Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Największy w Polsce turniej bowlingowy Olimpiad Specjalnych za nami

21.09.2020
Autor: inf. prasowa
zawodnicy podczas zawodów przy stanowiskach do rzucania kulą

VI Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych trwał od 17 do19 września br. Wzięło w nim udział 80 zawodników z 10 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych z całego kraju. Zawodników Turnieju wspierało ponad 45 trenerów i wolontariuszy. Turniej bowlingowy to pierwsze tak duże, ogólnopolskie wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych w 2020 roku, po przerwie związanej z epidemią COVID 19.

- Nasi zawodnicy stęsknili się za tradycyjnymi zawodami i niezwykle cieszy ich pierwszy od momentu wybuchu epidemii turniej. To są ambitni zawodnicy, którzy mają ogromną wolę walki, dlatego przy zachowaniu wielu obostrzeń trenowali, by teraz móc pokazać, co potrafią. Co ważne jednak, ich woli walki w pokonywaniu rywali i pragnieniu pokonywania słabości towarzyszy uśmiech, radość i mnóstwo serdeczności podczas wspólnych rozgrywek. Dzięki temu wraz z trenerami i wolontariuszami zawodnicy stworzą wielkie, świętokrzyskie święto bowlingu Olimpiad Specjalnych – podkreślił przed wydarzeniem Grzegorz Kurkowski, wiceprezes ds. organizacji Olimpiad Specjalnych Polska i organizator VI Ogólnopolskiego Turnieju Bowlingowego Olimpiad Specjalnych. 

Zawodnicy rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych: 8-11 lat, 12-15 lat, 16-21 lat i w grupie powyżej 22 lat. Każdy zawodnik może startować w dwóch konkurencjach: indywidualnej i do wyboru: podwójnej lub drużynowej (4 zawodników).

- Ogromnie cieszę się, że tym razem to Skarżysko-Kamienna gości tak wspaniałych sportowców. Wielka waleczność i serce do sportu zawitały do mojego rodzinnego miasta, a najbliższe wrześniowe dni wypełni szlachetna rywalizacja. Współzawodnictwo sportowe, jak nic innego, kształtuje charaktery ludzi, uczy zdrowej rywalizacji, ale także współdziałania potrzebnego w życiu. Kto wie, być może dla wielu udział w skarżyskim Turnieju przyczyni się do otwarcia drzwi dla kariery prawdziwego mistrza bowlingu. Z pewnością będzie doskonałą okazją, by sprawdzić się w szlachetnej rywalizacji, ale też poznać siebie i własne możliwości – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. 

Zawody w reżimie sanitarnym

Turniej bowlingowy jest organizowany przez Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie przy wsparciu Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych Polska oraz dzięki finansowaniu Ministerstwa Sportu, PFRON oraz Województwa Świętokrzyskiego i Gminy Skarżysko-Kamienna. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wszystkie osoby uczestniczące w turnieju musiały podporządkować się obostrzeniom wynikającym z zasad bezpieczeństwa dotyczących organizacji imprez sportowych. Wszyscy uczestnicy turnieju (zawodnicy + obsługa) musieli przekazać formularze o stanie zdrowia, nie posiadać żadnych oznak infekcji, nie być objętym kwarantanną ani nadzorem epidemiologicznym, a także posiadać własne wyposażenie ochronne (maski/przyłbice/osłony), poddać się procedurom badania temperatury i dostosować się do wymogów stałej dezynfekcji.  

Ceremonię otwarcia Turnieju uświetniły występy muzyczne. Jako pierwsza wystąpiła Żaneta Siemiączko ze Stowarzyszenia „Tęcza” przy Warsztatach Terapii Zajęciowej Skarżysko-Kamienna, która bardzo nastrojowo zaśpiewała piosenki z  repertuaru m.in. Michała Bajora i Kasi Sobczyk. Po niej przyszedł czas na mocniejsze brzmienia. Na scenę weszli członkowie zespołu „Grześki”. To uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie, którzy z „rockowym pazurem” wykonali utwory m.in. zespołu Manaam, T-Love oraz Tabb&Sound and Grace.

Na koniec Ceremonii Otwarcia VI Ogólnopolskiego Turnieju Bowlingowego Olimpiad Specjalnych, niebo na setki kolorów rozświetlił wspaniały pokaz sztucznych ogni.

- Olimpiady Specjalne Polska to największa organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Oprócz działalności sportowej budujemy też wiedzę i świadomość społeczną na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dlatego zachęcamy do kibicowania naszym wyjątkowym sportowcom w Skarżysku-Kamiennej i na innych arenach w kraju, za granicą. Nasi sportowcy pokazują wspaniałą, sportową postawę i są inspiracją dla wszystkich. Możemy nauczyć się od nich prawdziwej rywalizacji w duchu szacunku i tolerancji, czego dowodem są efekty naszej wspólnej 35-letniej pracy w Polsce, we wszystkich oddziałach Olimpiad Specjalnych – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas