Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łódź: nowe siedziby oddziałów Regionalnego Ośrodka Onkologicznego

17.09.2012
Autor: PAP

4,5 mln zł kosztowała przebudowa oraz wyposażenia nowych pomieszczeń Oddziału Kliniki Hematologii oraz Oddziału Chorób Rozrostowych, które 12 września otwarto w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi.

To kolejne inwestycje w ramach kompleksowej modernizacji Regionalnego Ośrodka Onkologicznego. Budynek przy ul. Ciołkowskiego, w którym funkcjonował wcześniej miejski Dom Pomocy Społecznej, po przebudowie i remoncie będzie w całości służył pacjentom chorym na nowotwory.

Na parterze budynku od trzech lat działa Wojewódzka Poradnia Hematologiczna. Teraz pozostałe dwa piętra zajmą oddziały, które obecnie z trudem mieszczą się w swoich dotychczasowych miejscach: Oddział - Klinika Hematologii oraz Oddział Chorób Rozrostowych. Przeprowadzka oddziałów nastąpi w ciągu kilku najbliższych tygodni - poinformowała PAP rzeczniczka szpitala im. Kopernika Adriana Sikora.

Przebudowa i prace wykończeniowe trwały rok. Na obu piętrach wyburzono część ścian działowych, w wyniku czego uzyskano przestronne pomieszczenia. Poszerzone zostały klatki schodowe; dodatkowo dobudowano drugi szyb windowy. Wymieniono wszystkie instalacje oraz cały system wodno-kanalizacyjny. Nowe są także okna i drzwi. Także elewacja budynku została odnowiona.

W efekcie uzyskano praktycznie nowy budynek z pomieszczeniami szpitalnymi spełniającymi - jak zapewniają przedstawiciele szpitala - europejskie normy sanitarne. Powstały 2-, 3- i 4-łóżkowe sale chorych, każda z własną łazienką oraz pomieszczenia dla personelu. Zakupiono nowe łóżka szpitalne i meble.

Pomieszczenia diagnostyczne i bank szpiku

Na pierwsze piętro wprowadzi się Oddział Kliniki Hematologii, gdzie znajdą się 34 łóżka. W Klinice rocznie hospitalizowanych jest ponad 2,1 tys. pacjentów. Drugie piętro zajmie Oddział Chorób Rozrostowych, na którym liczba łóżek zwiększy się z 30 do 34. Oddział prowadzi diagnostykę i leczenie przede wszystkim raka piersi, płuca, jajnika czy nowotworów przewodu pokarmowego.

W piwnicy wyremontowanego budynku w przyszłości ma znajdować się także bank szpiku oraz pomieszczenia diagnostyczne dla potrzeb Oddziału Hematologii i działającego przy nim Ośrodka Przeszczepów Szpiku. Obecnie szpital poszukuje źródeł finansowania dla tej inwestycji.

Przebudowa budynku po dawnym DPS została sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków samorządu województwa. Częścią tej inwestycji jest także remont i wyposażenie Oddziału Opieki i Radioterapii Paliatywnej, który powstanie w miejscu, gdzie obecnie funkcjonuje Klinika Hematologii. Ma on zostać otwarty do końca tego roku.

Łączny koszt inwestycji przy ul. Ciołkowskiego to ponad 7,3 mln zł, w tym 4,8 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Od początku tego roku szpital im. Kopernika oddał do użytku w sumie pięć gruntownie wyremontowanych lub nowo powstałych oddziałów onkologicznych.

Jak poinformowała Sikora na początku października wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę pracowni PET (Pozytonowej Tomografii Remisyjnej) dla potrzeb Regionalnego Ośrodka Onkologicznego, a do końca roku ma zostać otwarta Wojewódzka Przychodnia Onkologiczna, która przeszła gruntowny remont.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas