Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Wdówik: wypracowanie pewnych ustępstw od zakazu aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej to pole do kompromisu

28.10.2020
Autor: PAP, fot. archiwum redakcji
Popiersie Pawła Wdówika w garniturze i pod krawatem

- Wypracowanie pewnych ustępstw od zakazu aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej jest polem do jakiegoś kompromisu – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnością Paweł Wdówik. Zastrzegł, że taki kompromis wymagałby m.in. doprecyzowania listy konkretnych chorób traktowanych jako letalne.

Minister Wdówik został zapytany przez PAP o opinię na temat ostatnich wydarzeń związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej. W związku z tym od czwartku, 22 października, w całym kraju odbywają się protesty. We wtorek, 27 października, z kolei odbyło się posiedzenie Sejmu, podczas którego doszło do przepychanek posłów.

„Dla mnie to było szokujące”

Komentując to minister Wdówik powiedział, że wiele razy słyszał o tym, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości zachowują się w Sejmie niedemokratycznie.

- Rzadko obserwuję obrady, ale dzisiaj byłem tam na żywo i byłem kompletnie zdegustowany zachowaniem posłanek, ale nie PiS, tylko Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, które próbowały osiągać swoje cele – przyznał. – Dla mnie to było szokujące. Rozumiem, że ludzie mają różne poglądy, ale istnieje jeszcze jakiś rodzaj kultury, dyskursu, a nie wychodzenie, krzyki, skandowanie. To jest metoda działań na ulicy, nie w Sejmie, gdzie mamy rozmawiać, szukać porozumienia albo przynajmniej kompromisu – przekonywał minister.

Przyznał jednocześnie, że można było znaleźć lepszy moment na wygłaszanie wyroku przez TK, niż środek pandemii, choć – jak mówił – „z drugiej strony na tak trudną materię żaden czas nie byłby odpowiedni”.

Kompromis

Na uwagę, że wyrok TK może doprowadzić do konieczności rodzenia przez kobiety dzieci nie tyle niepełnosprawnych, ile niezdolnych do przeżycia poza organizmem matki, minister Wdówik powiedział:

- Wypracowanie pewnych ustępstw od zakazu aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej jest polem do jakiegoś kompromisu – mówił. – Jeżeli taki kompromis miałby zostać wypracowany, to trzeba byłoby zrobić enumeratywną listę, jakie okoliczności i jakie konkretnie choroby są traktowane jako wada letalna, czyli powodująca niezdolność do przeżycia dziecka poza organizmem matki.

Dodatkowo, jego zdaniem, decyzja umożliwiająca aborcję powinna być podejmowana nie przez jednego lekarza, ale przez komisję.

- Myślę, że tu jest obszar, w którym można byłoby próbować rozmawiać, bo ja też nie miałbym sumienia powiedzieć komuś: „musisz urodzić to dziecko bez twarzy lub głowy”, choć ja, jako katolik, bronię każdego życia – przekonywał.

W tym kontekście zwrócił jednocześnie uwagę, że jest wiele wad wykrywalnych w okresie prenatalnym, które mogą być operowane, i to z sukcesem.

- Dlaczego nie mówi się o tym, że medycyna jest na takim poziomie, że można wykonywać takie operacje, że można działać na tym polu? – pytał. – Tu też trzeba zwrócić uwagę na konieczność zmiany sposobu szkolenia lekarzy, tak, by mieli wiedzę o medycynie prenatalnej, o hospicjach prenatalnych i o szansach na szczęśliwe życie mimo niepełnosprawności – przekonywał minister.

Czego brakuje?

Minister Wdówik zwrócił także uwagę, że na poziomie diagnozy kobiet w ciąży brakuje doradztwa i stałej opieki, w przypadku stwierdzenia przypuszczalnej niepełnosprawności dziecka.

- To element, którego brakuje. Tego oraz szkolenia ginekologów, żeby zapewniali kobiecie warunki do spokojnego przeżycia tego momentu i tego, co dalej może się wydarzyć – przekonywał.

Minister zastrzegł, że na razie wyrok TK nie został ogłoszony, co oznacza, że przepisy pozostają niezmienione.

- Co wydarzy się dalej, zobaczymy – dodał.

Komentując protesty związane z wyrokiem TK Wdówik ocenił z kolei, że „skrajnie nieodpowiedzialne jest pchanie teraz obywateli na protesty przez ludzi, którzy podgrzewają atmosferę wokół tego wyroku”.

„Występuję w obronie praw osób z niepełnosprawnością”

Minister powiedział również, że manipulacja, którą opozycja prowadzi na młodych ludziach jest nieetyczna.

- Niepełnosprawność nie może być powodem odmowy prawa do życia – podkreślił. – Posłanki Lewicy protestują w obronie praw kobiet, a ja występuję w obronie praw osób z niepełnosprawnością. Bo te kobiety, w imię swoich praw, chcą osobie z niepełnosprawnością, co prawda jeszcze w fazie prenatalnej, powiedzieć, że nie ma prawa do życia.

Dodał, że żadne argumenty nie usprawiedliwiają łamania prawa. W tym kontekście wskazał na sytuacje podczas protestów, w których uczestnicy przerywali msze w kościołach.

- Jestem zbulwersowany tym poziomem agresji. Pamiętam czasy stanu wojennego, komuny i nawet wtedy ZOMO pałowało przy wyjściu z katedry, ale nigdy nie przerywało mszy. Dla mnie to jest niepojęte – powiedział Wdówik.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ............
  odarci z godności
  30.10.2020, 00:46
  Moim zdaniem oby takich ,,ekonomistów" dokonujących takich obliczeń i szukających oszczędności na tych bezbronnych osobach nie było. Oszczędności i sposobów pomocy należy szukać, ale nie kosztem życia człowieka. Zamiast dokonywania takich obliczeń lepiej zająć się sposobami na znalezienie oszczedności innymi sposobami aby wreszcie pieniądze przeznaczone na osoby niepełnosprawne trafiały tylko i wyłączie do nich. No i więcej asystentów osobistych, więcej mieszkań wspomaganych, ale żeby nie było tak że z miła chęcia będza przyjmowane tam osoby tylko z niewielkim stopniem niepełnosprawności ale każde które będa tego pragnęły, bo juz podobnie jest z ośrodkami rehabilitacji że np. już niejedna osoba np. po udarze nie została przyjęta na rehabilitację bo była za mało samodzielna!!!!!!!!!!!! Inne programy typu opieka wytchnieniow itp. to niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Jak człowiek będzie miał asystenta osobistego lub jakaś jego osoba bliska i sama osoba niepełnosprawna dostanie określoną ilość pieniedzy do ręki to pojedzie tam gdzie będzie chciała, a nie odpoczywała np. w dużym mieście gdzie akurat zadecydowano że będzie miejsce na ośrodek z opieka wytchnieniową który to ośrodek dostanie pieniądze które powinna otrzymać osoba niepełnosprawna i wyda je na to co jej będzie najbardziej potrzebne. a nie hurtem wysyłanie chorych lub ich rodziny na wytchnienie bo akurat taki program wymyślono
  odpowiedz na komentarz
 • ...cenzura?
  Zniesmaczony Czytelnik
  29.10.2020, 11:19
  Niestety usunięto mój komentarz, w którym zwróciłem uwagę p. Wdówikowi na 30 Artykuł Konstytucji, czyli "Godność". Prosiłbym o umożliwienie wyrażenia dezaprobaty wobec wypowiedzi tego Pana. Szczególnie, że merytorycznie wytykam mu obłudę i niekompetencję. Streszczając meritum, godność jest prawem kobiety i, ewentualnie, urodzonej osoby z zespołem Downa. Powoływanie się na chrześcijańską moralność jest żenujące, gdy z kobiet chce się zrobić niewolnice żebrzące o pampersy i zajmującą się "dzieckiem" przez 50 lat i po 24h na dobę. "Maksymalne wsparcie" około 2500 zł brutto, ile to da netto po opłaceniu wynajmu mieszkania/raty z 800 zł na dwie osoby, na leki, jedzenie i rehabilitację? Czy Pan Wdówik ma świadomość, że 1100 aborcji eugenicznych, dane oficjalne 2019 r, niech przeżyje tylko 50% płodów i tylko do 50 roku życia. Daje nam 50.000 potrzebnych miejsc w domach opieki!? Gdzie one są Panie Wdówik? Skąd na to pieniądze? Pan Wdówik powinien wiedzieć, że system wsparcia ON nie działa, że życie z renty nie ma w sobie nic z godności, że (praktycznie) jedyny zarobek, to sprzątanie, że warunki w DPS są tragiczne.... Niech więc Pan odpuści sobie te "wywiady", gdyż ON potrzebują konkretnych efektów i środków na ich realizację, czyli ruszenia tyłka i ciężkiej pracy. Pana wywiady "o prawie do życia", bez słowa GODNEGO i JAK, są nam niepotrzebne, podobnie jak i Pan.
  odpowiedz na komentarz
 • Ważne renta socjalna
  Karol niesłyszący
  29.10.2020, 08:42
  WAŻNE! Na stałe renta socjalna tylko trzech osobach niepełnosprawnych np. niewidomy, niesłyszący, dziecko chore na autyzm. Pozdrawiam i powodzenia życzę
  odpowiedz na komentarz
 • "widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz"
  on
  28.10.2020, 18:50
  jakie to proste... jak łatwo zauważać wulgaryzmy na transparentach, jak szybko na pierwszy plan wrzucacie "ataki na kościół". Ale nie chcecie dostrzec tego co tych ludzi tak rozwścieczyło... To krótkowzroczność i hipokryzja panie ministrze...
  odpowiedz na komentarz
 • Każda osoba Człowiek ma prawo do życia
  jedna z osób
  28.10.2020, 17:39
  Człowiek bez głowy jest osobą , CZŁOWIEKIEM, takim samym jak człowiek bez rąk, bez oka czy z wszystkimi narządami, ale czasem zachowującym się jakby mu jednego narządu jednak brakowało....Moim zdaniem taka lista nie powinna powstać. Wiele matek urodzi dzieci z wszystkimi narządami, a nieraz mimo tego dzieci takie staja się zabójcami, ...matkobójcami itd. i nawet takie osoby po takich czynach też maja prawo do życia, bo to ich czyn był zły
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas