Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zaskarżone orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

14.10.2020
Autor: M.

W 2001 roku otrzymałem orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym wydane na stałe (po nowotworze kości udowej, amputacji całej prawej kończyny). W zeszłym roku wystąpiłem o kartę parkingową, ale moje orzeczenie nie zawierało odpowiedniego punktu, więc kazali wyrobić nowe. Ku mojemu zaskoczeniu po 18 latach po komisji MZdsOoN została zmieniona grupa na umiarkowaną. Zdziwiło mnie to, gdyż wydawało mi się, że można zmienić grupę jedynie w przypadku, gdy stan zdrowia osoby się poprawił (u mnie pogorszył się bardzo po wznowie). Z drugiej strony dlaczego coś, co zostało wydane na stałe zostało mi w tak perfidny sposób odebrane. Gdzie jest konstytucyjna ochrona praw nabytych. Czuje się oszukany przez państwo. Oczywiście odwołanie zostało złożone w terminie do wojewódzkiego, ale oni podtrzymali decyzję, więc sprawa wylądowała w sądzie i obecnie jest w toku. Spotykam się z biegłymi sądowymi. Czy jest jakaś szansa wygrać z orzecznictwem. 

Szanowny Panie,                       

Zawsze zalecam bardzo dokładne przedstawienie we wniosku lub w odwołaniu swojego stanu zdrowia i jak on wpływa na codzienne życie i funkcjonowanie. Całość takiej informacji zalecam zawsze podeprzeć dokumentacją medyczną. Chodzi więc o takie przedstawienie informacji o swojej niepełnosprawności, zdrowiu i funkcjonowaniu, aby z tej informacji wynikało wprost, że spełnione są przesłanki do orzeczenia danego stopnia niepełnosprawności.   

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

Więcej informacji o tym jakie warunki należy spełnić dla znacznego stopnia niepełnosprawności znajdzie Pan na stronie pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Na etapie sądu zalecam dokładne zapoznanie się z opiniami biegłych i wnoszenie zastrzeżeń, gdy nie zgadza się Pan z nimi. Zastrzeżenia muszą być merytoryczne. W takich wypadkach pomaga nam właśnie dobrze przygotowana informacja o swojej niepełnosprawności, zdrowiu i funkcjonowaniu, którą potwierdzają dokumenty medyczne.

Proszę się nie poddawać, zawsze jest szansa na wygranie z orzecznictwem. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas