Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy w Polsce liczy się angielska renta?

10.11.2020
Autor: M.

Mój syn ma syndrom Aspergera. O stopniu niepełnosprawności jeszcze decyzja nie zapadła. Ja nie pracuję, bo mam astmę i artretyzm. I również składam wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności dla mnie. Do tej pory mieszkaliśmy w Anglii. Syn miał rentę. Ja także. Czy w Polsce ta angielska renta się jakoś liczy? Czy ma wpływ na orzeczenie? Jeśli nie, to czy mogę liczyć na jakieś pomocne świadczenia?

Szanowna Pani,

z Pani listu nie wynika jakiego rodzaju rentę otrzymywał syn, czy podstawą jej wypłaty była niepełnosprawność syna czy np. była to renta rodzinna lub wynikająca z zatrudnienia. Przypuszczam, że syn uzyskiwał świadczenie z powodu niepełnosprawności. Jeśli tak, to ani angielskie orzeczenie i angielska renta nie będą miały zastosowania w Polsce.

W Unii Europejskiej (po brexicie zapewne będą zawarte umowy dwustronne) systemy społeczne należą do wyłącznej kompetencji państwa członkowskiego. Podstawą uzyskania wsparcia w Polsce są orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Im wyższy stopień niepełnosprawności, tym większe wsparcie. Ważne, by po otrzymaniu orzeczenia dobrze się z nim zapoznać, pamiętać o terminie ewentualnego odwołania. Dużą rolę będzie odgrywać solidna dokumentacja medyczna.

W poniższych artykułach portalu www.niepelnosprawni.pl znajdzie Pani informacje o orzeczeniach:

a także o tym, jakie uprawnienia wynikają z poszczególnych stopni niepełnosprawności:

Przysługują Pani także nieodpłatne porady prawne, w obecnym czasie telefoniczne lub mailowe.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas