Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kolarstwo szosowe

28.08.2012
Autor: Filip Miłuński
Źródło: inf. własna

Ikona: kolarstwo szosoweKolarstwo dla osób niepełnosprawnych zostało rozwinięte do postaci dyscypliny sportowej przez niewidomych cyklistów, którzy jeździli na tandemach. Jest też stosunkowo młodą dyscypliną – na paraolimpiadzie pojawiło się po raz pierwszy w Seulu, w 1988 roku.

Dziś na igrzyskach paraolimpijskich ścigają się kolarze z różnymi rodzajami niepełnosprawności, na odpowiednio dobranych do ich możliwości rowerach – dwu i trzykołowych, a także napędzanych siłą rąk.

Oprócz podziału na klasy wynikającego z różnych rodzajów niepełnosprawności, funkcjonuje podział na kolarstwo szosowe i torowe.


Podczas wyścigów szosowych zawodnicy konkurują ze sobą na dystansach wytrzymałościowych o długości od 3 do 120 km. Na welodromie kolarze ścigają się na torze o długości 250, lub 333,33 m, na dystansach 1, 3 i 4 tysiące metrów, oraz w sprincie. Kolarze niewidomi startują na tandemach z widzącym pilotem.


Głównym sponsorem serwisu Londyn 2012 jest: 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas