Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent proponuje nowy kompromis w sprawie aborcji. Upomina się też o wsparcie rodzin dzieci z niepełnosprawnością

30.10.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. M. Kuśmierz
Źródło: prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda mówi do mikrofonu na tle flag Polski i Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie projektu ustawy, który zakładałby możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych płodu.

Prezydent w swoim oświadczeniu zwrócił uwagę na to, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego doprowadził do sytuacji, w której niemożliwa stała się aborcja w sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie.

„To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką” – zauważył Andrzej Duda.

Powrót do kompromisu?

Przygotowany przez prezydenta projekt ustawy przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

„Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” – przyznał prezydent.

Według Andrzeja Dudy, po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

„Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego” – stwierdził Andrzej Duda.

Nie zostawiajmy matek samych

Prezydent odniósł się do sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Podkreślił, że państwo nie może zostawiać matek samych.

„Niezależnie od zmian prawnych musimy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym” – czytamy w oświadczeniu prezydenta.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • obiecanki, a głupiemu radość
  Ola
  03.11.2020, 19:04
  Pan Prezydent dopiero będzie się domagał od rządu i parlamentu dodatkowych środków. Ojej! Będzie się domagał ... a czemu dopiero teraz będzie się domagał? Gdzie był, gdy niepełnosprawni i ich matki przez czterdzieści dni, w 2018 roku, protestowali w sejmie? Przecież już wtedy prosili o pomoc. Już wtedy desperacko leżeli na podłodze, blisko półtora miesiąca! Panie Prezydencie, my cały czas żyjemy za malutkie renty w głodowej wysokości, a Pan dopiero będzie dla matek szukał wsparcia? A kiedy dorośli niepełnosprawni doczekają się, od rządu, odpowiedniej pomocy? Miliony złotych, które podobno przeznaczyliście na niepełnosprawnych, w 2020 roku, jakoś nie poprawiły ich sytuacji. Śmiem powątpiewać w te miliony, to zapewne jeszcze jedna ściema PIS-owskiego rządu.
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc Prezydenta
  Anna
  31.10.2020, 15:51
  Pan Prezydent mógłby pomyśleć również o wsparciu dla dorosłych dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów. Mogliby oddać matkom choć część pieniędzy jakie urzędy płacą za opiekę nad takimi niepełnosprawnym osobami specjalistycznym przytułkom. Władze mogłyby tez pozwolić dorabiać z domu takim opiekunom, tuż przy dziecku, choćby odrobinę, w wolnej chwili, żeby mogli choć trochę poczuć się dowartościowani i uwolnieni choc odrobinę od materialnych trosk i ciężarów, jakie w Polsce niesie opieka nad niezdolnymi do samodzielnego życia.
  odpowiedz na komentarz
 • Obiecanki cacanki
  Stan2300
  31.10.2020, 08:24
  Prezydent obiecywal juz za pierwszej kadencji wyrownanie dla opiekunow z EWK , a pozniej obieccywala pani Rafalska nazywajac to dosypką ,interpelacje leźą juz 5lat w zamraźarce i znowu obiecanki ,tak jeszcze troche i problem zniknie sam bo zostalo nas juz tylko 360tys
  odpowiedz na komentarz
 • ...
  aleksandra
  30.10.2020, 22:51
  Nie tylko matki, podstawą jest ON, to podmiot, nie przedmiot, jak wynika z Pana słów - sprowadza Pan go do "bezwolnej rzeczy". Nie każdy ON jest roślinką, nawet ten z ciężkimi wadami. Dlatego najpierw wsparcie dla ON, później dla matek. Urodzony ON kiedyś matkę straci, lecz niepełnosprawny będzie dożywotnio.
  odpowiedz na komentarz
 • Mamy nadzieję.....
  cały czas gasnącą
  30.10.2020, 21:10
  najważniejsze te dwa pierwsze wsparcia Panie Prezydencie, Proszę pamiętać także o tych dorodsłych ,,dzieciach" czyli o wszystkich osobach z niepełnosprawnością również seniorów. Następne to tylko strata pieniędzy, niby dla osób niepełnosprawnych a tak naprawdę marnotrawienie pieniędzy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas