Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Reforma orzecznictwa już niedługo? Minister zapowiada m.in. poważne zmiany dla uczniów ze specjalnymi potrzebami

28.09.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Czerwony wykrzyknik na białym tle

Jednolite orzekanie dla wszystkich, niezależne od ZUS i oparte na klasyfikacji ICF – to założenia reformy orzecznictwa, które przedstawił w Senacie wiceminister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Poinformował też, że nowy system orzecznictwa ma umożliwić opiekunom podejmowanie pracy, ale też zmienić sposób przyznawania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wystąpienie wiceministra Pawła Wdówika miało miejsce 28 września 2020 r., podczas posiedzenia senackiej Komisji Ustawodawczej, poświęconego realizacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nierówności świadczeń wypłacanych różnym grupom opiekunów.

90 miliardów na świadczenia?

Członkowie Komisji debatowali o podjęciu prac nad ustawą, która zrównywałaby świadczenia różnych grup opiekunów. Obecny na posiedzeniu Pełnomocnik Rządu przedstawił możliwe koszty takiej decyzji.

- Liczba osób otrzymujących specjalny zasiłek opiekuńczy, które mogłyby wnioskować o podwyższenie tej kwoty, oznaczałaby wydatki w wysokości około miliarda złotych – tłumaczył Paweł Wdówik.

Powołał się na dane, zgodnie z którymi specjalny zasiłek opiekuńczy pobiera 33682 osoby, a zasiłek dla opiekuna – ok. 14 tys. osób. Oba te świadczenia wynoszą obecnie 620 zł. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ich podniesienie do poziomu świadczenia pielęgnacyjnego (1971 złotych od 2021 roku) to – łącznie ze składkami na ZUS – ok. 960 mln zł rocznie.

Zdaniem przedstawicieli ministerstwa, jeśli po zmianie przepisów po to świadczenie ruszyliby wszyscy, którzy mogliby się o nie starać (do rodziców dzieci z niepełnosprawnością dodać należy członków rodzin wszystkich osób ze znacznym stopniem oraz seniorów otrzymujących dodatek pielęgnacyjny), kosztowałoby to nawet 97 mld zł rocznie.

Podmiotowość osoby, prawa opiekuna

Dlatego, zdaniem Pawła Wdówika, potrzebna jest najpierw reforma orzecznictwa – a ta ma być przeprowadzona już niedługo. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy mają rozpocząć się konsultacje społeczne.

- Chcemy przygotować nowy system świadczeń społecznych, który w oparciu o nowe orzecznictwo będzie precyzował, komu tak naprawdę to największe finansowanie będzie się należało. Zgodnie z klasyfikacją ICF, której będziemy używać przy nowym modelu orzekania o niepełnosprawności, ta grupa osób najciężej niepełnosprawnych i najbardziej zależnych nie powinna przekroczyć 5 procent wszystkich osób posiadających orzeczenia – mówił Paweł Wdówik. – Chcemy też, by pieniądze były kierowane do osoby niepełnosprawnej, a nie do opiekuna. Chodzi o podmiotowość obywatela, ale też o likwidację mechanizmów, które uniemożliwiają opiekunom podejmowanie pracy. Nowe świadczenia będą stopniowane i będą miały charakter kompensacyjny – dodał.

Jak tłumaczył Paweł Wdówik, przygotowywana przez rząd ustawa stworzy system orzeczniczy niezależny od płatnika świadczeń – czyli ZUS. Powstanie więc Krajowe Centrum Orzecznicze, a samo orzekanie będzie takie samo dla wszystkich – łącznie z uczniami.

Za dużo orzeczeń o zespole Aspergera?

- Teraz mamy oddzielnie wydawane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zupełnie odrębne od orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Tymczasem to na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wypłacana jest podwyższona subwencja oświatowa – skutek jest taki, że mamy ogromną nadreprezentację dzieci z zespołem Aspergera w stosunku do tego, co wynika z danych statystycznych. Równocześnie prawda jest taka, że orzeczenia wydawane są przez poradnie finansowane przez samorządy, a subwencję oświatową wypłaca rząd. Dlatego wygodnie jest orzec niepełnosprawność, która wiąże się z większą subwencją – stwierdził Paweł Wdówik.

Pełnomocnik poinformował też, że w nowym systemie orzekania nie będzie pojawiać się określenie „niesamodzielność”, które może odstraszać potencjalnych pracodawców osób z niepełnosprawnością. Nowy system będzie za to mówił o potrzebie wsparcia. Orzekanie ma być oparte o badanie pięciu obszarów życia: zdolności poruszania się, komunikowania, podejmowania decyzji, ale też wykonywania czynności dnia codziennego i czynności zawodowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Nie przyznają świadczeń
  Matka
  21.01.2021, 18:41
  Jeżeli tak bardzo boli, że matka niepełnosprawnego dziecka dostaje pieniądze to ja mam pomysł. Proponuję, żeby stworzyć otwarte konto dla niepełnosprawnych dzieci z niego płaciłabym rehabilitantom, lekarzom specjalistom, psychologom, psychiatrom. Za sprzęty, protezy...... Rozumem, że to się nie kalkuluje. Ale skończyłoby się poniżanie i debata na ten temat. Matka dziecka niepełnosprawnego bez świadczenia ;)
  odpowiedz na komentarz
 • Bajo jajo
  XDDDD
  16.01.2021, 14:59
  Ja już widzę jak będzie wyglądał casting czy zasługujesz na pieniądze XD niektórzy są uzdrawiani nagle po 5 latach choroby przez ZUS
  odpowiedz na komentarz
 • Fikcja dalej popychana
  filozof
  04.10.2020, 20:12
  Wszystko to jest parodią istnienia już i tak dość ciężkiego systemu otrzymania renty.Oczywiście wszystko zmierza po to,by jeszcze mniej ludzi dostało świadczenia,pod pozorem pandemii ukryć zbankrutowany budżet.Dlaczego nikt nie powie jak to będzie wyglądać i dlaczego tak szybko i nagle teraz.Oto jest pytanie.
  odpowiedz na komentarz
 • na dzień dzisiejszy tylko 5% przewiduje pan Wdówik
  Matylda
  02.10.2020, 18:32
  Cyt.: " grupa osób najciężej niepełnosprawnych i najbardziej zależnych nie powinna przekroczyć 5 procent wszystkich osób posiadających orzeczenia – mówił Paweł Wdówik. " Pan Wdówik i reszta, już dzisiaj wiedzą, że najciężej niepełnosprawnych ma być nie więcej niż 5%. A co będzie, jeśli okaże się, że jest 7% albo 15%, to co wtedy zrobicie? Czyżby Pana słowa sugerowały dalszy ciąg ozdrowień? A to dopiero PIS-owska dobra zmiana!
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrok TK
  Ona
  02.10.2020, 09:39
  Pobieram zasiłek dla opiekuna, mimo wyroku TK z 2014 o zrównania świadczeń wynosi on tylko 620 zł, a zrownanie świadczeń to tylko miliard dla rządu. Czy to tak dużo, kiedy nawet bogate rodziny pobierają 500+. Uciekają od problemu tyle lat, byle nie podwyższyć, to po co był ten wyrok. Nikt nie dostaje stopnia znacznego za nic, pewnie jeszcze wielu ludzi uzdrowia nowym orzecznictwem.
  odpowiedz na komentarz
 • Re:
  Ona
  02.10.2020, 00:31
  Kompetentny człowiek posiadałby wiedzę, że w nowej międzynarodowej klasyfikacji chorób i zaburzeń ICD-11, która niebawem będzie obowiązywać również w Polsce, nie będzie już zespołu Aspergera, lecz spektrum autyzmu. Podwyższona subwencja oświatowa wypłacana jest natomiast z uwagi na autyzm, w tym zespół Aspergera, nie zaś na sam zespół Aspergera. Autyzm, w tym zespół Aspergera, diagnozuje wyłącznie specjalista lekarz psychiatra, nie zaś prowadzone przez samorządy poradnie psychologiczno-pedagogiczne i szkoły, przez co wypisywanie, że wygodnie i dla pieniędzy diagnozują one autyzm, w tym zespół Aspergera, jest po prostu brednią.
  odpowiedz na komentarz
 • Ujednolicenie świadczeń dobry żart .........reforma dla kogo?
  literat
  01.10.2020, 11:04
  Obecne renty są poniżej jakiejkolwiek krytyki.Jałmużna zwana dalej rentą socjalną to porażka troszkę powyżej 1000zł.Ile będzie kosztować wdrożenie nowego systemu orzekania.Renty socjalne powinny zostać w ośrodkach pomocy społecznej,bo sama nazwa mówi o tym pomoc,ZUS powinien zajmować się innymi rentami i emeryturami.Ujednolicenie to niepoważny żart.Skąd to rząd bierze pieniądze,których nie ma w budżecie.Wszystko to,jest fikcyjnie zapisane i wirtualne wydatki.Obecnie dziura budżetowa wynosi 100 mld zł.Jestem ciekawy,ile pokoleń będzie musiało spłacać tzw.fikcyjne pieniądze.Trzeba tutaj wszystkim przypomnieć,że rząd jako taki nie ma wogóle pieniędzy,a budżet jest tworzony z zebranych z różnych zródeł i przewidywań.
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenia nie dla opiekuna?
  Ana
  30.09.2020, 20:11
  Co za bzdura , rozumiem że osoby niepełnosprawne dostają pieniądze ponieważ nie są w stanie iść do pracy , ale co z opiekunami ? Zabranie lub obcięcia świadczeń mają spowodować że pójdą do pracy? Są takie niepelnosprawnosci że mimo dobrej woli nie można odstąpić osoby niepełnosprawnej nawet na chwilę, czym to będzie skutkowało ? Próbą przeżycia za marne pieniądze do czasu aż opiekunowie poczują się tak upodleni i odarci z jakichkolwiek złudzeń że nie będą wiedzieli dla siebie żadnych możliwości nawet na życie . Gdyby była sprawiedliwość nasze byłyby zdrowe A te zdrowe zachorowały wtedy ludzie by wiedzieli co krytykują i nastałaby cisza
  odpowiedz na komentarz
 • reforma
  stanislaw
  30.09.2020, 19:10
  Wydaje się ,że nowa reforma będzie ograniczać otrzymywanie świadczeń, sporo osób niepełnosprawnych zostanie uzdrowionych, tylko nie liczna grupa osób niepełnosprawnych skorzysta. Dlaczego nie prowadzi się reformy dofinansowań do zatrudnionych niepełnosprawnych ,gdzie pracodawcy otrzymują nie małe pieniądze, gdzie niepełnosprawnych zmusza się do pracy 8 godzinne , i nikt nie widzi problemu, i do tego uzależnia się zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Dlaczego nikt nie chce zlikwidować furtki prawnej która pozwala obejść prawo ?
  odpowiedz na komentarz
 • Najważniejsze
  Livia
  30.09.2020, 08:40
  1. Podwyższyć znacząco (przynajmniej do najniższej krajowej) dodatek pielęgnacyjny (nie mylić z zasiłkiem) 2. Przestać namawiać osoby niepełnosprawne (zwłaszcza znacznie) do podejmowania pracy, a przyznać im godne renty, emerytury, stosowne zasiłki.
  odpowiedz na komentarz
 • Samodzielność
  Mama Artysty
  29.09.2020, 19:24
  Szkoda ze wg prawa nie można dziecka do 7 rż zostawić samego bo jest niesamodzielne. A 5 letnie dzieci autystycznego nie wymagają 24h pomocy.
  odpowiedz na komentarz
 • Chory pomysł
  Beata Miklas
  29.09.2020, 18:31
  Mydlenie i nie respektowanie Praw Czlowieka! Dodajcie , ze sklatki emeretylno- rentowe odprowadza panstwo tylko 25 lat. Ze nie jest do U.S dochod a jednoczesnie do SDS, Uslug suo jest jak rowniez 500zl dla osoby calkowicie niesamodzielnej do pomocy rzeczowej ( np.SUO)est to dochod. Najlepiej podejmijcie decyzje o jawnej eutanazji takich rodzin. Od 25 ponad lat troszczę sie o 2 doroslych juz synow a nadal nie chcecie wspierac nasze rodziny tylko utrudniac zycie.Traktowanie ON jako wyludzaczy. Zrownac Świadczenia to owszem bardzo potrzebne ale kolejne orzecznictwo bzdurne bylo 5 lat temu do Karty Parkingowej a w ZUS w zeszlym roku komisje do calkowitej niesamodzielnosci. Polskie wsparcie to dno
  odpowiedz na komentarz
 • ICF w Europie C
  wiśniowy
  29.09.2020, 15:39
  Przygotowania finansowe i konsultacje społeczne miały się zacząć dzień po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego,przynajmniej kasa na programy "osłonowe" była. Reformę przeprowadzą , problem że MOPS i samorządy które mają się zatroszczyć o potrzebujących powiedzą "10 pierwszych w kolejce proszę zostać , reszta bardzo nam przykro ale ....". Kalkulacja wyborami zadziałała.
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy będę świadczenia jak w UK
  Piko88
  29.09.2020, 14:36
  Polska niech się uczy od Brytyjczyków tam system pomocy ON jest super pod każdym względem. W PL to jest dno. Traktowanie niepełnosprawnego jak sprawnego wyludzacza. Przykre ale prawdziwe.
  odpowiedz na komentarz
 • Poradnie i samorzady
  Jan
  29.09.2020, 14:20
  Ważny głos, dziękuję. Zauważam, że poradnie które podlegają pod samorządy ( publiczne) orzekają często tak żeby wyciągnąć kasę, a szkoły często zaniżają dziecka możliwości dla kasy. Ba, jest też tak, że dyrektorzy szkołą poradnie. Cyrk!
  odpowiedz na komentarz
 • Reforma orzecznictwa
  Prośba o odłożenie reformy
  29.09.2020, 11:47
  Reforma orzecznictwa to nie był postulat niepełnosprawnych.Obecne przepisy są wystarczające i bardzo trudno dostać rentę .Są obawy niepełnosprawnych i ich opiekunów , jak będzie wyglądało życie niepełnosprawnych po reformie tych , którzy np stracą rentę i skończy się im zasiłek dla bezrobotnych ,a nowej pracy nie znajdą?Czy są przewidziane jakieś programy osłonowe i finansowe dla tych osób , czy po prostu te osoby , które mieszkają w rodzinie , która ma dochody nie dostaną żadnej pomocy finansowej i będą ba utrzymaniu rodziny ?Ta reforma jest trudna dla starszych niepełnosprawnych , którzy mieszkają z dala od większych miast, gdzie nie ma komunikacji autobusowej , lub ta komunikacja jest niedostateczna .Jest ciężko dla osób , które nie założyły własnej rodziny i mieszkają z starszymi ubogimi rodzicami , lub w rodzinie rodzeństwa , którzy muszą ich potem utrzymywać , co w dobie pandemii, jest szczególnie trudne , bo wielu zdrowych członków rodzin ma np. ograniczone dochody lub obawia się bezrobocia .Dlatego należy tę reformę odłożyć na spokojniejsze czasy .Za rok ,albo dwa może sytuacja pandemiczna się ustabilizuje i wtedy można robić reformę,ale z programem osłonowym dla bezrobotnych niepełnosprawnych , którzy nie mają rent Przykładowo bezwarunkowy dochód podstawowy w kwocie 500 zł netto i ubezpieczenie zdrowotne dla ON bez rent. Bezpośrednie zatrudnianie na otwartym rynku pracy , proste zatrudnianie .Dofinansowanie powinien dostać każdy pracodawca bez dodatkowych warunków nawet jeśli zatrudnia tylko jedną osobę z niepełnosprawnościami w swoim zakładzie .Ponadto większa pomoc finansowa dla pracodawców zatrudniających ON bez rent ,a także starszych ON.Finansowy program dla długotrwale bezrobotnych niepełnosprawnych to w tych czasach absolutnie must have , bo nawet zdrowi górnicy nie zostaną bez pomocy po likwidacji kopalń ,a tu mamy do czynienia z najsłabszą grupą społeczną , która tak samo jak inni musi płacić rachunki za prąd ,śmieci,wodę , jedzenie i coraz droższe ogrzewanie .Nawet jeśli żadnych dochodów nie posiada bo jest bezrobotna bez renty musi płacić rachunki .Te rachunki płaci za nią rodzina .
  odpowiedz na komentarz
 • Rodzice osób niepełnosprawnych poniżej minimum dochodowego
  Antoni Chołodniak
  29.09.2020, 00:42
  Jest pytanie do rządu, kiedy rząd pochyli się nad wsparciem rodziców osób niepełnosprawnych, którzy utrzymują się ze świadczeń socjalnych i alimentacyjnych wychowujących osoby niepełnosprawne również, i samotnie, które ich kryteria nie przekraczają minimum dochodowego. Sytuacja tych rodzin jest znacznie gorsza niż wszystkich grup społecznych.
  odpowiedz na komentarz
 • Szukamy pieniędzy pod pozorem ujednolicenia.....
  wertyk
  28.09.2020, 19:35
  System ten istnieje w innych krajach,tylko w Polsce chce się go wprowadzić tzw.psim swędem.Na zachodzie są trenerzy pracy itp i poszukiwanie pracy przez innych dla osoby chorej.Jestem ciekawy,czy w tym cudownym kraju takie coś powstanie.Nie wierzę w cudowne bajki PIS,partii podobno z lepszą zmianą ,czyli oby gorzej w orzeczeniach.Ogólnie system odwołania będzie bardzo ciężki i nikt nie będzie wiedział jak to zrobić,bo nowy system.W ekonomi takie szybkie czytanie ustaw świadczy jedynie o tym,że budżet na ten rok jest już dawno wykończony i nie ma skąd brać.Uzdrowienia będą z automatu,chodzi - nadaje sie do roboty.
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrównanie.
  bobula
  28.09.2020, 18:35
  Kiedy zostanie wyrównana emerytura EWK,DO ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas