Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Ustawa przedłużyła orzeczenia podczas pandemii, ale wystąpiłem o nowe. Które z nich jest ważne?” Wyjaśniamy

30.09.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Rasmus Gerdin / unsplash.com
kobieta na wózku elektrycznym jedzie ścieżką rowerową za wózkiem ma zatknięte kule

Do warszawskiego Centrum Integracja dzwoni wiele osób, które mają wątpliwości dotyczące automatycznego przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności w czasie pandemii, czy na pewno są one ważne i co powinno się zrobić, gdy zbliża się termin wygaśnięcia dokumentu. Wyjaśnia nam to Małgorzata Rajczyk, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Opolu.

Warto przypomnieć, że tzw. ustawa covidowa (dokładniej: Ustawa z 31 marca br. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 568) przewidziała w bieżącym funkcjonowaniu powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności istotne zmiany.

- Jeśli ktoś ma orzeczenie o niepełnosprawności, które było ważne np. do 15 czerwca, to jeśli nie złożył nowego wniosku – orzeczenie z mocy ustawy „przedłużyło się” automatycznie. Jeśli jednak złoży wniosek, to jest on procedowany normalnie i już wtedy obowiązuje nowe orzeczenie – wyjaśnia Małgorzata Rajczyk.

Którego orzeczenia używać?

Podkreśla, że w praktyce może się zdarzyć, iż osoba otrzyma orzeczenie o niższym stopniu niż poprzednio, np. miała znaczny a orzeczono umiarkowany stopień.

- Wówczas, chcąc zachować niektóre uprawnienia, mogłaby okazywać stare orzeczenie. Jest to jednak niezgodne z prawem, gdyż obowiązuje ostatnie prawomocnie wydane orzeczenie. W tej konkretnej sytuacji prawnej, mówimy o ustawie „covidowej”, ważne jest tylko jedno orzeczenie – to ostatnie – zaznacza Małgorzata Rajczyk.

Na podobne pytania odpowiadaliśmy już w naszym artykule.

Kwestie te na naszą prośbę wyjaśniało także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

 

Komentarz

  • Co na to MOPS CZY OPIEKA.
    Janek.
    01.10.2020, 14:22
    Niepełnosprawny nie złoży wniosku o nowe orzeczenie zgodnie z ustawą Corwinową , zostanie ono przedłużone automatycznie,a Mops czy opieka społeczna odmówi dalszego wypłacania np.zasiłku pielęgnacyjnego,który dla wielu osób ma duże znaczenie i co wtedy,gdzie szukać pomocy,przecież wiemy jak jesteśmy traktowani przez urzędników i ile czasu musi upłynąć aby zostać potraktowanym zgodnie z przepisami.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas