Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kolarstwo torowe

28.08.2012
Autor: oprac. Katarzyna Broda

Ikona: kolarstwo torowePierwsze zawody w kolarstwie torowym odbyły się podczas Igrzysk Paraolimpijskich Atlanta 1996. W tym roku w Londynie kolarstwo torowe pojawi się jako nowa, 21 dyscyplina paraolimpijska.

Konkurencja składa się z wyścigów (rozgrywanych w dwóch kategoriach) po specjalnie przygotowanym torze. Jedną kategorię tworzą zawodnicy w tandemach; kolarze z niepełnosprawnością wzrokową, siedząc z tyłu tandemu, stanowią zespół z widzącym pilotem. Druga kategoria obejmuje sportowców na odpowiednio zmodyfikowanych rowerach. W kolarstwie torowym  powinno wystąpić maksymalnie 225  zawodników (155 mężczyzn i 70 kobiet ). Każdy kraj może być reprezentowany przez 14 mężczyzn i 7 kobiet.

W tej dyscyplinie kobiety i mężczyźni startują w trzech kategoriach. W sprincie indywidualnym 16 zawodników musi początkowo zmierzyć się w jeździe na czas na 200 metrów. Wynik tej rywalizacji determinuje rozstawienie w zawodach. Sportowcy startują w parach, a zwycięzca pojedynku przechodzi do kolejnego etapu; w finale trzy wyścigi rozstrzygają o złotym medalu paraolimpijskim. W wyścigu na dochodzenie bierze udział dwóch zawodników startujących z przeciwnych stron toru; mężczyźni rywalizują na dystansie 4 km, a kobiety – na dystansie 3 km. Dwóch najszybszych sportowców w kwalifikacjach zawalczy o złoty medal, a zawodnicy trzeci  i czwarty rundy kwalifikacyjnej spotkają się w wyścigu o brąz. Z kolei w jeździe na czas kolarze będą mieli do pokonania dystans 1 km bądź 500 m; zawodnik z najlepszym czasem zostanie mistrzem olimpijskim.

Sportowcy wystąpią też w sprincie drużynowym (mixedzie). Do rywalizacji w ramach tej dyscypliny przystąpią trzyosobowe zespoły złożone z kobiet i mężczyzn. Zawody rozpoczną się rundą kwalifikacyjną, a wyłonione z niej dwie najszybsze grupy awansują bezpośrednio do finału, natomiast drużyny trzecia i czwarta kwalifikacji rywalizować będą o brązowy medal.


Głównym sponsorem serwisu Londyn 2012 jest:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas