Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sprawa w sądzie a należne świadczenie

01.03.2021
Autor: P.

Opiekowałem się niepełnosprawnym synem, pobierałem świadczenie pielęgnacyjne. Nowe orzeczenie nie ma punktu 7, odwołałem się od orzeczenia do wojewódzkiego, teraz odwołuję się do sądu, jestem bez świadczenia.Czy należy mi się świadczenie przez czas zanim się sprawa rozstrzygnie?

Szanowny Panie,

na podstawie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 568) przedłużeniu uległa ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony, którego ważność:

  • upłynęła od 9 grudnia 2019 roku do dnia 7 marca 2020 roku, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
  • upływa po dniu 8 marca 2020 roku, zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Przydatne w tej sprawie wyjaśnienia znajdzie Pan pod linkiem: Pełnomocnik Rządu: podczas pandemii nie musisz występować o nowe orzeczenie, by otrzymywać świadczenia i zasiłki - niepelnosprawni.pl.

Powyższa regulacja przedłuża ważność orzeczeń, o ile nie nastąpiło wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Zapewne nie wiedząc o tym, złożył Pan wniosek o nowe orzeczenie. I w ten sposób znalazł się Pan w trudnej sytuacji bo mogąc korzystać nadal z dotychczasowego orzeczenia wystąpił Pan o nowe a te z kolei okazało się niekorzystne. W związku z tym oprócz odwołania do sądu w związku z pkt.7, doradzałabym odwołanie od decyzji MOPS, nieprzyznającej świadczenia pielęgnacyjnego, powołując się na nieprecyzyjność art. 15h, jego niekonstytucyjność. Niestety, oznacza to, że dopóki sprawa nie zostanie rozstrzygnięta, brak jest możliwości pobierania świadczenia. Doradzałabym kontakt z prawnikiem np. w ramach bezpłatnych porad prawnych, obecnie w okresie epidemii, zapewne mailowo lub telefonicznie.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas