Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowinki techniczne na IX EFF „Integracja Ty i Ja”

06.09.2012
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: inf. prasowa

Rozwiązania ułatwiające codziennie funkcjonowanie osobom niewidomym, niedowidzącym i niepełnosprawnym ruchowo zaprezentowali naukowcy na tegorocznym Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja”, który od 4 września odbywa się w Koszalinie.

Przedmioty ułatwiające osobom niedowidzącym wykonywanie codziennych czynności przedstawiła Justyna Jastrzębska z Polskiego Związku Niewidomych. Wśród prezentowanych rozwiązań znalazły się m.in.: elektroniczna lupa, powiększające lustro, pilot do telewizora, kaseta na bilon i mówiące zegarki.

Autorskie rozwiązania dedykowane osobom niewidomym zaprezentowali zaś Przemysław Barański i Marcin Morański z Politechniki Łódzkiej. Pierwszy z naukowców pokazał system zdalnej nawigacji dla osób z niepełnosprawnością wzroku, drugi – rozwiązanie umożliwiające dotykowe poznawanie otoczenia.
 
W praktyce można było sprawdzić także system umożliwiający sterowanie domowymi urządzeniami za pomocą fal mózgowych. To autorski pomysł Pawła Poryzały i Marcina Byczuka (również z Politechniki Łódzkiej) powstały z myślą o osobach dotkniętych tetraplegią. Można go wykorzystać zarówno do komunikacji z komputerem, jak i sterowania np. wyłącznikiem światła w domu czy telewizorem. 

6 września naukowcy z Łodzi zaprezentują swoje projekty po raz kolejny. Początek pokazu o godz. 10.00 w miasteczku festiwalowym na Placu Polonii.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas