Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON dofinansuje pomoc psychologiczną dla osób z niepełnosprawnością

28.10.2020
Autor: inf. prasowa, fot. Freeimages.com
Pomocna dłoń jednej osoby trzymająca drugą

Wprowadzone obostrzenia, zamknięcie części szkół i zakładów pracy, a w konsekwencji przejście na naukę i pracę w trybie zdalnym wiążą się ze zwiększonym poczuciem stresu i lęku wielu osób. Wyjątkowa sytuacja epidemiczna powoduje też pogorszenie stanu psychicznego osób z niepełnosprawnością. Z myślą o nich PFRON wdraża przyspieszoną procedurę dofinansowań projektów z zakresu wsparcia psychologicznego.

Osoby z niepełnosprawnością, które na co dzień korzystały z psychoterapii, spotkań w ramach grup wsparcia, grupowych zajęć terapeutycznych, różnego rodzaju treningów czy integracji sensorycznej, w czasie pandemii nie mogą uczestniczyć w tych formach wsparcia. W konsekwencji część osób będących w stanie kryzysu psychologicznego pozbawiona jest obecnie terapii, a dla części osób rodzice, opiekunowie i osoby z nimi mieszkające zaczynają odgrywać rolę „terapeutów”.

- Widzimy pilną potrzebę przeciwdziałania negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię, w szczególności konsekwencjom zaniechania lub ograniczenia działań terapeutycznych. Pominięcie procedury konkursowej stwarza możliwość wprowadzenia szybkiej i dostosowanej do zmieniających się warunków pomocy – mówi prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Ścieżka bez konkursu

Nowa, przyśpieszona procedura realizacji zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert jest możliwa dzięki zapisom ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z zasadami oferty na realizację projektów zostaną wyłonione podczas negocjacji.

- Do realizacji zadań zlecanych zapraszamy te organizację pozarządowe, które dysponują odpowiednim potencjałem i doświadczeniem, w szczególności wyspecjalizowane w świadczeniu pomocy psychologicznej – wskazuje Krzysztof Michałkiewicz.

Ogłoszony 9 października konkurs PFRON „Pokonamy bariery” pozwala na wsparcie osób z niepełnosprawnością dotkniętych skutkami pandemii. Dofinansowanie takich projektów ze środków PFRON może obejmować 100 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.

Oferty w formie elektronicznej można składać na adres: zadania_zlecane@pfron.org.pl. Specjalny formularz dostępny jest na stronach Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • .......
  ..........
  30.10.2020, 20:58
  tych psychologów lepiej wysłać do tego tłumu na ulicach im bardziej jest potrzebny
  odpowiedz na komentarz
 • praca dla psychologa
  aa
  28.10.2020, 21:45
  i co będzie rozmowa z psychologiem przez telefon, a może nowocześniej videorozmowa? nie ma na co kasy wydawać
  odpowiedz na komentarz
 • brak sił
  i rozumu w tym wszystkim
  28.10.2020, 17:49
  zamiast wydawac pieniądze przeznaczone na osoby niepełnosprwane wyda się kolejne na psychologów, który będzie próbował uzdrowić osobę pozostawioną bez środków do życia, no ale psycholog tez musi z czegos żyć..., ale dlaczego za pieniądze przeznaczone na osoby niepełnosprawne. Kiedy wreszcie ta paranoja się zakończy
  odpowiedz na komentarz
 • ......................
  ..............................................
  28.10.2020, 17:09
  jak można w tak ciężkich czasach wymyślac takie programy psychologiczne gdzie np. osobom niepełnosprawnym zmniejsza sie stopnie nipełnosprawności lub zostają pozbawieni pracy, a wydaje się wielkie pieniądze na ,,programy" psychologiczne, wytchnieniowe. Czy ktos to czyta co tu sie pisze, czy ktos z integracji przekazuje dalej to co piszą tu osoby z niepełnosprawnością? Bo inaczej szkoda tu naszego pisania. Czytamy chyba tylko to my osoby z niepełnosprawnościa potrzebujący pomocy. Co na ten temat ma do powiedzenia kadra www.niepełnosprawni, Integracja. Nie trzeba strajków wystarczy być może rozmowa, aby zakończyć tą działalnośc ,,programową" i organizowanie konkursów itp.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas