Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nauczanie zdalne. Specjalne zasady dla uczniów z niepełnosprawnością

23.10.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. Jorc Navarro/Freeimages.com
Źródło: gov.pl
Znak drogowy: uwaga, dzieci! Na znaku biegnący chłopiec i dziewczynka

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa, większości uczniów przywrócono nauczanie zdalne. Jednak uczniowie z niepełnosprawnością będą mogli w razie potrzeby korzystać z nauczania stacjonarnego.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, od 24 października do 8 listopada 2020 r. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, szkół podstawowych dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną.

Dalej w trybie stacjonarnym będą pracowały przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych.

Furtka dla dzieci ze specjalnymi potrzebami

Po doświadczeniach z poprzedniego roku szkolnego, resort oświaty zdecydował się przyjąć dodatkowe rozwiązania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Dzieciom, które ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogły uczyć się zdalnie w domu, dyrektor będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem szkolnych komputerów).

Trochę inne zasady obowiązują szkoły specjalne i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze (SOSW). Dyrektorzy tych placówek mogą sami w decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

Ekspertka: rodzicu, pilnuj praw swojego dziecka

O komentarz poprosiliśmy Agnieszkę Niedźwiedzką z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR), prowadzącą projekt „Pomoc dla rodziców”.

- Bardzo dobrze, że rząd zauważył, że niektórzy uczniowie z niepełnosprawnościami nie mogą się uczyć w domu i zobowiązał szkoły do zapewnienia im edukacji stacjonarnej. Pamiętajmy, że nigdzie w przepisach nie ma definicji warunków domowych. To rodzic określa, czy w jego domu są warunki do nauki. Warunki te mogą obejmować nie tylko sprzęt i łącze internetowe. To np. brak możliwości wspierania dziecka w nauce, bo rodzic musi pracować w czasie zdalnych lekcji, a szkoła przyznała trzy godziny tygodniowo wsparcia nauczyciela wspomagającego – tłumaczy przedstawicielka FIRR. – Pamiętajcie, że na Wasz wniosek szkoła musi zapewnić edukację na swoim terenie, a gmina nadal ma obowiązek dowieźć do niej dziecko.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Niedostosowanie
  Ala
  07.11.2020, 08:54
  Witam, czy dziecko zagrożone niedostosowaniem społecznym może uczestniczyć w zajęciach (ma orzeczenie) czy tylko dzieci z niecierpliwością
  odpowiedz na komentarz
 • Aktualne
  Aga
  04.11.2020, 16:14
  Czy w związku z dzisiejszymi zmianami jest to nadal aktualne?
  odpowiedz na komentarz
 • Komentarz
  Gość
  25.10.2020, 17:37
  Jasne. A nauczyciele uczący te dzieci są ulepieni z niezniszczalnej gliny. Czy ktoś zastanowił się nad możliwością zachowania bezpieczeństwa higienicznego przez dzieci niepełnosprawne? One nie umyją rąk, nie założą maseczki, nie zachowają dystansu. Dzieci z niepełnosprawnością umysłową lub autyzmem nawet nie zakryją buzi gdy kichają lub kaszlą. Z drugiej strony są też dzieci z wieloma chorobami współistniejącymi, dla których zakażony rówieśnik lu nauczyciel to może być wyrok. Czy w takiej szkole jest bezpiecznie?
  odpowiedz na komentarz
 • Agnieszka Wysocka
  A. Wysocka
  25.10.2020, 12:53
  Czy dziecko z ZA i Orzeczeniem o Kształceniu specjalnym, w prywatnym LO może liczyć na zajęcia stacjonarne?
  odpowiedz na komentarz
 • Ciekawe i wazne
  Dobra dusza
  23.10.2020, 22:56
  Ciekawe i ważne a można prosić na podstawie jakich przepisow należy o to walczyć?
  odpowiedz na komentarz
 • Podstawa prawna
  Anna Skomra
  23.10.2020, 22:24
  Proszę o informacje o podstawie prawnej do tych informacji.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas