Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

KPRM: 3783 wolontariuszy zadeklarowało chęć pomocy seniorom

28.10.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
siatka w której leżą warzywa cytryna pomidory czosnek papryka

3783 wolontariuszy zadeklarowało chęć pomocy seniorom w ramach akcji „Wspieraj seniora” zarejestrowano już 5404 zgłoszenia od seniorów złożone za pośrednictwem infolinii 22 505 11 11 – podaje kancelaria premiera.

Od soboty, 24 października, dzięki darmowej infolinii 22-505-11-11 seniorzy powyżej 70 lat uzyskają pomoc w czasie pandemii. Dzwoniąc pod ten numer, seniorzy będą mogli poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które w wyniku obostrzeń będą utrudnione. Seniorzy uzyskają wsparcie m.in. przy zrobieniu i dostarczeniu zakupów, a usługa (z wyjątkiem wartości zakupów) będzie bezpłatna.

Dostarczenie zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora trafią do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Ośrodek skontaktuje się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W tę formę wsparcia poza ośrodkami pomocy społecznej będą zaangażowani także wolontariusze i organizacje pozarządowe, ochotnicza straż pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Rejestr seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy, będą prowadzić gminy. Samorząd będzie mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zorganizowanie usług wsparcia, w tym na zatrudnienie nowych pracowników i na przyznanie dodatków zadaniowych.

Informacje o wsparciu dla seniorów są także na stronie internetowej wspierajseniora.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas