Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dzierżoniów: jak zaparkować na kopercie?

21.09.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
Niebieski symbol osoby na wózku namalowany na jezdni

Z naszą redakcją skontaktował się Czytelnik, niepełnosprawny mieszkaniec dolnośląskiego Dzierżoniowa, który podzielił się wątpliwościami dotyczącymi zasad parkowania na „kopertach” w tym mieście. Miał wątpliwości, czy są one jednoznaczne i na pewno pożyteczne dla wszystkich. Sprawdziliśmy zatem, jak wygląda ta sprawa.

- W naszym mieście można parkować na kopercie przez dwie godziny bezpłatnie, potem podobno kontrolerzy robią zdjęcia i wysyłają do urzędu. Można też wykupić abonament roczny za 15 zł i parkować na wszystkich miejscach, ale chyba mało kto o tym wie – mówił Czytelnik.

Nie od dziś wiadomo, że każde miasto rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o zasady parkowania na tzw. „kopertach”, w Polsce nie obowiązują jednolite przepisy w tym zakresie. Nasza redakcja wielokrotnie podejmowała tematy związane z tym obszarem, począwszy od kampanii parkingowej „Czy na pewno chciałbyś być na naszym miejscu?”, aż po podejmowanie wielorakich interwencji w indywidualnych sprawach. W 2016 r. optowaliśmy za tym, aby parkowanie na kopertach wszędzie było bezpłatne. Jak żywy jest to temat, świadczą komentarze pod artykułem.

W Dzierżoniowie osoba uprawniona, posiadająca kartę parkingową, może zaparkować bezpłatnie na kopercie do dwóch godzin. Jednak skąd wiadomo, że ten czas minął i miejsce powinno zostać zwolnione?

Dostęp do miejsc

- Wprowadzenie limitu dwóch bezpłatnych godzin wynikało z potrzeby zapewnienia mieszkańcom z niepełnosprawnościami dostępu do wolnych miejsc parkingowych w centrum, ponieważ wcześniej były one niemal przez cały czas zajęte. Liczba osób posiadających zezwolenie na parkowanie na „niebieskich kopertach” jest duża i często miejsca te wykorzystywane były przez osoby pracujące w obszarze strefy płatnego parkowania. W praktyce uniemożliwiało to dostęp mieszkańcom potrzebującym załatwić swoje sprawy w obrębie centrum. Potrzeby takie zgłaszały do miasta właśnie osoby z niepełnosprawnościami, argumentując to wieloma przykładami, np. członków rodzin wykorzystujących posiadanie karty do codziennego, długiego parkowania – wyjaśnia nam Rafał Pilśniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Dzierżoniowie.

Przywołuje też przykład pani posiadającej kartę parkingową, która zostawiała przez długi czas swoje auto na całe dnie na kopercie, przyjeżdżając do pracy w bardzo wysokich szpilkach.

- Na reakcje ze strony urzędników i mieszkańców mających rzeczywiście problem z poruszaniem się z oburzeniem powoływała się na posiadanie karty – dodaje.

Rafał Pilśniak wyjaśnia, że obsługą strefy płatnego parkowania w Dzierżoniowie zajmuje się zewnętrzna firma, której pracownicy kontrolują ten obszar.

- Ale zaznaczam, że w przypadku niewielkiego przekroczenia czasu nie nakładają kar na osoby mające kłopoty z poruszaniem się, natomiast reagują, gdy ktoś ten czas przekroczy znacząco, lub po prostu zostawi auto na cały dzień – podkreśla.

Abonament roczny

W 2016 r. wprowadzono w mieście także możliwość wykupienia rocznego abonamentu za 15 zł, który uprawnia do parkowania w strefie płatnego parkowania na wszystkich dostępnych miejscach (oprócz kopert).

Dotyczy to pojazdów kierowanych lub przewożących osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dotyczy to też pojazdów rodziców lub opiekunów prawnych przewożących osoby, które nie ukończyły 16. roku życia, zaliczone do osób niepełnosprawnych przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

- Po wprowadzeniu tych zmian dostępność do wolnych miejsc parkingowych jest znacznie większa – ocenia rzecznik UM.

Zapytaliśmy także rzecznika, skąd wynika zasada ujęta w regulaminie, że urzędnicy miejscy mogą – poza rynkiem – parkować bezpłatnie bez ograniczeń czasowych, natomiast osoby z niepełnosprawnością mają na to dwie godziny.

- Pracownicy urzędu korzystający ze swoich aut w celach służbowych mają zakaz parkowania w samym rynku, mogą to robić na sąsiednich parkingach, właśnie po to, aby nie blokować miejsc w rynku – odpowiedział Rafał Pilśniak.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Bardzo ciekawe !!!
  orzeszek
  27.09.2020, 23:04
  "Dotyczy to pojazdów kierowanych lub przewożących osoby zaliczone do znacznego stopnia" A mnie się wydawało, że osoba ze znacznym stopniem "wymaga stałej lub długotrwałej (trwającej powyżej 12 miesięcy) opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych i czynności samoobsługowych takich jak higiena, poruszanie się, prowadzenie gospodarstwa domowego, komunikacja i funkcjonowanie w społeczeństwie" A tu prowadzą samochody i biją się o karty ?
  odpowiedz na komentarz
 • Zawsze jest jakieś "ale ... "
  JJK
  25.09.2020, 12:46
  Ja rozumiem że tylko krowa nie zmienia poglądów tylko dlaczego przepisy zawsze mają "jakieś ale ... " rozgrzeszające dowolność interpretacji. Niepełnosprawny to niepełnosprawny, a tu nagle problem np. z kombatantami /i nie tylko/. To co że wiekowy ale albo sprawny, albo nie. Jeżeli sprawny podwozi ON i musi jej towarzyszyć udzielając pomocy to w porządku, ale często widzę sprawne "dzieci" korzystające z karty parkowania nie dowożąc jej posiadacza. Nic się nie zmieni - jak nie zmieni się kultura i zrozumienie problemów ON. Będąc za granicą dostrzegłem przy niektórych parkingach dla ON stojące wózki inwalidzkie z których można korzystać robiąc zakupy w megamarketach. Proste i jakie użyteczne.
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Marek
  25.09.2020, 11:00
  Ja jestem niepełnosprawny mam starą kartę parkingową mój stan zdrowia pogarsza zapłaciłem 25 zł teraz też mam zapłacić za trochę inną kartę parkingową iść na komisję znów mówili w telewizji że nas jest za dużo w szczytnie spotyka mnie złość jak na kopercie stoi samochód luksusowy bez karty parkingowej i policja nic nie robi mam kartę seniora .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas