Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Faworyci reprezentacji: Dariusz Pender

28.08.2012
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Spośród dziesięciorga zawodników uprawiających szermierkę na wózkach, którzy jadą na Igrzyska Paraolimpijskie Londyn 2012, Dariusz Pender jest bez wątpienia tym, który ma największe szanse medalowe. To sześciokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich, zawodnik doświadczony, utytułowany i potrafiący trzymać nerwy na wodzy. Aktualnie numer jeden na liście rankingowej wśród szpadzistów i numer cztery wśród florecistów.

Na igrzyskach paraolimpijskich zdobył już medale we wszystkich kolorach. Najlepiej było w Sydney w 2000 roku; wtedy przywiózł do Polski złoty medal zdobyty indywidualnie w szpadzie kat.  A i srebrny we florecie (drużyna).  W Atenach w 2004 roku zdobył trzy krążk:, jeden srebrny (szpada, drużyna) i dwa brązowe (floret indywidualnie i drużynowo).  W Pekinie był  już tylko jeden, brązowy medal zdobyty indywidualnie we florecie kat. A.

Podstawą kwalifikacji Pendera na londyńskie igrzyska były wysokie miejsca w rankingu i złoty medal w szpadzie zdobyty w ubiegłym roku na mistrzostwach świata w Catanii. W Londynie Pender wystartuje w dwóch konkurencjach indywidualnych: w szpadzie i florecie kat. A. I jak łatwo zgadnąć, właśnie na tę szpadę wszyscy liczą najbardziej, chociaż jak podkreśla trener kadry Tadeusz Nowicki, by stanąć na podium, Pender będzie musiał dać z siebie wszystko. Dlaczego?  Zawodnik ten zawsze wracał z zawodów z medalem w kieszeni – aż do tegorocznych zawodów Pucharu Świata w Lonato, gdzie wypadł poza podium. To tylko potwierdza tezę, że o każdy medal będzie niezwykle trudno. 

– W Londynie nie będzie łatwo. Już w Pekinie było o medale bardzo trudno – tłumaczy Tadeusz Nowicki, trener kadry szermierzy. – Nie powtórzyły się czasy Aten czy Sydney, gdy Polacy zdobyli siedem medali złotych i cztery srebrne. Z Chin do Polski przyjechały tylko dwa brązowe medale, zdobyte przez doświadczonych zawodników, właśnie Dariusza Pendera (we florecie) i Stanisława Stańczuka (w szpadzie). Warto jednak dodać, że na 30 rozdanych medali 22 zdobyli Azjaci. Dla Europy pozostało zaledwie osiem krążków, z czego dwa trafiły do nas.

Zatem czasy się zmieniły i już nie da się przewidzieć, kto wróci z igrzysk z medalem albo ilu Europejczykom się to uda. Wiadomo na pewno, że w Londynie będą walczyć zawodnicy z 30 krajów świata, a do wygrania będzie 12 kompletów medali.

 - Na igrzyska zawsze przyjeżdża wyselekcjonowana grupa zawodników – mówi Dariusz Pender. - Znamy się. Raczej nie będzie nowych twarzy. Wszystko zależy od mojej dyspozycji, tego, jak będę się czuł.

Kłopot w tym, że światowa czołówka jest bardzo szeroka i wielu zawodników jedzie do Londynu z realnymi szansami na wygraną.  Lata pracy sprawiły, ze nasz czołowy zawodnik ma technikę opracowaną do perfekcji. Sukces będzie zatem zależał od jego formy danego dnia oraz – oczywiście – tego, na jakiego zawodnika trafi.

– W Lonato miałem kiepskie dni – tłumaczy Pender swój pierwszy niezakończony zdobyciem medalu start w zawodach Pucharu Świata w Lonato. – Jak mam gorsze dni, przegrywam niemal z każdym; gdy nadchodzą lepsze, nie ma mocnych.

W ostatnich dwóch latach medale na mistrzostwach świata, czyli zawodach porównywalnych rangą do igrzysk, wygrywali również Kanadyjczycy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy i przedstawiciele Unii Europejskiej. Oby wśród medalistów w Londynie znalazł się także Dariusz Pender. 


Głównym sponsorem serwisu Londyn 2012 jest:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas