Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MZ: będą zmiany dot. ośrodków leczniczych dla niepełnosprawnych dzieci

25.10.2012
Autor: PAP

Szybką nowelizację ustawy o świadczeniach społecznych zapowiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Ma ona poprawić sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych, w których przebywają chore i niepełnosprawne dzieci.

Projekt ma trafić do Sejmu jako propozycja klubu PO. Na konferencji prasowej, która odbyła się 24 października br., omówiła go posłanka Platformy Obywatelskiej Magdalena Kochan.

Przypomniała, że do tej pory zakłady opiekuńczo-lecznicze dla dzieci finansowane były wyłącznie ze środków NFZ. - Uznaliśmy to za rzecz niedobrą, ponieważ oczywiście procedury medyczne winny być finansowane ze środków medycznych, natomiast cała ta część, która dotyczy pobytu dziecka - części hotelowej, żywieniowej dziecka - winna być opłacana ze środków pomocy społecznej - podkreśliła Kochan.

Dlatego powstał projekt ustawy w tej sprawie. - Naszym zdaniem, ten sposób finansowania z dwóch źródeł pobytu dzieci w tego rodzaju zakładach będzie zamykał debatę o tym, w jaki sposób powinniśmy długotrwale leczyć dzieci, które do dalszego leczenia szpitalnego nie są predestynowane, a które w domu z różnych przyczyn takiej stosownej opieki mieć nie mogą - zaznaczyła posłanka PO.

Nie sam NFZ

Neumann wspomniał o projekcie, odpowiadając w Sejmie na pytanie zadane przez posłów Ruchu Palikota (RP). Jeden z posłów Ruchu, Artur Bramora, od ubiegłego tygodnia prowadzi głodówkę w takiej placówce w Częstochowie.

Zadający pytanie Jerzy Borkowski zwrócił uwagę, że w kraju jest 11 tego typu ośrodków, w których przebywa ok. 80 dzieci; jak mówił, "często czekających na śmierć".

W odpowiedzi Neumann wytknął Bramorze, że przed rozpoczęciem głodówki nie podjął żadnych działań poza wysłaniem 9 października listu otwartego do resortu zdrowia.

- Dostał odpowiedź 15 października i rozpoczął głodówkę. Nie było go wcześniej w Ministerstwie Zdrowia, nie rozmawiał o tym, więc nie mówcie państwo, że wykonał wszystkie możliwe czynności. Żadnej interpelacji nie napisał jako poseł – powiedział Neumann. - Starajmy się mówić o problemie, a nie o pewnym politycznym happeningu, który dzisiaj się tam dzieje - dodał wiceminister.

Podkreślił, że ośrodek w Częstochowie otrzymuje obecnie najwyższą stawkę płaconą przez NFZ w Polsce - 120 zł dziennie na jedną osobę, podczas gdy średnia to 80 zł. - Problemu nie rozwiąże sam NFZ, ponieważ w takim ośrodku płaci on za leczenie. Za wyżywienie i zakwaterowanie powinna płacić albo rodzina, albo pomoc społeczna - dodał.

Potrzeba rozporządzenia

Wiceminister podkreślił, że przygotowywany jest projekt ustawy, który pozwoli pokryć część kosztów świadczeń ze środków pomocy społecznej. Zaapelował też do posłów RP, by zwrócili się do głodującego posła o zakończenie głodówki i udział w pracach nad nowelizacją ustawy. - Zrobi więcej tą ustawą, bo da możliwość realnego płacenia temu ośrodkowi i innym ośrodkom z różnych źródeł. Przekonajmy go wszyscy, że warto - powiedział Neumann.

Wiceminister spodziewa się, że projektem noweli Sejm zajmie się na następnym posiedzeniu (planowanym w dniach od 7 do 9 listopada).

Ruchu Palikota nie satysfakcjonuje propozycja nowelizacji. - Ta ustawa nic nie zmienia. Tu jest potrzebna decyzja na szczeblu ministra; rozporządzenie, a nie ustawa. Zanim ustawa wejdzie w życie, minie mnóstwo czasu. Poza tym ustawa ta wydaje się w ogóle nie dotyczyć tej sytuacji - powiedział PAP rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek.

Podczas wcześniejszej konferencji prasowej Rozenek odpierał zarzuty, że Bramora nie podejmował działań przed rozpoczęciem głodówki. - Mam je tu spisane - przekonywał.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (RP), odnosząc się do wystąpienia Neumanna zwróciła uwagę, że było ono poświęcone głównie temu, czego nie zrobił lub co zrobił Bramora, natomiast nie zawierało - jej zdaniem - informacji, co zrobiło lub zamierza zrobić resort zdrowia. - Nagle okazuje się, że głównym winowajcą sytuacji w ośrodku jest pan poseł Bramora - ironizowała.

W konferencji RP udział wzięło prezydium klubu, by - jak mówił Rozenek - wyrazić solidarność z głodującym posłem Ruchu. - Nie bez powodu tu wszyscy jesteśmy - to jest apel do ministra Arłukowicza, by zajął się tymi dzieciakami. To nie jest duża skala, to jest osiemdziesięcioro kilkoro dzieci w skali kraju, to są niewielkie pieniądze w skali budżetu. Nie ma najmniejszego powodu, by z powodu chorej ambicji minister Arłukowicz nie reagował - powiedział polityk.

Potrzeba więcej środków

Przekonywał, że los dzieci z zakładów opiekuńczo-leczniczych, które są ciężko chore i wymagają specjalistycznej opieki, powinien być "najwyższą troską państwa, bo od tego zależy, czy uznamy wspólnie tu, że jesteśmy w cywilizowanym kraju czy nie". - Nie jest prawdą to, co mówi minister Arłukowicz, że to rodzice powinni płacić za pobyt tych dzieci w tych ośrodkach, bo te dzieci po prostu nie mają rodziców. Nie jest prawdą, że środki przeznaczane na te placówki opiekuńczo-lecznicze są wystarczające - tych środków jest co najmniej o połowę za mało - wyliczał.

Nowicka zaprezentowała zdjęcie jednego z dzieci przebywających w takiej placówce; Rozenek powiedział, że zostanie ono przekazane ministrowi zdrowia podczas środowych głosowań, "by mógł na nie popatrzeć".

Z powodu braku pieniędzy częstochowskiemu Stowarzyszeniu Pielęgniarsko-Opiekuńczemu „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie", w którym głoduje poseł Ruchu Palikota, grozi likwidacja. Wszczęto już procedurę zamknięcia ośrodka, pod opieką którego jest obecnie ok. 20 dzieci. Częstochowski zakład rehabilituje i leczy chore i niepełnosprawne dzieci do lat trzech.

Przedstawiciele zakładów opiekuńczo-leczniczych, zajmujących się leczeniem i rehabilitacją chorych i niepełnosprawnych, od dawna alarmują, że borykają się z trudnościami finansowymi, bo brakuje przepisów umożliwiających finansowanie pobytu dzieci. Pod koniec października w Częstochowie ma się odbyć konferencja poświęcona sytuacji takich ośrodków.

Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje leczenie i rehabilitację dzieci, nie może jednak finansować takich kosztów pobytu w placówkach, jak noclegi i wyżywienie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • RZAD I POSŁOWIE KOALICJI SOBIE WALA DETY I INNE UGRUPOWANIA?
    inwalida 1 grupy
    27.10.2012, 20:12
    KOALICJA UCHWALI BUDZET DALI NAJBIEDNIESZYM OCHŁAPY LEKI CAŁEJ UNI SĄ NADROSZE POLSCE? FANATYCY CO ŁUPIĄ NAJBIEDNIESZYCH IM ZYJE JAK POCZEK NADZIENIEM > CODALI KOPLETNIE DALI NA STADONY I WOJSKO NA MISJE GRUBE MILONY ZŁOTYCH NARÓD GŁODUJE I KLEPIE BIEDE ZAPEWNIAŁ POSLAKI TV TERAZ MY SKASOWANA LECZ PREMIER POTERDZIŁ SŁOWA p. E. KOPACZ WRAZ KOLEZAKAMI ZA KRAT ZE BEDA LEKIK ZA 1.00zł TYLKO ZTROŻAŁY 100 RAZY . KIEDY SEJM REZYGNUJE LOTÓW SAMOLATAMI NA SESJE KIEDY OBBNIŻA SWOJE POBORY KOGO REPREZETUJA OKŁAMANY NARÓD GŁODNY NAWET POSŁOWIE NIEMAJA ABICJI BRAC OD NAJBIEDNIESZYCH PODATEK TAK ŁUPIA NAWET DZECI NIEMAJA PRZEDSZKOLA ZŁOBKA NAWET NIEMAJA MLEKA A PIELUCHY ZASTEPUJA GAZETAMI ERA WOJENE DOBROBYTU SZUKANIA JEDZENIA WYKUPUJA BILETY JEDNA STRONE I DŁUGI ZYCD AFRYCE LUB BIAŁORUSI?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas