Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Senacie o Funduszu Medycznym

30.09.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
lekarz trzyma w ręku podkładkę na której pisze jedna ręka w niebieskiej rękawiczce na stole laptop

- Utworzenie Funduszu Medycznego poszerzy dostęp m.in. do nowoczesnych metod leczenia dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe – akcentował w środę, 30 września, w Senacie zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Senatorowie debatowali nad ustawą o Funduszu Medycznym. Rozpatrywanie punktu przerwano. Senat wróci do niego po rozpatrzeniu informacji Ministra Spraw Zagranicznych na temat stanu polskiej dyplomacji.

Powołanie funduszu prezydent Andrzej Duda zapowiedział w marcu, pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt. Sejm uchwalił ustawę o Funduszu Medycznym 17 września.

Senacka komisja zdrowia na posiedzeniu 24 września opowiedziała się za wniesieniem do ustawy poprawek; w sprawozdaniu komisji znalazło się ich 25. Przewidują one m.in. zwiększenie z 4 do 4,2 mld zł maksymalnego limitu rocznych wydatków z budżetu państwa na Fundusz Medyczny oraz zagwarantowania minimalnych nakładów na Fundusz – nie niższych niż 4 mld zł rocznie.

Przychody funduszu mają pochodzić m.in. z wpłat z budżetu państwa w wysokości określonej w ustawie budżetowej na dany rok. W ustawie zapisano, że maksymalny limit wydatków z budżetu na Fundusz nie może być w tym roku wyższy niż 2 mld zł, a w kolejnych latach (do 2029 r.) – nie wyższy niż 4 mld zł rocznie.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha omówił w środę w Senacie ustawę i odpowiadał na pytania. Niektórzy senatorowie zgłaszali wątpliwości m.in. co do zasadności powoływania dodatkowego ciała, skoro można by dołożyć pieniędzy do NFZ, który zająłby się ich dystrybucją. Dociekali też, czy regulacja ma szansę realnie zaradzić problemom służby zdrowia i pytali o kwestię konstytucyjności zapisów.

Mucha podkreślał, że celem funduszu jest zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania m.in. profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia chorób nowotworowych i rzadkich. To też – jak mówił – finansowanie modernizacji szpitali, wprowadzenie bezlimitowych świadczeń szpitalnych i specjalistycznych dla dzieci i dofinansowanie leczenia za granicą.

Fundusz celowy

Przypominał, że Fundusz Medyczny ma być funduszem celowym. Jego dysponentem będzie minister zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.

- Ustawa służy realizacji zasad wyrażonych w konstytucji, w szczególności prawa do ochrony zdrowia, szczególnie wsparciu dzieci, które na gruncie art. 68 konstytucji są wskazane jako szczególna kategoria pacjentów, których potrzeby powinny być zaspokojone – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Paweł Mucha akcentował w Senacie, że żadne środki, które dzisiaj są w dyspozycji ministra nie będą wydatkowane po to, by realizować cele wyrażone w ustawie o Funduszu Medycznym.

- Mówimy o dodatkowych środkach. Dodatkowych środkach ściśle dedykowanych na kwestie związane z chorobami rzadkimi, onkologicznymi, leczenie za granicą, świadczenia bezlimitowe dla dzieci – mówił.

- Oczywiście te dodatkowe środki nie ograniczają tego, co w budżecie na rok 2020 miał zaplanowane już minister zdrowia, i czym dysponuje w ramach swojego budżetu – zaznaczył.

Szerokie konsultacje

- Od roku 2021, jakie to będą konkretnie kwoty zależeć będzie od ustawy budżetowej, przy czym założenie ustawowe było takie, że te kwoty są w ramach limitu wydatków do 4 mld zł. Mówimy o absolutnie dodatkowych środkach z punktu widzenia całego systemu, dedykowanych na szczególne potrzeby – dodał.

Mucha wskazywał, że ustawa była bardzo szeroko konsultowana, a prace trwały ze współudziałem ekspertów, przy zaangażowaniu ministerstwa zdrowia i NFZ. Zwrócił uwagę, że wypracowane rozwiązania powstały m.in. w oparciu o potrzeby zgłaszane przez pacjentów.

- Utworzenie Funduszu Medycznego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym dotyczącym poszerzania dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków, zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię. Pozwoli na uzyskiwanie przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe świadczeń opieki zdrowotnej w nowoczesnych szpitalach, w razie konieczności także poza granicami Polski – podkreślił wiceszef kancelarii.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • kolejne stołki do obsadzenia
    Marcin
    30.09.2020, 18:01
    Kolejny fundusz i kolejne stołki do obsadzenia - zarząd funduszu, rada nadzorcza i co tam jeszcze jest.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas