbędne działania, aby w jak największym stopniu odzyskać sprawność,
 • odzyskać wiarę we własne możliwości, wybrać nowy zawód i zdobyć kwalifikacje niezbędne do jego wykonywania,
 • znaleźć pracę dopasowaną do Twoich możliwości i potrzeb lub rozpocząć działalność gospodarczą.

Rehabilitacja kompleksowa rozpocznie się od dokładnej oceny przez specjalistów (lekarzy, rehabilitantów, psychologów i doradców zawodowych) stanu zdrowia, kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie przygotowany zostanie Indywidualny Program Rehabilitacji dostosowany do potrzeb i możliwości danego uczestnika. Zostanie w nim określony ogólny cel rehabilitacji, zostaną dobrane do niego działania (zabiegi, szkolenia, spotkania ze specjalistami itp.), harmonogram i sposób oceny ich efektów oraz sposób realizacji każdego z modułów: zawodowego, medycznego i psychospołecznego. Indywidualny Program Rehabilitacji w razie potrzeby będzie na bieżącą modyfikowany.

W przygotowaniu Indywidualnego Programu Rehabilitacji i jego realizacji będzie uczestniczyć zespół rehabilitacyjny w składzie:

 • lekarz
 • fizjoterapeuta
 • psycholog
 • doradca zawodowy
 • pośrednik pracy
 • terapeuta zajęciowy
 • specjalista ds. zarządzania rehabilitacją

Na czym polegją moduły?

Moduł zawodowy

W ramach modułu zawodowego będziesz mieć możliwość uzyskania wsparcia doradcy zawodowego. Będzie on służył radą w wyborze nowego zawodu – dopasowanego do Twoich zainteresowań oraz obecnych możliwości i cieszącego się zainteresowaniem pracodawców. Doradca ustali także, czy dany uczestnik programu nie powinien wziąć udziału w dodatkowych zajęciach z zakresu np. matematyki, informatyki czy języka obcego.

Moduł medyczny

Moduł medyczny jest ważnym elementem w procesie powrotu do aktywności zawodowej. Jego celem jest przywrócenie utraconych funkcji organizmu lub ich odtworzenie w jak największym możliwym do osiągnięcia stopniu, co ułatwi podjęcie pracy.

W Indywidualnym Programie Rehabilitacji określona zostanie liczba zleconych zabiegów oraz ich częstotliwość. Formy terapii będą zależne od potrzeb danego uczestnika programu. Mogą to być na przykład: fizjoterapia (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż), terapia zajęciowa, logopedyczna. Raz na dwa tygodnie zespół rehabilitacyjny będzie dokonywał oceny aktualnego stanu zdrowia. W razie potrzeby ocena będzie dokonywana będzie częściej.

Osoby wymagające stosowania leków z powodu chorób przewlekłych, w celu zapewnienia ciągłości terapii będą miały zapewniony dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy specjalistów.

Moduł psychospołeczny

W ramach modułu psychospołecznego psycholog z zespołu rehabilitacyjnego będzie czuwał nad każdym uczestnikiem programu i pomoże przezwyciężyć trudne momenty zwątpienia.

Ile czasu trwa kompleksowa rehabilitacja?

O tym, ile czasu dana osoba będzie uczestniczyć w Programie decyduje przebieg jej rehabilitacji zawodowej. Średni czas oszacowano na 6 miesięcy. W Programie można być nawet przez rok z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy – wszystko zależy od przebiegu rehabilitacji zawodowej. W jej skład wchodzi m.in. wsparcie doradcy zawodowego, który pomaga uczestnikowi programu znaleźć pierwszy lub nowy zawód. Oprócz tego są prowadzone warsztaty poszukiwania pracy, szkolenia z tzw. kompetencji kluczowych (m.in. językowych) i szkolenia komputerowe.

Główną rolę odgrywają szkolenia zawodowe – konkretnie przygotowujące już do podjęcia pracy. Dla każdego uczestnika przewidziano średnio 400 godzin tych szkoleń. Kończą się one egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • teoria piękna tylko na papierze
  Zawiedziona
  02.01.2021, 17:06
  W praktyce ten program jest jednym wielkim niewypałem. I wiem co piszę bo miałam niestety okazje w tym uczestniczyć. Po przeczytaniu artykułu w Internecie o tym programie bardzo zależało mi na tym "indywidualnym podejściu". Po 6 miesiącach w tym programie mogę tylko stwierdzić, że był to czas stracony.
  odpowiedz na komentarz
 • osoby niewidome w projekcie
  Hania
  27.08.2020, 14:01
  Czy PFRON wreszcie wziął pod uwagę sugestie osób niewidomych i dostosował projekt do ich potrzeb? Było na to dużo czasu, zwłaszcza że w marcu uczestnicy musieli opuścić ośrodki.
  odpowiedz na komentarz
 • Po co to wszystko?
  Orzeczony terminowo
  24.08.2020, 14:12
  Skończy się termin orzeczenia skończy się praca. A potem w ZUSie człowieka uzdrowią, bo próbował pracować.
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie ja mam możliwości na poprawę zdrowia .
  MAREK SEPETOWSKI
  20.08.2020, 13:30
  Jestem po siedmiu operacjach kręgosłupa mam wszczepiony neurostymulator rdzenie kręgowego 10 śrub 8 stabilizatorów tytanowych dwa pręty po 25 cm które trzymają to wszystko do kupy a w kręgosłupie szyjnym 3 implanty i aby było mi mało cukrzyca insulinowa Jama Vergi na mózgu no i chipokardię oraz kłopoty z jelitami .Co można zrobić w mojej sytuacji a borykam się z okropnym bólem że wyciska łzy z oczu nie spanie po nocach .Wiem jedno przy tym wszystkim nie wolno mi robić rezonansu ani tomografii ,czy zostało mi żyć w męce i bólu .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas