Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRiPS: będą ułatwienia dla warsztatów terapii zajęciowej w czasie pandemii

29.10.2020
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
Ceramiczny motylek malowany pędzelkiem

- Mimo krótszego wymiaru zajęć w warsztacie terapii zajęciowej, dofinansowanie nie będzie zmniejszone, a uczestnik, który przekroczy terminy dopuszczalnej nieobecności na zajęciach, nie zostanie wykreślony z listy – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało rozporządzenie dotyczące działalności warsztatów terapii zajęciowej w czasie obowiązywania stanu epidemii. Ma być ono odpowiedzią na trudną sytuację związaną z pandemią koronawirusa.

- Sytuacja epidemiczna w kraju jest bez wątpienia trudna. Troszczymy się zarówno o zdrowie i życie obywateli – to nasz absolutny priorytet, jak też o możliwie sprawne funkcjonowanie placówek i instytucji wsparcia dla różnych grup społecznych. Dotyczy to m.in. warsztatów terapii zajęciowej. Dzięki rozporządzeniu z dnia 20 października br. wprowadziliśmy szereg ułatwień dla WTZ-ów w czasie obowiązywania stanu epidemii – wskazała minister rodziny.

Krótszy wymiar zajęć

Przypomniała, że dotychczas czas trwania zajęć w warsztacie terapii zajęciowej wynosił nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. W przypadku ustalenia krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć zmniejsza się proporcjonalnie wysokość dofinansowania.

- Wprowadzona przez nas zmiana zakłada, że w czasie obowiązywania stanu epidemii - począwszy od 25 maja bieżącego roku - ustalenie krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć w WTZ nie zmniejszy wysokości dofinansowania działalności warsztatu. Dodatkowo przekroczenie terminów dopuszczalnej nieobecności uczestnika warsztatu na zajęciach, jeżeli zostało to określone w regulaminie, nie będzie stanowiło podstawy do wykreślenia go z listy uczestników – wyjaśniła Maląg.

Psychologowie

Zaznaczyła, że w odpowiedzi na sygnały zgłaszane przez jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej, z których wynika, że trudno dzisiaj o pozyskanie psychologów na umowę o pracę, resort umożliwił zatrudnienie psychologa na podstawie umowy innej niż umowa o pracę.

- Rozporządzenie zakłada także uzupełnienie katalogu kosztów działalności warsztatu, które mogą być dofinansowywane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych i składki na Fundusz Solidarnościowy – dodała minister rodziny.

Rozporządzenie wchodzi w życie od 10 listopada 2020 roku.

Komentarz

  • WTZ podczas epidemii koronawirusa
    Ewa
    02.11.2020, 15:51
    Nie wiem o czym mówimy od marca 2020 WTZ do których chodzi mój syn prawie nie pracują albo przerwa na kwarantannę albo tydzień zajęć tydzień przerwy teraz czerwona strefa zajęcia odwołane jednym słowem ogromny stres przez wiele miesięcy. Moim zdaniem nadmiar rozporządzeń niczego nie zmienia jeśli WTZ nie zostaną uruchomione bo dotychczasowo wypracowane sprawności zanikną ,niepełnosprawni zostaną zamknięci w domach czyli znikną z przestrzeni publicznej , przyznane na papierze dofinansowania nie zostaną wypłacone a przepisy choćby nie wiem jak mądre nie zostaną wdrożone.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas