Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnictwo a opiekun prawny

09.11.2020
Autor: W.

Jestem ciocią siostrzeńca, który ma otępienie mózgowe, sam nie może załatwiać żadnych spraw. Muszę w tym mu pomóc, coś muszę mieć, tylko nie wiem jak to zrobić, jaki dokument najlepiej, by zabezpieczyć jego, jak również siebie przed jakimiś poważnymi problemami. Nikt więcej nim się z rodziny nie opiekuje, bo nie ma kto. Ma syna, ale syn nie ma żadnych kontaktów i nie chce mieć. 

Szanowna Pani,

o ile siostrzeniec jest w stanie pokierować własnym postępowaniem, a ma jedynie trudności w jej wyrażaniu można rozważyć zastosowanie dwóch popularnych instytucji:

  • pełnomocnictwo w tym pełnomocnictwo notarialne lub
  • ustanowienie przez Sąd Rejonowy na wniosek siostrzeńca, kuratora (np. w Pani osobie), który byłby umocowany do działania w imieniu siostrzeńca w zakresie wskazanym w postanowieniu sądu.

Jeżeli siostrzeniec jednak nie jest w stanie pokierować własnym postępowaniem lub potrzebuje pomocy w tym zakresie, to można rozważyć złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie, a następnie wniosek o ustanowienie Pani opiekunem prawnym. Jeżeli siostrzeniec nie ma osób najbliższych, to wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć prokurator, do którego można się zwrócić z odpowiednim wnioskiem.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas