Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby głuche będą mogły złożyć petycję w Sejmie w PJM?

24.09.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
męska ręka z podniesionym kciukiem w znaku ok

Sejmowa Komisja ds. Petycji wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, zmieniającą ustawę o petycjach, tak, aby osoby głuche miały możliwość składania petycji w formie nagranego przez nich filmu w polskim języku migowym (PJM).

Petycję do Sejmu w tej sprawie zgłosiło Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.

- Propozycja jest prosta, wymaga zmiany ustawy o petycjach, aby można było sporządzić petycję w języku migowym – mówił na posiedzeniu Komisji ds. Petycji 23 września Krzysztof Pater, doradca stały Komisji. 

 „Wprowadzenie proponowanej w petycji zmiany będzie się wiązało z konsekwencjami finansowymi dla Sejmu (konieczność zapewnienia tłumacza z języka PJM bądź możliwość korzystania ze środków wspierających komunikowanie się), niemniej wydaje się, że postulat podmiotu wnoszącego petycję jest wart rozważenia” – zaopiniowało Biuro Analiz Sejmowych.

Krzysztof Pater mówiąc o kosztach tej zmiany podkreślił, że przetłumaczenie petycji na język polski nie powinno być droższe niż tłumaczenie przysięgłe z najbardziej popularnych języków. 

„Brak jest prawnych przeszkód, aby postulat wnioskodawcy przedmiotowej petycji został zrealizowany. Uwzględnienie tego postulatu może pozytywnie wpłynąć na rozwiązanie ważnego społecznie problemu, jakim jest realizacja praw osób niepełnosprawnych” – podsumowało Biuro Analiz Sejmowych.

Przewodniczący Komisji ds. Petycji, Sławomir Piechota, zaproponował, by podjąć inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, nikt z posłów nie zgłosił sprzeciwu. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas