Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przedłużenie orzeczenia a świadczenia

16.11.2020
Autor: J.

Syn, 7 lat, posiada orzeczenie o niepełnosprawności, które ważne jest do 30.10. Kierownik Gminnej Pomocy Społecznej zaprzeczyła jakoby orzeczenia były przedłużone automatycznie na czas epidemii. Poinformowała mnie, że tak było na początku epidemii, a teraz już to nieaktualne i muszę składać dokumenty na komisję. Czy to prawda? Z powodu pandemii szpital, w którym się leczymy, nie przyjmuje osobiście tylko kontrolne konsultacje telefoniczne. Syn ma niepełnosprawność ruchową i tak naprawdę bez badania RTG i badania fizycznego nic nie można stwierdzić, czy jest dobrze, czy gorzej. Nie posiadam dokumentacji poza tą, która przedstawiałam na ostatniej komisji, czyli listopad 2019. Nawet rehabilitację prowadzę sama. Na szczęście to mam opanowane. Czy gmina może odmówić mi wypłaty świadczeń? 

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15 h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych -

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

  1. upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
  2. upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, w związku z zachowaniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, na okres wskazany w ust. 1, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 i 284) zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i okres, na który została przyznana pomoc, jest uzależniony terminem ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ust. 1 i 2, na podstawie decyzji wydanej z urzędu.

Zmiana decyzji w przypadku, o którym mowa w ust. 4, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego ani jego aktualizacji.

W związku z wieloma pytaniami, zadaliśmy je pracownikom Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przesyłam link do odpowiedzi, w Pani wypadku wydaje się, iż odpowiedź na Pani pytanie jest zawarte w pkt 3 i 5.

Ponadto polecam artykuł na naszej stronie.

Kwestię przyjmowania pacjentów w szpitalu można omówić z pracownikami Rzecznika Praw Pacjenta, podaję kontakt:

Telefoniczna Informacja Pacjenta:

800 - 190 - 590

(połączenie bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych)

czynna pn. - pt. w godz. 8.00 - 18.00.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas