Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

COVID-19. Czy dzieci przewlekle chore muszą dostarczyć zaświadczenie do szkoły?

31.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
kobieta pochylona nad zeszytami obok z długopisem w dłoni chłopie w okularach, siedzą przy stole

Zapytaliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej czy dzieci przewlekle chore oraz nauczane indywidualnie powinny przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego udać się do lekarza-specjalisty po zaświadczenie o ich stanie zdrowia i opinię lekarza co do możliwości ich przyjścia do szkoły czy też kontynuacji nauczania indywidualnego na starych zasadach. 

MEN na swojej stronie internetowej zamieściło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wśród nich znalazły się także i te:

  • Czy uczniowie przewlekle chorzy (np. z deficytem odporności) na co dzień uczęszczający do szkoły powinni uczestniczyć w lekcjach stacjonarnych?

MEN: Decyzja powinna być podjęta na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z chorobą przewlekłą.

  • Czy uczniowie objęci indywidualnym nauczaniem powinni uczestniczyć w zajęciach w formie stacjonarnej? Nauczyciele mają z nimi zajęcia w domu, w bezpośrednim kontakcie.

MEN: Decyzja w tym zakresie powinna być podjęta na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem, co pozwoli uwzględnić przesłanki zdrowotne, które były przyczyną nauczania indywidualnego.

Zaświadczenie obowiązkowe?

Chcieliśmy zatem wyjaśnić, jak w praktyce ma wyglądać do szkoły powrót dzieci z przewlekłymi chorobami. Czy takie zaświadczenie od lekarza jest dla nich obligatoryjne, czy muszą przed rozpoczęciem roku dostarczyć je do szkoły? Kto będzie decydował o tym, czy dziecko może wrócić do szkoły – lekarz czy dyrektor placówki? Czy dzieci z niepełnosprawnościami również powinny przedstawić takie zaświadczenia?

Odpowiedziała nam Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

- Jeżeli rodzice dziecka przewlekle chorego lub z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania obawiają się nauczania w formie dotychczasowej mogą poprosić lekarza prowadzącego dziecko o konsultację. W przypadku kiedy lekarz potwierdzi te obawy, wówczas wydaje opinię indywidualną w sprawie. Dyrektor wszczyna postępowanie na podstawie uzyskanej od rodziców opinii lekarza, czyli zwraca się do organu prowadzącego o zgodę i o opinię do powiatowego inspektora sanitarnego. Zgoda organu  prowadzącego i pozytywna opinia powiatowego inspektora sanitarnego obliguje dyrektora do zorganizowania nauczania na odległość – skomentowała.

- Odnośnie dzieci z niepełnosprawnościami zaczynają one zajęcia 1 września w trybie stacjonarnym – dodała rzeczniczka MEN.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas