Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Skierowanie do sanatorium osoby ze znacznym stopniem

02.10.2020
Autor: W.

Jestem opiekunem prawnym mojej 63-letniej siostry, która jest upośledzona od urodzenia. Jest sprawna fizycznie, jednak nie poradziłaby sobie w sanatorium z przemieszczaniem się po obiekcie, nie ma poczucia czasu więc i na zabiegi nie wiedziałaby jak iść. Musi być z opiekunem. Ja mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i 75 lat, razem sobie radzimy. Mam pytanie, co w naszej sytuacji możemy zrobić, żebyśmy pojechały razem do sanatorium np. co roku, a nie co trzy lata.

Szanowna Pani,

W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z ambulatoryjnego i sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym nie częściej niż raz na 18 miesięcy, jednak kolejne skierowanie można złożyć do oddziału wojewódzkiego NFZ po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. Więcej informacji uzyska Pani na na stronie NFZ. W razie wątpliwości lub gdy potrzebuje Pani szczegółowych informacji zalecam kontakt z właściwym dla Pani oddziałem NFZ.

Zasadą jest, że skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, uwzględniając wskazania lub przeciwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia pacjenta. Zalecam więc, aby na wizytę u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego pójść razem z siostrą i rozmawiać w kierunku wspólnego wyjazdu. Niestety, ale w praktyce nie ma możliwości, aby ze środków NFZ była możliwość wyjazdu do sanatorium co rok.

Pani siostra ma stopień znaczny niepełnosprawności. Wskazuję, że zgodnie z art. 47c  ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych „świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 47 ust 1a i 1 b (chodzi m.in. o świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności), mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. W myśl art. 15 (Zakres świadczeń) ww. ustawy, świadczeniobiorcy mają, na zasadach określonych w ustawie, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie. Świadczeniobiorcy przysługują świadczenia gwarantowane z zakresu m.in. lecznictwa uzdrowiskowego. Powyższa regulacja obejmuje prawo do tzw. szybszego skorzystania ze świadczenia, co nie jest równoznaczne ze zwiększeniem częstotliwości świadczenia.

Zalecam także kontakt z PFRON i zorientowanie się w możliwości wyjazdu na turnus rehabilitacyjny do sanatorium z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ewentualne pytania zalecam kierować do konsultantów infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (godz. 9.00–20.00) lub tel. 22 581 84 10 (godz. 9.00-15.00) oraz infolinii SOW – tel. 800 889 777 (godz. 9.00-17.00).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas