Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: szpital na stadionie będzie miał 500 łóżek, w tym 50 OIOM-owych

19.10.2020
Autor: PAP, fot. Adrian Grycuk/wikimedia
Stadion Narodowy w Warszawie

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który powstanie na Stadionie Narodowym, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych – powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego stworzenia kolejnych takich szpitali.

- To prawda, w ostatnią sobotę premier wydał polecenie przygotowanie pierwszego szpitala tymczasowego, który będzie zlokalizowany na Stadionie Narodowym, równocześnie w kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali, ten proces będą już nadzorować wojewodowie – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), Michał Dworczyk w radiu Zet.

Poinformował, że pierwszy taki szpital będzie zlokalizowany w Warszawie.

- To będzie 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych, z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do tysiąca łóżek – dodał szef KPRM.

Szpital tymczasowy

Michał Dworczyk zapytany w radiu Zet, czy rząd buduje szpital polowy dla chorych na COVID-19, który będzie gotowy w tym tygodniu oraz kiedy ruszyła lub ruszy jego instalacja, opowiedział, że „to nie jest szpital polowy (...) jest to jeden ze szpitali tymczasowych”.

- Szpitale polowe kojarzą nam się z instalacjami wojskowymi albo kontenerowymi albo namiotowymi. To jest szpital tymczasowy, budowany w pomieszczeniach Stadionu Narodowego, nie na płycie, tylko w pomieszczeniach konferencyjnych, w jednej sali jest między 250 a 300 łóżek. A właściwie będzie, bo te prace się rozpoczynają w tej chwili – mówił. 

Szef KPRM zaznaczył, że chciałby, aby pierwsze 250 łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia. Podkreślił jednocześnie, że trzeba być bardzo ostrożnym przy składaniu takich deklaracji, bo to „trudne logistycznie zadanie”, a „dużym wyzwaniem” jest obecnie zabezpieczenie personelu medycznego.

Jak relacjonował, obecnie są doprowadzane niezbędne media oraz wyposażenie konieczne dla podawania tlenu, jako że tlenoterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia.

- Od tlenu przez prąd - (doprowadzane są teraz) wszystkie niezbędne media oraz wyposażenie, które jest niezbędne do leczenia COVID-19 – poinformował.

Załoga szpitalna

Szef KPRM był pytany o to, kto odpowiada za utworzenie szpitala na Stadionie Narodowym. Odpowiedział, że „zasadniczą rolę” w przygotowaniach odgrywa szpital MSWiA, ale zajmuje się tym też Agencja Rezerw Materiałowych.

- Jest również decyzja premiera zobowiązująca spółkę „Stadion Narodowy” do włączenia się i przystosowania tego obiektu – zaznaczył.

Michał Dworczyk wyraził przekonanie, że uda się skompletować załogę do tymczasowej placówki. Według niego część personelu trafi tu w wyniku decyzji wojewody. 

- Ten proces będą koordynować lekarze i menagerowie ze szpitala (MSWiA) na Wołoskiej (...). Część będziemy zapraszać do współpracy z różnych miejsc, spoza Warszawy również. Część ratowników medycznych będzie mogła być delegowana z różnych służb, zaczynając od straży pożarnej przez Wojska Obrony Terytorialnej – dodał.

Czy Niemcy nam pomogą?

Szef kancelarii premiera został również zapytany, czy Polska zwróci się do kanclerz Niemiec Angeli Merkel o takie wsparcie w leczeniu chorych na COVID-19, jakie otrzymają Czesi.

- Działamy w oparciu o własne zasoby i jesteśmy przekonani, że w ramach tych możliwości i zasobów, jakimi dysponujemy, będziemy mogli zachować odpowiedni standard opieki. Nasi południowi sąsiedzi mierzą się z dużo większymi problemami i wyzwaniami – odparł Dworczyk.

Ze względu na stale rosnącą liczbę hospitalizowanych z COVID-19 w Czechach mają powstać szpitale polowe. W czasie weekendu wojsko ma rozpocząć budowę takiego szpitala na 500 osób w centrum wystawowym w Pradze. Klinika ma zacząć funkcjonować w ciągu 10 dni. Dodatkowe łóżka w szpitalach zaoferowały Czechom niemieckie Bawaria i Saksonia.

Według danych sprzed weekendu w Czechach zakażonych koronawirusem jest 84 430 osób, 2930 spośród nich wymaga hospitalizacji. Ze względu na stale rosnącą liczbę hospitalizowanych z Covid-19 mają powstać szpitale polowe, w tym taki szpital na 500 osób w centrum wystawowym w Pradze. Ponadto dodatkowe łóżka w szpitalach zaoferowały Czechom niemieckie Bawaria i Saksonia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • to kostnica...
    bk
    21.10.2020, 19:47
    to kostnica-jest wiele miejsca w szpitalu nie odanym do uzytku,wolne szpitale sanatoryjne etc
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas