Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przymusowy pobyt w domu opieki społecznej narusza prawo do wolności

24.10.2012
Autor: Beata Rędziak
Źródło: HFPC

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że przymusowe umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w domu opieki społecznej narusza prawo do wolności. Wydał tym samym wyrok przeciwko Polsce w odniesieniu do sprawy jednego z obywateli – S.K., co do którego zastosowano niezgodne z prawem rozwiązanie.

Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC), S.K. został ubezwłasnowolniony przez sąd w 2000 r. z powodu schizofrenii. Dwa lata później wbrew swej woli umieszczono go w domu opieki społecznej.

Wielokrotnie bezskutecznie występował on o uchylenie ubezwłasnowolnienia. W 2007 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok stwierdzający naruszenie konstytucji z powodu braku możliwości zaskarżenia ubezwłasnowolnienia przez samego ubezwłasnowolnionego. Wyrok ten wpłynął na zmianę przepisów kodeksu postępowania cywilnego, ale gdy S.K. wystąpił do sądu, jego wniosek został odrzucony, gdyż przepisy nie weszły jeszcze wówczas w życie.

S.K. wystąpił ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz), wnosząc, że został umieszczony w domu opieki społecznej wbrew swej woli, oraz skarżąc decyzje sądów, które ignorowały jego argumentację dotyczącą badań psychiatrycznych.

„Orzekając o naruszeniu prawa do wolności, ETPCz stwierdził, że S.K. „pozostawał pod stałym nadzorem i nie miał możliwości opuszczenia domu [opieki społecznej – przyp. red.] bez odpowiedniej zgody”. ETPCz uznał, że przetrzymywanie skarżącego w domu opieki społecznej było nieuzasadnione, a on sam powinien mieć możliwość kwestionowania decyzji o umieszczeniu go w placówce” – informuje HFPC.

- Po raz pierwszy, w polskiej sprawie, Trybunał uznał, że umieszczenie w domu opieki społecznej stanowi naruszenie wolności. Ta sprawa pokazuje, jak ważne jest wprowadzenie sądowej kontroli umieszczania osób w domach opieki społecznej –  mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC.

Opinię przyjaciela sądu w postępowaniu przed ETPCz złożyła organizacja Mental Disability Advocacy Center (MDAC), zwracając uwagę, że w sprawie S.K. mogło dojść także do naruszenia zakazu dyskryminacji przy korzystaniu z innych praw przez osoby ubezwłasnowolnione. – Złożenie przez MDAC opinii świadczyło o systemowym charakterze tej sprawy, która odnosi się do praw osób ubezwłasnowolnionych nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie – komentuje Barbara Grabowska, prawniczka HFPC. ETPCz przyznał skarżącemu 10 000 euro zadośćuczynienia.

Komentarz

  • Władza Dyrektorów DPS
    Zyta
    30.10.2012, 03:14
    Od kilku lat wskutek zbiegu różnych okoliczności, a głównie ze względu na stan zdrowia z własnej woli, zamieszkuję w DPS. W pierwszym z domów pomocy mozna było wytrzymać do czasu ustanowienia go przez Wojewodę domem pomocy dla przewlekle psychicznie chorych. Od tej pory trudno było egzekwować swoje prawa, a na końcu doszło do tego, że Dyrektor DPS nr 2 w Krośnie wraz z lekarzem i pracownikami uknuli przeciwko mnie intrygę i prowokacje, które polegały na ubliżaniu mi od slepych, bezprawnym, nielegalnym monitoringu, któremu oczywiście zaprzeczali (posiadam dowody), a w konsekwencji na wmawianiu mi urojeń i założeniu sprawy sądowej o przymusowe leczenie. Przy pomocy urzędników zmieniłam DPS i chociaż sędzina, znajomka Dyrektor DPS nr 2 w Krośnie mimo bezprawności postępowania - braki formalne, zaocznie wystawione zaświadczenie lekarskie i innego rodzaju matactwa nie kończy postępowania, ja po zapoznaniu się z przepisami potrafię się obronić. Ustanowiony dla mnie adwokat przyznał mi rację dlatego mam zamiar wytoczyć powództwo o ochronę dóbr osobistych.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas