Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Senat za zagwarantowaniem co najmniej 4 mld zł z budżetu państwa na Fundusz Medyczny

01.10.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ułożone banknoty 100-złotowe, dwudziestozłotowe i 10-złotowe wiczoczne tylko w części

W każdym roku budżetowym na Fundusz Medyczny będą zagwarantowane co najmniej 4 mld zł – przewiduje jedna z kilkudziesięciu poprawek zaproponowanych w środę, 30 września, przez Senat do prezydenckiej ustawy o Funduszu Medycznym.

Powołanie Funduszu Medycznego prezydent Andrzej Duda zapowiedział w marcu, a pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. W połowie września Sejm ją uchwalił.

W środę Senat opowiedział się za wprowadzeniem do ustawy szeregu poprawek. Przewidują one m.in. zwiększenie z 4 mld zł do 4,2 mld zł maksymalnego limitu rocznych wydatków z budżetu państwa na Fundusz Medyczny oraz zagwarantowania minimalnych nakładów na Fundusz z budżetu państwa – nie niższych niż 4 mld zł rocznie. Wprowadzenie m.in. takich poprawek zarekomendowała senacka Komisja Zdrowia na posiedzeniach 24 i 30 września.

Przychody funduszu mają pochodzić m.in. z wpłat z budżetu państwa w wysokości określonej w ustawie budżetowej na dany rok. W ustawie – w kształcie, w którym wyszła z Sejmu – zapisano, że maksymalny limit wydatków z budżetu na Fundusz nie może być w tym roku wyższy niż 2 mld zł, a w kolejnych latach (do 2029 r.) – nie wyższy niż 4 mld zł rocznie.

Cel funduszu

Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów z chorobami rzadkimi i nowotworowymi. Ponadto Fundusz ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha przypomniał w środę w Senacie, że Fundusz Medyczny ma być funduszem celowym. Jego dysponentem będzie minister zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.

Paweł Mucha akcentował w Senacie, że żadne środki, które dzisiaj są w dyspozycji ministra, nie będą wydatkowane po to, by realizować cele wyrażone w ustawie o Funduszu Medycznym.

- Mówimy o dodatkowych środkach. Dodatkowych środkach ściśle dedykowanych na kwestie związane z chorobami rzadkimi, onkologicznymi, leczenie za granicą, świadczenia bezlimitowe dla dzieci – mówił. – Oczywiście te dodatkowe środki nie ograniczają tego, co w budżecie na rok 2020 miał zaplanowane już minister zdrowia i czym dysponuje w ramach swojego budżetu – zaznaczył

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas