Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Żeglarstwo

28.08.2012
Autor: oprac. Filip Miłuński
Źródło: inf. własna

Ikona: żeglarstwoŻeglarstwo jest jedną z najmłodszych dyscyplin paraolimpijskich. Po raz pierwszy pojawiło się w 1996 roku w Atlancie jako dyscyplina pokazowa. Cztery lata później, na igrzyskach w Sydney, żeglarze walczyli już o medale paraolimpijskie.

Niepełnosprawni żeglarze konkurują ze sobą w trzech klasach. Dwie z nich - klasa łódek jednoosobowych i trzyosobowych - przeznaczone są dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Klasa łódek dwuosobowych przeznaczona jest wyłącznie dla osób dotkniętych dotkliwą niepełnosprawnością. Co ciekawe, w żeglarstwie osób niepełnosprawnych nie funkcjonuje podział na klasy ze względu na płeć.

Przed zawodami każda załoga podlega klasyfikacji medycznej w której zawodnikom przyznaje się punkty zależne od ich stopnia niepełnosprawności. Aby móc wystartować w zawodach, żaden z zespołów nie może otrzymać więcej niż 14 punktów. Dzięki temu wyrównuje się szanse wszystkich startujących ekip.W czasie zawodów wszystkie załogi startują jednocześnie. Ich zadaniem jest przepłynięcie określonej trasy w jak najkrótszym czasie. Wyścig powtarza się kilkukrotnie w ciągu kilku dni, nie wliczając do końcowego wyniku najsłabszego występu każdej z załóg.

Punkty za każdy z wyścigów przyznawane są adekwatnie do zajętego miejsca: 1 punkt za pierwsze miejsce, 2 punkty za drugie itd. Całe zawody wygrywa ta załoga, która w sumie zdobędzie najmniej punktów.


Głównym sponsorem serwisu Londyn 2012 jest: 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas