Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRiPS: będą ułatwienia dla warsztatów terapii zajęciowej w czasie pandemii

29.10.2020
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
Ceramiczny motylek malowany pędzelkiem

- Mimo krótszego wymiaru zajęć w warsztacie terapii zajęciowej, dofinansowanie nie będzie zmniejszone, a uczestnik, który przekroczy terminy dopuszczalnej nieobecności na zajęciach, nie zostanie wykreślony z listy – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało rozporządzenie dotyczące działalności warsztatów terapii zajęciowej w czasie obowiązywania stanu epidemii. Ma być ono odpowiedzią na trudną sytuację związaną z pandemią koronawirusa.

- Sytuacja epidemiczna w kraju jest bez wątpienia trudna. Troszczymy się zarówno o zdrowie i życie obywateli – to nasz absolutny priorytet, jak też o możliwie sprawne funkcjonowanie placówek i instytucji wsparcia dla różnych grup społecznych. Dotyczy to m.in. warsztatów terapii zajęciowej. Dzięki rozporządzeniu z dnia 20 października br. wprowadziliśmy szereg ułatwień dla WTZ-ów w czasie obowiązywania stanu epidemii – wskazała minister rodziny.

Krótszy wymiar zajęć

Przypomniała, że dotychczas czas trwania zajęć w warsztacie terapii zajęciowej wynosił nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. W przypadku ustalenia krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć zmniejsza się proporcjonalnie wysokość dofinansowania.

- Wprowadzona przez nas zmiana zakłada, że w czasie obowiązywania stanu epidemii - począwszy od 25 maja bieżącego roku - ustalenie krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć w WTZ nie zmniejszy wysokości dofinansowania działalności warsztatu. Dodatkowo przekroczenie terminów dopuszczalnej nieobecności uczestnika warsztatu na zajęciach, jeżeli zostało to określone w regulaminie, nie będzie stanowiło podstawy do wykreślenia go z listy uczestników – wyjaśniła Maląg.

Psychologowie

Zaznaczyła, że w odpowiedzi na sygnały zgłaszane przez jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej, z których wynika, że trudno dzisiaj o pozyskanie psychologów na umowę o pracę, resort umożliwił zatrudnienie psychologa na podstawie umowy innej niż umowa o pracę.

- Rozporządzenie zakłada także uzupełnienie katalogu kosztów działalności warsztatu, które mogą być dofinansowywane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych i składki na Fundusz Solidarnościowy – dodała minister rodziny.

Rozporządzenie wchodzi w życie od 10 listopada 2020 roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • WTZ podczas epidemii koronawirusa
  Ewa
  02.11.2020, 15:51
  Nie wiem o czym mówimy od marca 2020 WTZ do których chodzi mój syn prawie nie pracują albo przerwa na kwarantannę albo tydzień zajęć tydzień przerwy teraz czerwona strefa zajęcia odwołane jednym słowem ogromny stres przez wiele miesięcy. Moim zdaniem nadmiar rozporządzeń niczego nie zmienia jeśli WTZ nie zostaną uruchomione bo dotychczasowo wypracowane sprawności zanikną ,niepełnosprawni zostaną zamknięci w domach czyli znikną z przestrzeni publicznej , przyznane na papierze dofinansowania nie zostaną wypłacone a przepisy choćby nie wiem jak mądre nie zostaną wdrożone.
  odpowiedz na komentarz
 • Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze
  Ewa Kowalewska
  30.10.2020, 12:07
  Prowadzę firmę, która świadczy usługi w zakresie Specjalistycznych Usług Opiekuńczych. Współpracuję z 6 OPS-ami z powiatu wejherowskiego. Współpraca opiera się w ramach podpisanych umów-umowa zlecenie.My terapeuci-pedagodzy, logopedzi, fizjoterapeuci, masażyści świadczymy nasze usługi w miejscu zamieszkania dziecka. W ostatnim czasie zajęcia są odwoływane z powodu tego, że w domu gdzie powinny odbywać się terapie SUO ktoś jest na kwarantannie. Jestem zaniepokojona tym, że ośrodki pomocy społecznej zamykają się na klientów, natomiast my swoje zajęcia mamy prowadzić w domach. Pracujemy tam po 2 h ,a nawet 3. Kończąc terapię pod jednym adresem, często przemi/ eszczamy się do drugiego dziecka. Czy nie powinniśmy przejść na system terapii zdalnej? Ewa Kowalewska Terapia Mobilna Wejherowo
  odpowiedz na komentarz
 • Godziny pracy
  Galant Renata
  29.10.2020, 20:31
  Proszę mi powiedzieć ile godzin dziennie powinni pracować terapeuci w WTZ
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas