Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Już dziś drugi LIVE z Pełnomocnikiem Rządu Pawłem Wdówikiem! Oglądaj od 14:00!

02.09.2020
Autor: Redakcja
Popiersie Pawła Wdówika w garniturze i pod krawatem

W środę, 2 września, o godz. 14:00 zapraszamy na nasz drugi wideoczat na żywo z ministrem Pawłem Wdówikiem, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Wiele pytań naszych Czytelników padło podczas pierwszego wideoczatu, 9 czerwca. Wielu zadać nie zdążyliśmy, dlatego już dziś zapraszamy na drugą część spotkania na żywo.

Poświęcone będzie głównie sytuacji rodzin z dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnością.

Zadaj pytanie!

Pełnomocnikowi przedstawimy zebrane wcześniej pytania od naszych Czytelników. Swoje pytanie możesz zadać:

Pytania można też będzie zadawać pisemnie na żywo podczas transmisji na YouTube lub Facebooku.

Prosimy tylko, by pytania były możliwie krótkie i... nie łamały zasad dobrego wychowania.

Zapraszamy do zadawania pytań!

Gdzie i kiedy?

Spotkanie potrwa godzinę (środa, 2 września, w godz. 14-15).

Transmitowane będzie:

Wideoczat będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Ach te składki na PFRON
  Wł. firmy
  02.09.2020, 18:56
  Moja księgowa mówi, że składka to na ognisko i flaszkę dla pracowników, a nie na PFRON. Na PFRON to jest kara, którą jeśli trzeba zapłacić, to ok. 3 tygodnie przed pogania kadrowe, żeby zatrudniać tak żeby tego nie płacić kar. Pracy w firmie jest ogrom i robią to właśnie niepełnosprawni, z których jestem dumy.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego nie usunąć w końcu progów związanych z wynagrodzeniami?
  Justyna Margielewska
  02.09.2020, 15:29
  Taka sytuacja, w pierwszym wywiadzie wspominał Pan, ze jest mało osób aktywnych zawodowo z niepełnosprawnościami. I pomimo, że rok 2020 na pewno nie przyniesie poprawy, Rząd zmniejsza możliwość dorabiania sobie do pensji, bo automatycznie zmniejsza się ten procent minimum 70% pensji. Dlaczego w takich krajach jak Czechy, nie ma pułapki rentowej, a zamiast tego... ułatwia się jak można dostęp do rynku pracy? U nas... przypominam, ze nacisk kładzie się nawet na posiadanie prawa jazdy, nawet w takich sytuacjach, kiedy można byłoby komunikacją miejską dojeżdżać do pracy... idealna wymówka, aby nie zatrudnić? Dlaczego? W tę stronę powinno się iść, a nie poprzez straszenie obcinaniem pensji.
  odpowiedz na komentarz
 • 500 plus dla niewidomych
  Paulina
  02.09.2020, 14:46
  Czy uważa pan, że świadczenie 500 plus nie powinno przysługiwać osobom niewidomym? Jestem osobą całkowicie niewidomą i nie zgodzę się, że potrzebujemy tylko niewielkiego wsparcia. Nie poruszam się samodzielnie i w wielu czynnościach wymagam pomocy.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie do Ministra
  Miki
  02.09.2020, 14:45
  Czy w Ministerstwie podejmowane są prace nad systemowym a nie doraźnym problemem dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych? Jeśli w takim tempie będzie rozsła płaca minimalna to problem zbyt niskich kwot dofinansowań powróci już w 2022 r.
  odpowiedz na komentarz
 • Ceny urządzeń brailleowskich
  Paulina
  02.09.2020, 13:52
  Czy planowany jest powrót do 8% vat na urządzenia brailleowskie dla osób niewidomych? Bez tego specjalistycznego sprzętu nie ma mowy o równym dostępie do edukacji i pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Pełnomocnik rządu
  Władysław R
  02.09.2020, 12:50
  Czy w dobie galopującej inflacji i coraz słabszej złotówki myśli sie o zwolnieniu z płacenia za leki inwalidów emerytów u których to wcale nie widać wzrostu ich uposażeń. Pani Minister podała ze w tym roku przeznaczono na pomoc dla inwalidów ponad 20 mln zł pisząc co roku od lat o pomoc dla siebie zawsze dostaje odpowiedz ze nie mieszczę sie w limicie ze pieniądze zostały rozdane ze jak będą dodatkowe to rozpatrzą (nigdy takiej odpowiedzi nie dostałem) Natomiast brak tez odpowiedzi co z panem Dubonieckim? słynne naciąganie w Krakowie MOPSU
  odpowiedz na komentarz
 • Ustawa o niepełnosprawnych i reforma orzecznictwa
  Ryszard Rzebko
  02.09.2020, 12:32
  Kiedy będzie znany choćby zarys lub podstawowe założenia całościowej ustawy o niepełnosprawnych, która miałaby zastąpić dotychczasową ustawę o rehabilitacji? To samo dotyczy reformy orzecznictwa, której założenia przez wiele miesięcy opracowywał zespól pod przewodnictwem prof. Uścińskiej. Ponieważ oficjalnie nic na ten temat nie wiadomo wygląda na to, że para poszła w gwizdek. Bez tej reformy natomiast nie do końca wiadomo nie tylko jak wspierać osoby z niepełnosprawnością, ale przede wszystkim kogo wspierać.
  odpowiedz na komentarz
 • Dzień dobry, czy planowane jest jakieś wsparcie pieniężne dla niepełnosprawnych dorosłych niezdolnych do egzystencji bez prawa do renty?
  Jacek
  02.09.2020, 09:13
  Tacy chorzy są w dramatycznej sytuacji, poza 500+ i zasiłkiem pielęgnacyjnym nie mają NIC. Kto wyżyje za 700zł w tych czasach?
  odpowiedz na komentarz
 • Zniesienie pułapki rentowej
  Daniel
  02.09.2020, 00:29
  Pytanie wraca ja bumerang: co ze zniesieniem pułapki rentowej? Sprawa tyle razy była poruszana, kilka projektów sejmowych obywatelskich, czytań w komisjach konkrety i wyliczeń ekonomicznych. wszyscy dają zielone światło a w rzeczywistosci jest czerwone. Dość rozmów ustaleń układania się kalkulowania.Osoby niepełnosprawne aktywne zawodowo chcą pracować, nie chcą mieć całe życie kagańca ekonomicznego. Sprawa też jest znana doradcy prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych. Oczekuje ustawy ile rządów ma nas.... Niezależnie od frakcji politycznej
  odpowiedz na komentarz
 • pułapka rentpwa
  ON
  02.09.2020, 00:05
  Rrencista socjalny a rencista zusowski-czym sie różnia na rynku pracy.Rencista socjalny najcześciej nigdy nie był pełnosprawny.nie miał szans na poznanie normalnego zdrowego życia i nie zdobyl tez kompetencji zawodowych i często przeprasza ze żyje, jest lękliy, brak mu pewności siebie .Trudno mu odnależc sie na' zdrowym' rynku pracy i walczyc o tzw,stołek .Jesli już tę prace zdobędzie to wciąz ma obawy, że moze ją utracić.Niestety na otwartym rynku pracy to się często zdarza. Rencista zusowski zrealizował w rolach spolecznych się w ł' zdrowym' ' zyciu ,a niepełnosprawnosc dopadła go gdy już pracował .Nie ma on takich obaw i lęków zarówno w życiu jak i w pracy jak rencista socjalny. Poza tym bardzo niesprawiedliwym dla rencistów socjalnych jest system rozliczen z ZUS.rencista zusowski rozlcza sie RAZ w ROKU a rencista socjalny rozlicza się Co MIESIAC. Np jesli kazdy z nich zarobi o kilka zł wiecej prze 3 miesiace to rencista socjalny oddaje Zusowi 3 renty recista zusowski 'zlotowka za zlotowke. Czy ta pulapka rentowa przestanie demobilizować do pracy i do samodzielności rencistow socjalnych? Czy nie bardziej opłaca sie ich zatrudnienienie by wypracowali sobie emerytury i nie musieli obciązac w przyszłości budzetu państwwa?
  odpowiedz na komentarz
 • rzutem na taśmę
  uzdrowiona
  01.09.2020, 21:48
  Panie Pełnomocniku dlaczego osoba po udarze jeśli jest osobą leżącą nie potrafiącą samodzielnie usiąść nie jest przyjmowana na oddział rehabilitacji neurologixznej poszpitalnej. Przecież taki jest cel tej rehabilitacji aby ta osoba miała stać się jak najbardziej osoba samodzielność. W prywatnych ośrodkach niejedna z tych osób po rehabilitacji staje się przynajmiej osobą samodzielnie siedzącą -jakie są dane statystyczne w przypadku gdy osoba niepełnosprawna otrzymuje na komisji powiatowej niższy stopień niepełnosprawności niż miała wcześniej i zgłasza się na komisje wojewódzką. Ile osób staje na takie komisje, ilu osobom komisje wojewódzkie podwyższaja stopień niepełnosprawności, a ilu osobom są dawane stopnie niepełnosprawności. Obawiam się, że dane są przerażające dla osób które liczą na sprawiedliwość udajac się na taka komisję.....I niby wszystko to dla dobra chorego... czy aby na pewno, Człowiek jest pozbawiany godnosci tułajac się po takich komisjach, gdzie od początku wiadomo, że lnajczęsciej ekarz nie stanie przeciw lekarzowi...I na dodatek można jeszcze iść do sądu... Statystyki pewnie też są podobne.... Proszę sprawdzenie danych i o wnikliwe przygladnięcie się tym danych i oszczędzenie niepotrzebnego stresu i odarcia z godności osób stających na takich komisjach i zmian w funkcjonowaniu tych patologii -Dlaczego osobom niepełnosprawnym które miały wiele lat umirkowany stopień niepełnosprawnści pozbawiając ich kompletnie bez środków do życia bo z MOPR nie przysługuje im wtedy zasiłek stały 670 zł . Osobie samotna zostaje pozbawiona jakichkolwiek środków do życia i również pozbawiona zostaje ubezpieczenia, ponieważ niejednokrotnie nie jest w stanie pracować. Czy nie powinno się zrobić wszystkiego żeby osoby niepełnosprawne niezależnie od stopnia niepełnosprawności miały zapewniony ten minimalny zasiłek i ubezpieczenie. ą tak osoby te są WYRZUCONE poza margines społeczeństwa (kiedyś zrzuscano ze skały, teraz zabiera im sie stopień umiarkowany a w konsekwencji osoby takie nie maja na opłaty za mieszkanie i w niekrótkim czasie będą nocować na ulicy i zyskają status bezdomnych. Czy osoba z niepełnosprawnościa dorosła 20,30, 40, 50,60 ma być zdana na swoich rodziców... -dlaczego każda osoba która opiekuje się osoba niepełnosprawną w stopniu znacznym wymagajacej całodobowej opieki nie otrzymuje zasiłku niezależnie od dochodów, albo przynajmniej ta która nie ma dochodów wyższych np. niz 5ys. bo ten próg dochodowy który jest obecnie wynoszący 900zł jest moim zdaniem karygodny. Pewnie wiele osób opiekująca się taka osobą jest podobnego zdania Wiem, że to jest trudne zadanie dla rządu, ale to co się dzieje w stosunku do osób które wymagają pomocy jest daleko nie etyczne. Jeśli są pieniądze 500+ dla np. dyrektorów i ich dzieci na wakacje, albo dla ich dzieci wypłacane co miesiac, emerytury dla 50 ltnich zdrowych policjantów i ,,wojskowych" a dla ,, dorosłych dziieci z nieelnosprawnością" lub dla ,,dorosłych dzieci"opiekujących się ciężko chorymi rodzicami nie ma wsparcia, to chyba należy dokonać jakiś zmian i to bez zbędnej zwłoki. Życzę dużo sił i POZYTYWNYCH zmian dla tych maluczkich -dlaczego nie ma progów dochodowych w 13 emeryturze. Przecież jest wiele osób z wielkimi emeryturami. Zastanawiam się na kogo głosowały te obdarowane bogade osoby...
  odpowiedz na komentarz
 • Pulapka rentowa
  Basia
  01.09.2020, 20:29
  Czy są podjęte jakieś konkretne kroki prowadzące do zniesienia pulapki rentowej? Zróbcie w końcu coś dla osób, które starają się być aktywne zawodowo- mimo bólu i zmęczenia. Często widzę informację, ile rząd zrobił dla niepełnosprawnych; ja nie zyskalam nic.
  odpowiedz na komentarz
 • 500 plus
  Krzysztof
  01.09.2020, 15:51
  Dlaczego DPSy zabierają pensjonariuszom 70% pieniądzy z kwoty 500+ dla niepełnosprawnych!!!! Niech na to odpowie, rzecznik obłudnego rządu. Okłamali nas i innych wmawiając w mediach że pomagają.
  odpowiedz na komentarz
 • Co dalej
  Ciekawy
  01.09.2020, 14:01
  Czy rząd planuje znieść pułapkę rentową dla WSZYSTKICH rencistów jeszcze w tej kadencji?
  odpowiedz na komentarz
 • kiedy w Polsce
  aa
  01.09.2020, 11:15
  Changing places, czyli higiena i godność dla każdego. W Wielkiej Brytanii obowiązkowe od 2021 roku,a kiedy w Polsce??! u nas godności brak dla takich osób... dostaje Pan pieniądze za reprezentowanie osób niepełnosprawnych, a jakimi osiągnięciami może się Pan pochwalić?
  odpowiedz na komentarz
 • Komisja MSW
  Stanisław J.
  01.09.2020, 08:11
  Dzień dobry, chciałbym sie dowiedzieć jak długo będą dyskryminowane orzeczenia MSW, MON. Na komisji ds orzeczenia o niepełnosprawności nie sa brane pod uwagę.Komisja lekarska sklada sie z co najmniej z 3 lekarzy. Wczesniej były traktowane na rowni, dzisiaj juz nie.
  odpowiedz na komentarz
 • Emerytura a świadczenie pielegnacyjne
  Mama osoby dorosłej
  31.08.2020, 18:08
  Kiedy będzie jasna ustawa w tej sprawie zamiast wnioski do sądów pisać
  odpowiedz na komentarz
 • Opiekunka
  J.S
  31.08.2020, 17:36
  Proszę o zniesienie kryterium dochodowego dla osoby niesamodzielnej potrzebującej opieki calodobowej, można było znieść dla dzieci to dla takich osób powinno nie być kryterium. (2) A świadczenie pielęgnacyjne powinno byc przyznawane bez sadow powinna byc ustalona ustawa.dla osób którzy pobierają wypracowaną emeryturę A sprawują opiekę 24/ dobę.i ich dochód jest mniejszy od świadczenia pielęgnacyjnego.
  odpowiedz na komentarz
 • Samorządowa ruletka z ON w Małopolsce Północnej .
  wiśniowy
  31.08.2020, 15:58
  Jak Pan chce rozwiązać problem braku uczestnictwa części samorządów w programie "Dor tu dor" i usługi asystenta. Jak smorządy mają pozyskać "inne" środki na w/w cel gdy pomoc rządowa nie pokryje wydatków.
  odpowiedz na komentarz
 • albo RENTA albo PRACA
  Rencista
  31.08.2020, 14:34
  Czy MRPiPS podtrzymuje stanowisko z poprzedniej kadencji i jest przeciwne likwidacji pułapki rentowej dla Rencistów Socjalnych? Słowa jego przedstawicieli z ostatniej Komisji Petycji gdzie ten temat był poruszany są niepokojące. https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=2805358D45234CA7C12 585A8002A80AC
  odpowiedz na komentarz
 • Wózek elektryczny
  Stach
  31.08.2020, 14:29
  Dlaczego osoba niepełnosprawna, która powinna korzystać z wózka elektrycznego, nie może uzyskać na niego pełnej refundacji NFZ? Dlaczego osoby niepełnosprawne, nie pracujący emeryci, nie mogą otrzymać dofinansowania na wózek elektryczny z PDRON?
  odpowiedz na komentarz
 • Pułapka rentowa
  Marcin
  31.08.2020, 11:14
  Czy, i kiedy można spodziewać się zniesienia tzw. „Pułapki rentowej”? Pytanie o tyle istotne ze od 1 września znacząco spadła wysokość kwoty którą można dorobić bez utraty renty socjalnej, ale tez wpływającej na inne świadczenia. Ciągnący się kryzys może również w przyszłości mieć negatywny skutek na możliwość dorabiania do renty. Pan Pełnomocnik wspominał o tym ze prezes ZUS przedstawił propozycje zmian w prawie, mające rozwiązać te kwestie, kiedy można się spodziewać dalszych kroków?
  odpowiedz na komentarz
 • Dorabianie do renty
  luk
  31.08.2020, 10:17
  Kiedy wreszcie ktoś się wstawi za niepełnosprawnymi którzy pracują i zniesie się limity dorabiania i te dzielenie społeczeństwa renta socjalna, renta ZUS - jak pracujemy to płacimy podatki niech to wreszcie będzie docenione DOŚĆ WYZYSKU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Beata
  30.08.2020, 18:39
  Dlaczego w PCPR Zamość nie można dostać zwrotu za zakupy pieluchomajtek bo nie ma pieniędzy a dla mnie to duże kwoty za rok 2019 pomogły by mi funkcjonować bo są jakieś limity o których nie mowy.Matka!
  odpowiedz na komentarz
 • Pytania dotyczące problemów osób z autyzmem
  Łukasz
  30.08.2020, 12:57
  1) Czy niepełnosprawność intelektualna oraz zaburzenia psychiczne będą wykreślone z listy przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego? Osoby z autyzmem czy zespołem Downa obecnie nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego, podczas gdy współczesna wiedza naukowa nie wskazuje przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego w przypadku ww. przypadłości. 2) Czy będą jakieś zmiany w przepisach rynku pracy osób niepełnosprawnych uwzględniające specyfikę osób z autyzmem? Obecne oferty na rynku pracy dla niepełnosprawnych (w zdecydowanej większości: branża ochroniarska, usług sprzątających, gastronomiczna, produkcja przemysłowa) nie są dostosowane do potrzeb osób z autyzmem bez dodatkowej niepełnosprawności intelektualnej. W zamian za to w przypadku ofert interesujących dla osób z autyzmem bez dodatkowej niepełnosprawności intelektualnej takie osoby są odrzucane najpóźniej na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, będącej dla takich osób etapem nie do przeskoczenia. W przypadku szczerości na takiej rozmowie (przyznanie się do autyzmu) może też dojść do przedwczesnego zakończenia rozmowy kwalifikacyjnej.
  odpowiedz na komentarz
 • ubezpieczenie zdrowotne dla niepelnosprawnego
  a
  30.08.2020, 02:19
  Czy ubezpieczenie zdrowotne nie powinno byc dla kazdego niepelnosprawnego,ktory ma orzeczona grupe?Jest cos nie tak. W zuz-konkubenta nie ubezpiecza,bo nie jest rodzina,a w mopsie nie dadza zasilku stalego wraz z ubezpieczeniem,bo licza dochod konkubiny,ktora w opiece jest rodzina.
  odpowiedz na komentarz
 • Propozycja
  Mirko
  29.08.2020, 16:33
  Niech Redakcja podczas wywiadu przy każdej odpowiedzi prosi o doprecyzowanie 2 rzeczy: termin - sposób realizacji, a jeżeli ministerstwo uważa, że danego problemu nie ma, to dane, które to pokazują. Inaczej będzie znowu mielenie ozorem i "bo my staramy się i wierzymy, że ...", czyli marnej jakości PR. Środowisko ON chce konkretów, nie kolejnych głupawych uśmieszków i kokietowania.
  odpowiedz na komentarz
 • Limity Dorabiania do renty socjalnej
  Adrian
  29.08.2020, 13:47
  Czy jest szansa zniesienia limitów Dorabiania do renty socjalnej?
  odpowiedz na komentarz
 • Orzecznictwo wobec osób zaburzonych autyzmem, zespołem Aspergera
  Małgorzata Klemczak
  29.08.2020, 12:04
  Moje pytanie; Czy Pełnomocnik Rządu ma wiedzę, jaki procent rodziców dzieci zaburzonych Autyzmem, Zespołem Aspergera zostaje pozbawiony pkt 7 w Orzeczeniach. W jaki sposób ma usprawniać, pomagać, wspierać dziecko będąc zmuszonym do świadczenia pracy zawodowej ? Orzecznicy notorycznie naruszają przepisy regulowane ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia. (Dz. U. z dnia 1 marca 2002 r.) (§ 2 ust. 1 punkt 5.) Zapis pkt 7/8 w Orzeczeniu powinien być choćby do 16 roku życia zawarty zawsze. Rodzic sam podejmie decyzję, czy może podjąć pracę i wspierać dziecko, czy stan ogólny na to nie pozwala. Niepełnosprawność ruchowa nie może być jedynym kryterium do oceny możliwości samodzielnej egzystencji. Rodzice dzieci zaburzonych bardzo często pozostają bez środków do życia z chwilą pozbawienia ich ww. punktów. Zostają obarczani dodatkowym stresem w zabieganiu o prawa należne. Lekceważenie tej grupy społecznej nigdy nie powinno mieć miejsca. Ponadto za każde pozytywne rozpatrzenie sprawy na drodze postępowania sądowego powinno się obciążać materialnie, inną formą kary Orzeczników nieprofesjonalnych. Statystyki przerażają od kilku lat.
  odpowiedz na komentarz
 • Co z rynkiem pracy ON...?
  Łukasz
  29.08.2020, 11:43
  1. Jakie rozwiązania wprowadzono w celu umożliwienia ON pracy na warunkach analogicznych do pełnosprawnych? Przykładowo: patologia zatrudnienia na najniższych stanowiskach dla ulg PFRON ( np. -50% niższe wynagrodzenie ON z wykształceniem wyższym). Potwierdzają to badania dr. hab. Chłoń-Domińczyk, prof. Giermanowskiej, Państwowej Inspekcji Pracy. 2. Jakie działania podjęto i co osiągnięto dla zatrudnienia ON w administracji? Nadmieniam, że ostatni raport NIK z 2019 r. wykazał łamanie przepisów dot. zatrudnienia ON, brak skutecznego wsparcia itp. Sygnalizowano już w raportach NIK z 2013 i 2007 r. 3. Co z pracą ON w instytucjach kulturalno-oświatowych? Brak dostosowania zasad i warunków technicznych (nie tylko windy, ale i np. oprogramowanie dla niewidomych) to uniemożliwia. Jakie działania i kiedy? 4. Co z emeryturami osób pozbawionych szansy na „prace na zasadach równości”? Ich niskie składki są wynikiem nieudolności Rządu, nie ich lenistwa. Proszę o konkrety, bez zapewnień o analizie i trosce.
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie pielęgnacyjne.
  Kluczewski@op.pl
  29.08.2020, 07:15
  Dlaczego świadczenie pielęgnacyjne nie może być wypłacane osobie niesamodzielnej, żeby mogą sobie zatrudnić profesjonalną opiekunkę, tylko komuś z rodziny, a OzN musi być na ich łasce.
  odpowiedz na komentarz
 • Zwrot swiadczenia opiekuńczego
  Eleonora
  29.08.2020, 01:28
  Czy osoba ktora jest opiekunem dziecka z orzeczeniem o niepelnosprawnosci , pobierała swiadczenie pielęgnacyjne i dodatki, wraz z złożeniem dokumentow w lutym tego roku na komisje o nowe orzeczenie iz poprzednie bylo wazne do 28.02.2020r. i aby zapewnic plynnosc finansową wlasnej rodzinie , stare orzeczenie nabrało mocy prawnej z dn 31 Marca o jego przedłuzeniu z uwagi na covid, a komisje wstrzymano, lub odbywały sie zdalnie, na nowym orzeczeniu syn nie uzyskał pkt 7 ktory upowazniał do otrzymywanego przez kilka miesięcy swiadczenia pielęgnacyjnego, pytanie moje brzmi czy Mops ktory płacił swiadczenie na mocy ustawy z dn 31 Marca i otrzymal nowe orzeczenie wydane w sierpniu to ma prawo rządać zwrotu pobieranych świadczeń przez 6 miesiecy???
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Gośka
  28.08.2020, 20:33
  Dlaczego 500+ jest wliczane ON do dochodu? Przez to rosną opłaty za usługi opiekuńcze...
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrównanie świadczeń
  Szymańska
  28.08.2020, 18:54
  Kiedy wreszcie rząd spełni swoje obietnice dotyczące wyrównania wcześniejszych emerytur do poziomu świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów w dalszym ciągu sprawującym opiekę nad dziećmi chorymi od urodzenia.Miał to być priorytet tego rządu.Czekamy już 4 lata.To nie jest skomplikowane,trzeba tylko chcieć.Jak rządu nie wie jak się do tego zabrać mogę podpowiedzieć.Tyle programów zrealizowane ,to wyrównanie miała być z funduszu solidarnościowego I niestety fundusz został wykorzystany na inne cele.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy znana jest Panu praktyka zakładów pracy...?
  Emil P.
  28.08.2020, 18:26
  Czy znana jest Panu praktyka zakładów pracy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne i pobierają dopłaty do ich wynagrodzeń polegająca na tym, że takim osobom nie są przedłużane umowy o pracę w sytuacji, w której musiałyby one opiewać już na czas nieokreślony? Powodem jest tzw. efekt zachęty, konieczny do pobierania wspomnianego dofinansowania. Póki nie trzeba zwalniać pracownika za wypowiedzeniem, to po prostu nie dopuszcza się do przechodzenia umów o pracę w czas nieokreślony.
  odpowiedz na komentarz
 • Dostępność
  Janusz
  28.08.2020, 17:50
  Funkcjonuję normalnie, gdy łamię niektóre dyrektywy UE. Zastosowanie tychże dyrektyw generuje niedostępność obiektów. Czy przy dedykowanych Domach Pomocy Społecznej będzie możliwe łamanie tychże dyrektyw by mieć dostęp do usług, czy też wymóg dyrektyw spowoduje brak możliwości ciągłego korzystania z tychże DPSów?
  odpowiedz na komentarz
 • Zniesienie pułapki rentowej dla rencistów socjalnych w 2020 r.
  Działacz społeczny na rzecz osób z niepełnosprawnościami
  28.08.2020, 17:43
  Postulat: Zniesienie pułapki rentowej dla rencistów socjalnych w 2020 r. - dorabianie do rent socjalnych bez limitów w 2020 r. - cel: zwiększenie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych na rynku pracy - większe wpływy do budżetu państwa z tytułu zatrudnienia ON - to jest wielokrotnie zgłaszany postulat przez osoby niepełnosprawne.
  odpowiedz na komentarz
 • Jolanta Stępniak
  Jolanta Stępniak
  28.08.2020, 16:26
  Dlaczego starostwo powiatowe w Zawierciu nie przyznało pieniędzy na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych? Kiedy osoby z umiarkowanym stopniem będą mogły bez oczekiwania w długiej kolejce skorzystać z Rehabilitacji stacjonarnej?
  odpowiedz na komentarz
 • ku podmiotowości
  gg
  28.08.2020, 15:10
  1. Kiedy doczekamy się podmiotowego i indywidualnego traktowania w zakresie opieki? Kiedy zasiłek opiekuńczy będzie przeznaczony dla ON, a nie np. rodzica? W ten sposób uniknęlibyśmy dyskryminacji ON i nierównego traktowania opiekunów faktycznych. Usługi opiekuńcze - asystent osobisty wyklucza osoby zamieszkałe na wsiach, gdyż ani samorządy ani stowarzyszenia nie są zainteresowane tematem. Czy jest jakiś plan by nie dyskryminować ON z mniejszych miejscowości? Świadczenie pielęgnacyjne przypisane do ON z uwzględnieniem stopnia niesamodzielności rozwiązałoby częściowo ten problem. To ON byłaby pracodawcą swojego opiekuna z rodziny lub obcego, decydowałaby kto się nią zajmuje, w jakim zakresie i miejscu zamieszkania lub placówce opiekuńczej. Tak się dzieje w Europie, a u nas pielęgnujemy wojenkę między opiekunami, którzy czują się często zasadnie pokrzywdzeni. 2. Kiedy w końcu doczekamy się reformy orzecznictwa, by urealnić drastyczne i nieprzystające do siebie różnice w obrębie kolejnych stopni orzeczeń? Mija 6 rok konsultacji, ile jeszcze czasu potrzeba na bezsensowne konsultacje, rozpoczynające się ciągle na nowo, bo zmienia się urzędnik? Problemy wynikłe z niesprawności są te same przecież. Czy tak trudno sięgnąć po dobre wzorce wypracowane w czasie w Europie, po co szukać czegoś i nie robić nic? 3. Kiedy urealnione zostaną refundacje sprzętu ortopedycznego? Podstawowy, toporny sprzęt mieszczący się w ramach limitu często nie nadaje się do użytku lub wręcz pogłębia niesprawność i niesamodzielność. Np. jest mi konieczny sprzęt podstawowy: wózek o sztywnej ramie, z kubełkowym oparciem i dodatkami - koszt ok.17 tys zł; wózek elektryczny z minijoystickiem, odpowiednim fotelem, miejscem na respirator - koszt ok. 50 tys zł; koflator bym mogła odkaszlnąć duszące mnie śluzy - koszt ok. 24 tys. zł (brak refundacji); i wiele jeszcze sprzętów ułatwiających opiekę nade mną i moje życie. Jak to pogodzić z rentą socjalną 1200 zł, dodatkiem 500+ i nawet jak już nastąpi cud, pracą dostosowaną do takiej totalnej niesamodzielności, jaką mam ja i wielu Polaków zamkniętych w swoich domach i łóżkach? 4. Ogromne środki trafiające do organizacji pozarządowych niestety są w większości marnotrawione na bezsensowne projekty, gdzie np. beneficjent z łapanki po raz 10 korzysta z kursu obsługi komputera. Gdzie nie ma odpowiedniej kwalifikacji uczestników, gdzie liczy się tak naprawdę ile zarobią osoby realizujące projekt, a nie efekt faktyczny. Pomysł by to organizacje przejęły realizację pomocy asystenta osobistego ze środków rządowych spowoduje mnóstwo zmarnowanych środków i nieefektywną pomoc tym, którzy jej potrzebują.
  odpowiedz na komentarz
 • Bezwarunkowy dochód podstawowy 500 zł netto dla emerytów z niepełnymi emeryturami i niepełnosprawnych bez rent i zasiłków
  moje pytania
  28.08.2020, 14:30
  Czy jest szansa ,by wprowadzić dochód podstawowy dla emerytów , którzy mają niepełne emerytury np .20 zł , 100 zł czy 200 zł tak, by tę kwotę zwiększyć do 500 zł netto ? Tacy emeryci to często schorowani ludzie np. są niepełnosprawni ,a utracili kiedyś rentę i nie znaleźli później pracy lub też nie mieli czym dojechać bo na wsiach polikwidowali pekaesy,a także z różnych względów nie wypracowali sobie minimalnej emerytury i teraz żyją na utrzymaniu rodziny i nie dostają nic z opieki społecznej , bo rodzina u której mieszkają ma dochody . Zaznaczam ,że nawet niepełna emerytura jest potrzebna i korzystna , dlatego,że taki emeryt ma uprawnienia do bezpłatnej opieki zdrowotnej ,ale potrzebne choć te 500 zł , bo matki czwórki dzieci też dostają emeryturę .Taka sama pomoc czyli 500 zł netto jest potrzebna dla bezrobotnych niepełnosprawnych , którzy nie mają renty ani zasiłków , a do pracy nie ma czym dojechać i np.ze względów zdrowotnych nie mogą zrobić prawa jazdy .Druga sprawa i pytanie : Czy byłoby możliwe , by dofinansowanie do miejsc pracy dla niepełnosprawnych , którzy nie mają renty ,a są bezrobotni było wyższe .Dlatego jest potrzebne ,że bezrobotni z niepełnosprawnościami bez rent mieliby większe szanse na znalezienie pracy .Poza tym dofinansowanie do miejsc pracy z PFRON na otwartym rynku pracy powinno być większe, a także ulgi podatkowe dla zatrudniających niepełnosprawnych pracodawców .Czasem jest tak ,że pracodawca nie może zatrudnić 6 % załogi osób z niepełnosprawnością ,ale np. jedną lub dwie .Można by np .wprowadzić program choćby pilotażowy 'Praca dla niepełnosprawnych blisko domu' , gdzie lokalny przedsiębiorca z otwartego rynku pracy który zatrudni ON dostałby taką pomoc jak ZAZ ,czyli dofinansowanie do miejsca pracy dla pracownika i dodatkowo 20 tys rocznie .Wtedy można zobaczyć jak to działa i to są rozwiązania korzystne dla niepełnosprawnych nie musieliby dojeżdżać daleko do pracy chronionej w przepełnionych busach ,a mając pracę blisko domu nie musieliby wydawać tak dużo pieniędzy na bilety miesięczne .
  odpowiedz na komentarz
 • opiekunowie na emeryturachdorosłych dzieci niepełnosprawnych od urodzenia
  Maria
  28.08.2020, 14:23
  Panie Ministrze kiedy opiekunowie dorosłych dzieci niepełnosprawnych przebywających na emeryturach doczekają się dopłaty różnicy pomiędzy wys. emerytury a świadczeniem pielęgnacyjnym.Rząd cały czas nam odpowiada ,że musi być nowe orzecznictwo.Czy orzecznictwo wprowadzone w 2019 r.,które posiadamy z ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest niewystarczające ? 15 lutego 2017 roku został powołany Zespół d/s nowego orzecznictwa na czele ,którego stanęła Pani Gertruda Uścińska ,chciałam zapytać na jakim etapie są te prace/?
  odpowiedz na komentarz
 • PROGRAM DOR TU DOR
  RAFAŁ
  28.08.2020, 14:21
  KTO I JAK MOŻE SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU DOR TU DOR ?
  odpowiedz na komentarz
 • DODATEK EWK
  RAFAŁ
  28.08.2020, 14:15
  CO DALEJ Z DODATKIEM EWK ?
  odpowiedz na komentarz
 • Emerytki
  Anna
  28.08.2020, 13:40
  Jak długo jeszcze będą w tak ohydny sposób dyskryminowani opiekunowie na emeryturach . Nasze emerytury to obecnie 1030 zł po 20 latach pracy i jednoczesnym sprawowaniu opieki nad chorym dzieckiem . Dlaczego to właśnie my jesteśmy pozbawione świadczenia pielęgnacyjnego jak nasza opieka nad ON twa już ponad 40 ,50 lat . Kiedy w końcu zrobicie porządek w orzeczeniach ? Kiedy w końcu będzie wprowadzona grupa O ,to są ON ,które niczego nie robią samodzielnie .
  odpowiedz na komentarz
 • DDPON
  Agnieszka
  28.08.2020, 13:28
  Właśnie mam świeży problem. Zmiana godzin pracy Dziennego Domu Opieki dla Osób Niepełnosprawnych. W związku z Covid zmienione zostały godziny otwarcia placówki było 7 - 17, jest 8 -16. Zmiany Ty zostały wprowadzone na stałe. W związku z tym ja, jako jedyny opiekun (matka) niepełnosprawnego w stopniu znacznym syna, muszę zrezygnować z pracy. Pracuję tak jak większość Polaków w trybie 8 godzinnym i nie mam zdolności teleportacji. Dlaczego osoba chcąca łączyć opiekę nad niepełnosprawnym z pracą zawodową i nie korzystać z zasiłków trafia ciągle na przeszkody.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Gośka
  28.08.2020, 13:18
  Dlaczego 500+ jest wliczane ON do dochodu? Przez to rosną opłaty za usługi opiekuńcze...
  odpowiedz na komentarz
 • Opieka wytchnieniowa
  Aldona
  28.08.2020, 13:08
  Mimo że gmina Trzebnica otrzymała pieniądze do świadczenia opieki wytchnieniowej to dalej nie mogę z niej skorzystać na starszego syna dla młodszego syna znalazłam osobę to przerzuciłam 60 godzin z 240 ale ja potrzebuję kogoś do starszego syna bo nie mam z kim jego zostawić i nawet nie mam jak iść z młodszym do lekarza ani sobie już nie wspomnę ale niestety dalej jestem z niczym. SUO dla osób z zaburzeniami psychicznymi zaczyna być luksusem bo przy stawkach terapeutów i niskim progu dochodowym odpłatność zaczyna sięgać rzędu 2 tys za miesiąc.
  odpowiedz na komentarz
 • Moje pytania
  Marcin
  28.08.2020, 11:16
  Fajnie się rozmawia, ale nic z tego nie wynika, a pan pełnomocnik jakby nie miał zielonego pojęcia o niczym - wystarczy wczytać się w głosy niepełnosprawnych na FB którzy są zawiedzeni takim pełnomocnikiem, ale dobra: 1- kiedy osoby niesamodzielne korzystające z usług opiekuńczych/DPS będą mogły dostać tzw. 500 zł dodatku uzupełniającego, który nie będzie wliczany do dochodu 2- Kiedy PFRON zacznie finansować osoby naprawdę niesamodzielne poprzez rezygnację z systemu punktowego i takie osoby wreszcie dostaną sprzęt dostosowany do ich niepełnosprawności np. za 10 tys. zł nie dostanie się wózka elektrycznego. 3- odchodzenie od centralizacji opieki na rzecz opieki w środowisku lokalnym - najpierw państwo namawia, aby rodzić dzieci niepełnosprawne, ale kiedy takie dziecko jest już dorosłe a rodzice umierają opycha sie mu odpłatne usługi opiekuńcze- państwo daje jakieś renty, zasiłki po czym to wszystko Mops czy tam Gops zabiera. To chore jest. 4- czy nie można stworzyć jakiegoś centralnego rejestru, gdzie niepełnosprawny rejestruje się raz a nie za każdym razem przy składaniu wniosku np w PFRON musi dołączać zaświadczenie od lekarza, że ma np. defekt genetyczny, nieuleczalną chorobę a inwalidztwo jest już trwałe do końca życia.
  odpowiedz na komentarz
 • Co dalej Bedzie z Nami ON na zasiłkach stałych
  Marek Sepetowski
  28.08.2020, 09:28
  Jak będzie z Osobami ON na zasiłkach stałych w stopniu znacznym i przyznanym opiekunem .My mamy kryterium dochodowe 710 zł a dostajemy 615 zł i dostajemy na miesiąc .Jak za to mamy żyć leczyć się skoro mamy tylko wybór albo leki albo opłaty albo jedzenie .Kiedy to się zmieni .
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Kinga
  27.08.2020, 18:54
  Dlaczego dodatek dla osób niesamodzielnych, tzw. 500+, nie jest waloryzowany?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas