Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

30.10.2020
Autor: Redakcja, fot. Piotr Stanisławski (1), sxc.hu (2), Marta Kuśmierz (3), Agata Jabłonowska-Turkiewicz (4)
cztery zdjęcia: sala sejmowa, dymki konwersacji, Ewa Pawłowska, chłopiec z niepełnosprawnością

Ewa Pawłowska: Integracja była i jest dla Was; Matka: „Doradców jest wielu, z problemami zostajemy same”; Rząd mówi o „Za życiem”, opozycja punktuje. Sejmowa debata o systemie wsparcia; Kongres 2020. Koronawirus ujawnił prawdę o systemie wsparcia. Zachęcamy do przeczytania podsumowania najważniejszych informacji z ostatniego tygodnia października na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Nie chcę milczeć, kiedy świat staje w ogniu walki, kiedy padają słowa nienawiści, a emocje eskalują do granic. Agresja mnie przeraża. Od 25 lat z Integracją zabiegamy o świat przyjazny dla wszystkich, szczególną troskę kierując w stronę osób z niepełnosprawnością, które przez lata zniewolenia i zamknięcia w domach traciły nadzieję, a także ich opiekunów. Wiele udało się osiągnąć, ale daleko nam jeszcze do wymarzonej normalności. Walka o godność, niezależność i szacunek trwa, a współodczuwanie i wspieranie też nie należą jeszcze do codzienności. 

Najważniejsze wydarzenia

Kiedy dowiedziałam się o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pomyślałam sobie, że w Polsce od lat uwaga społeczna i polityczna skupiona jest głównie na dziecku nienarodzonym. Uważam, że nadszedł czas, aby otoczyć realnym wsparciem te dzieci, które przyszły już na świat, zwłaszcza dzieci chore i niepełnosprawne, jak mój syn – Antek. 

W sejmie odbyła się burzliwa dyskusja nad sytuacją osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Była związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji, który poskutkował gwałtownymi protestami w całym kraju. Rząd przedstawił realizowane przez siebie programy, m.in. „Za życiem”. Opozycja punktowała i wskazywała braki systemowe. 

Pan Tomasz mieszka w domu pomocy społecznej. Od marca nie może opuszczać placówki. Nie chodzi nawet na terapię. Jest to spowodowane reżimem sanitarnym, jaki przyjęto w DPS-ach w związku z pandemią. Sytuacja tysięcy takich osób, jak on, była głównym tematem tegorocznego, VI już Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. 

Praca

- Mimo krótszego wymiaru zajęć w warsztacie terapii zajęciowej, dofinansowanie nie będzie zmniejszone, a uczestnik, który przekroczy terminy dopuszczalnej nieobecności na zajęciach, nie zostanie wykreślony z listy – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. 

Pod koniec roku Caritas w Sandomierzu uruchomi Zakład Aktywności Zawodowej, w którym znajdzie pracę 30 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. To szósta tego typu placówka w województwie świętokrzyskim. 

Nasze działania

Ośmioro kandydatów, ale tylko siedem możliwości głosowania. Za to jakich możliwości! Oto kandydaci do tytułu „Człowiek bez barier 2020 – Osobowość Internetowa”. To nagroda dla osób z niepełnosprawnością, które aktywnie działają w sieci, wspierając i inspirując innych. Poznaj kandydatki oraz kandydatów i zagłosuj! Masz szansę jeszcze tylko do południa w piątek, 30 października! 

Kultura

Drodzy Czytelnicy! To już ostatnia szansa na wysłanie swojej twórczości. Serdecznie zapraszamy do podzielenia się swoimi pracami artystycznymi. Wszystkie będą wyświetlone na telebimie podczas tegorocznej Wielkiej Gali Integracji w listopadzie. Niektóre prace będziemy cyklicznie publikować na portalu Niepelnosprawni.pl, naszym Facebooku oraz Instagramie. 

Sport

Wisła Kraków w piątek ogłosiła utworzenie sekcji ampfutbolu, a już w niedzielę, 25 października, wygrała trzeci ligowy turniej sezonu 2020. „Biała Gwiazda” przerwała dominację Legii Warszawa, ale jej piłkarze nie byli do końca szczęśliwi po zawodach w Łodzi. 

Relacje

Przeglądam na Facebooku konto Klary Marcinkowskiej. I nie byłoby nic nadzwyczajnego w tym, że prowadzi je 15-latka, ale Klara... nie widzi, nie mówi i nie pisze. Tych „nie” będzie jeszcze wiele, ale o tym za chwilę.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas