Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatek do zasiłku chorobowego z tytułu posiadania orzeczenia

11.12.2020
Autor: E.

Jestem osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, czy są dopłaty do chorobowego?

Szanowna Pani,

rozumiem, iż pyta Pani o to, czy z faktu posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzyma Pani jakąś dodatkową kwotę do przyznanego Pani zasiłku chorobowego.

Kwestia zasad wypłaty zasiłku chorobowego została uregulowana w art. 36 – 47 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zgodnie z art.  36. 1. w/w ustawy - Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Wskazane przepisy nie przewidują szczególnych rozwiązań dotyczących pracowników posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji uzyska Pani w swoim oddziale ZUS lub w ramach infolinii ZUS - 22 560 16 00.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas