Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Doradczyni prezydenta: decyzję trzeba pozostawić matkom

30.10.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. kadr z nagrania rmf24.pl
Źródło: rmf24.pl
Paulina Malinowska-Kowalczyk

- Nie godzę się z konsekwencjami wyroku. Myślę, że zabrakło antycypacji, przewidzenia konsekwencji. Przewidzenia konsekwencji, które przede wszystkim, ja to szybciutko powiem, dotyczą praw kobiet, ich podmiotowości. Dotyczą dzieci niepełnosprawnych z głęboką niepełnosprawnością – tak o wyroku Trybunału Konstytucyjnego mówiła w radiu RMF FM Paulina Malinowska Kowalczyk, doradczyni prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. W rozmowie poruszono m.in. temat asystencji osobistej i braku wsparcia dla osób kończących edukację.

Rozmowa przeprowadzona przez Marcina Zaborskiego w RMF FM dotyczyła wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. Wyrok oznacza zakaz aborcji z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, który umrze przed lub niedługo po porodzie.

„Rolą państwa jest to, by decyzja była na tak”

- Ja spotkałam w swoim życiu wiele rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, czy też z dorosłymi dziećmi niepełnosprawnymi. Ani jednej rodziny, która by tego dziecka nie kochała. Ale wydaje mi się, że w tym momencie, kiedy kobieta dowiaduje się o tym, że może urodzić dziecko niepełnosprawne, z głęboką niepełnosprawnością - podkreślam, to myślę, że tę decyzje trzeba pozostawić jej sumieniu. Natomiast rolą państwa jest zrobienie wszystkiego, aby ta decyzja była na „tak” – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Paulina Malinowska- Kowalczyk.

Doradczyni Prezydenta wprost zadeklarowała, że będzie namawiać Andrzeja Dudę do spotkania z przeciwnikami zakazu aborcji.

Prace nad ustawą o asystencji

W rozmowie poruszono też m.in. temat asystencji osobistej i oferty dla osób z niepełnosprawnością kończących edukację.

- Prowadzimy prace i analizy, aby ustawa o asystencji osobistej weszła w życie. Zrealizowanie takiej ustawy będzie gwarantowało osobie z niepełnosprawnością opiekę na o wiele wyższym standardzie i opiekę, która, jeśli chodzi o wymiar godzin, będzie o wiele większa, dlatego że to osoba niepełnosprawna będzie decydowała, jak pieniądze będą wydatkowane. I będzie mogła zatrudniać takiego asystenta tylko dla siebie – zapewniła Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Według doradczyni prezydenta konieczne jest zapewnienie wsparcia dla osób z niepełnosprawnością kończących 25 rok życia, kiedy wypadają z tego sytemu edukacyjnego i trafiają do tej strefy, gdzie ta subwencja na nich przeznaczana spada niemal czterokrotnie.

Cała rozmowa na stronie RMF FM.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas