Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

1 października Światowy Dzień Pokrzywki

01.10.2020
Autor: inf. prasowa
na czerownym tle napis 1 października światowy dzień pokrzywki na zielonym pasku who cares ucare na dole www.pokrzywka.edu

Przewlekła pokrzywka spontaniczna (CSU) to choroba, która objawia się cyklicznym, trwającym co najmniej 6 tygodni wykwitem bąbli pokrzywkowych i/lub obrzęku naczynioruchowego, czyli puchnięcia różnych części ciała – powieki, wargi, policzka, stopy, a nawet krtani bez znanego czynnika wywołującego chorobę.

CSU bardzo znacząco upośledza jakość życia chorych, m.in. ze względu na uporczywy świąd, ból czy pieczenie występujące od kilku tygodni do kilkunastu lat, przebiegając z remisjami i nawrotami. Poziom zaburzeń funkcjonowania pacjentów z pokrzywką jest bardzo wysoki i można go porównać np. do sytuacji cierpiących na chorobą niedokrwienną serca. Chorzy przebywają na zwolnieniach lekarskich i izolują się od otoczenia.

Światowy Dzień Pokrzywki (UDAY) jest dniem, w którym pacjenci z pokrzywką są w centrum uwagi. UDAY jest okazją do zwiększenia świadomości pacjentów, ich rodzin, lekarzy, polityków, prasy i całego świata na temat pokrzywki.

Fundacja AMICUS przyłącza się do światowej inicjatywy budowania świadomości i oddaje w Wasze ręce stronę www.pokrzywka.edu.pl, która stanowi kompleksowe źródło wiedzy o pokrzywce. Znajdziecie na niej informacje na temat samej choroby, diagnozy, terapii, ale także wsparcia psychologicznego, bez którego bardzo trudno poradzić sobie z tą chorobą.

Spotkaj się online z ekspertem

2 października o godz. 18.30 zapraszamy na webinarium online z udziałem prof. dr hab. Joanny Narbutt, która przedstawi najważniejsze kwestie związane z pokrzywką, diagnostyką i postępowaniem.

Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wejść na stronę www.pokrzywka.edu.pl.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas