Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szermierka

28.08.2012
Autor: Filip Miłuński
Źródło: inf. własna

Szermierka na wózkach, choć była praktykowana już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, na paraolimpiadę trafiła pierwszy raz w Rzymie w 1960 roku.

W Polsce trenuje się ją od lat sześćdziesiątych, ale prawdziwy rozkwit tej dyscypliny sportu to lata dziewięćdziesiąte. Wtedy to powstały profesjonalne kluby, takie jak Integracyjny Klub Sportowy na warszawskiej AWF.

Specyfika szermierki na wózkach polega na tym, że zawodnicy konkurują ze sobą siedząc na unieruchomionych wózkach. Zawody odbywają się w trzech konkurencjach: szpadzie i florecie, którymi walczą i panowie, i panie, oraz szabli, która zarezerwowana jest dla mężczyzn.

We florecie można atakować tylko tułów przeciwnika, a w szpadzie i szabli - całe ciało powyżej pasa. Trafienie jest sygnalizowane poprzez elektryczne sprzężenie ubrania zawodnika.

Szermierka na wózkach jest podzielona na trzy kategorie. W kategorii A walczą zawodnicy po amputacjach nóg lub z niedowładem, którzy mają swobodę ruchów tułowia i rak. W kategorii B występują zawodnicy po urazie rdzenia kręgowego z bezwładem nóg, lub minimalnym niedowładem rak, a w kategorii C - osoby z całkowitym bezwładem nóg i niedowładem rąk. Sportowcy z tej ostatniej kategorii nie biorą udziału w paraolimpiadzie.


Głównym sponsorem serwisu Londyn 2012 jest:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas