Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRPiPS: wprowadziliśmy szereg działań, by zapewnić ciągłość działania DPS-ów

24.09.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
rysunek kobiety w maseczce z płynem do dezynfekcji w ręce obok rysunek przekreślonego w okręgu wirusa

Wprowadziliśmy szereg działań, by zapewnić ciągłość działania domów pomocy społecznej i placówek opieki całodobowej, m.in. skierowaliśmy środki finansowe na wsparcie mieszkańców oraz utworzyliśmy regulacje związane z organizacją pracy – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rzeczniczka prasowa resortu Małgorzata Czerepak podkreśliła, że ok. 327 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczone zostało na wsparcie mieszkańców i kadry domów pomocy społecznej w projektach wybranych w trybie nadzwyczajnym.

- 175 mln zł z tej puli skierowanych zostało na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników placówek – dodała.

- Do powyższej kwoty dochodzi też m.in. ok. 51 mln zł na zwiększenie wartości czterech projektów wspierających DPS-y, realizowanych przez Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej w Toruniu, Rzeszowie, Katowicach i Krakowie. To też łącznie 50 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa, które trafiły do samorządów od początku pandemii na wsparcie w prowadzeniu domów pomocy społecznej – wyliczała Małgorzata Czerepak.

Wskazała jednocześnie na nowe regulacje dotyczące organizacji pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo.

Blisko 500 zakażonych mieszkańców DPS-ów

- Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania tych placówek – zaznaczyła rzeczniczka MRPiPS. – Co ważne, takie kroki jak np. zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych powinny być podejmowane w porozumieniu z pracownikiem – dodała.

Z danych resortu wynika, że w 30 domach pomocy społecznej w Polsce zakażonych koronawirusem 22 września br. było łącznie 485 mieszkańców, co stanowi 0,61 proc. ogółu mieszkańców wszystkich DPS-ów. Zakażonych było również 151 z prawie 58 tys. pracowników placówek, co stanowi 0,26 proc. ogółu zatrudnionych w DPS-ach.

Małgorzata Czerepak podkreśliła, że „wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna, koronawirus nas nie opuszcza”. Dlatego, dodała, „z troską i uwagą przyglądamy się sytuacji w placówkach całodobowej opieki, m.in. domach pomocy społecznej, i robimy co w naszej mocy, by wspomóc samorządy w ich prowadzeniu i zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno podopiecznym, jak i pracownikom placówek”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • DPS znów zamknięte
  K.S.
  28.09.2020, 00:13
  Dzisiaj przeczytałam informację,że znów ma być zakaz odwiedzin.Tak samo uważam. Czy ktos zapytał tych ludzi co oni by woleli? To jest bezprawne zamykanie ludzi bez ich zgody. Osoby leżące są zaniedybywane. Mają pełno odleżyn. Posiłki zaczęły być jak najgorsze. Nie ma żadnych kontroli w Dpsach i personel robi co chce. Nie dba o pensjonariuszy, źle się odzywa. Moze najwyższa pora wysłać kontrolę i zobaczyć jak ludzie w dps wygladają w czasie pandemii i jak są zaniedbani.
  odpowiedz na komentarz
 • Podziekowania za pozbawienie wolności
  obcy32
  26.09.2020, 19:25
  Chciałbym podziękować pani minister za troskę o mieszkańców DPS za to, że jesteśmy starsi, niepełnosprawni postanowiono nas izolować od społeczeństwa dla naszego bezpieczeństwa. Rząd powinien zadbać o resztę ludzi takich samych jak my mieszkańcy wyłapać ich ze społeczeństwa i umieścić w zamkniętych ośrodkach. Pieniądze przekazane na pomoc dps wydawane są tylko na maseczki rękawiczki i płyny do dezynfekcji i dodatkowe pieniądze dla pracowników Ministerstwo powinno przyznać dodatkowe fundusze na kraty w oknach drut kolczasty i wieżyczki strażnicze, bo może zacząć dochodzić do prób ucieczek z niewoli.
  odpowiedz na komentarz
 • MRPiPS żeby ich wszystkich zamknąć tak samo jak oni nas
  Mieszkaniec
  25.09.2020, 18:19
  Jakie wsparcie jaka pomoc dla mieszkańców zamknęli nas od marca i zdychamy w samotności z dala od bliskich Pomoc finansowa trafiła od rządu ale to kropla w morzu tylko na płyny maseczki Oszustka niech powie gdzie te miliony z UE które miały być 175 mln na dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników i reszta tej kasy na pomoc DPS Nasz dom wystąpił już dawno o granty i cisza
  odpowiedz na komentarz
 • http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1030494
  Janusz K.
  24.09.2020, 11:26
  A gdzie komentarz redakcyjny? Bo mam nieodparte wrażenie, że złotousta pani Marlenka już w maju twierdziła, że już tylko lepiej, że wszystko już zrobiła, że najgorsze że nami w DPS... Nawet na tym portalu pisano o tym! Czyżby pani Maląg skłamała? Jeżeli tak, to czy można jej teraz dać wiarę ...? Czy można ponownie, w etycznym dziennikarstwie, przytoczyć kolejne obietnice i zapewnienia, bez przywołania tych poprzednich "sukcesów"?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas