Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie od orzeczenia i świadczenia

09.11.2020
Autor: J.

Syn do 09.08.2020 r. posiadał orzeczenie o niepełnosprawności dla osób do 16. roku życia, które uprawniało mnie i syna zarówno do zasiłku, jak i świadczenia pielęgnacyjnego (punkty 7 i 8 w orzeczeniu miały status – wymage). 09.09.2020 r. odbyła się komisja orzekająca odebraliśmy nowe orzeczenie o niepełnosprawności, gdzie nadano synowi stopień umiarkowany, ale już bez punktów 7 i 8, które brzmią, że nie wymaga. 21.09.2020 r. zostało złożone odwołanie od otrzymanego orzeczenia z wnioskowaną zmianą punktu 7 i 8, bo w nowym orzeczeniu było napisane Odwołanie. Na chwilę obecną nie mamy żadnych informacji co do terminu komisji w wojewódzkim zespole. Moje pytanie brzmi: czy orzeczenie syna, wygasłe 09.08.2020 r. powinno być przedłużone, a tym samym będzie uprawniało nas do dalszych świadczeń: zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego? Jest to sprawa skomplikowana, ponieważ nowe orzeczenie jest w odwołaniu, więc nie jest prawomocne. Czy możemy się powołać na ustawę COVID-19?

Szanowna Pani,

niestety, w tym przypadku do czasu pomyślnego dla Pani rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego traci Pani możliwość otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Dotychczasowe orzeczenie syna, które uprawniało Panią do pobierania tego świadczenia, wygasło, a nowe nie zawiera kluczowych wskazań (pkt 7 i 8), które dają uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jeżeli odwołuje się Pani tylko co do tych dwóch wskazań (pkt 7 i 8), a nie do całego orzeczenia, możliwe jest kontynuowanie pobierania, ale tylko zasiłku pielęgnacyjnego. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje bowiem osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Nowe orzeczenie utrzymuje stopień umiarkowany więc pobieranie zasiłku byłoby możliwe. Jeśli natomiast odwołała się Pani od orzeczenia jako całości, wówczas musi Pani poczekać na wydanie prawomocnej i wiążącej w skutkach decyzji w przedmiocie sprawy. Jeśli wojewódzki zespół uzna Pani odwołanie, rozstrzygnie także o jego skutkach finansowych, łącznie z tym od jakiego czasu wstecz przysługują. Wówczas będzie mogła się Pani ubiegać o przyznanie zaległych wypłat.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas