Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy osoby z niepełnosprawnością będą miały pierwszeństwo do szczepionek przeciw COVID-19? Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia

13.11.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
ręka kobiety z powiniętym rękawem i rękę medyka w rękawiczce trzymającą strzykawkę do szczepienia

9 listopada amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że szczepionka na COVID-19, nad którą pracuje wraz z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech, ma ponad 90 proc. skuteczności. Być może będzie ona dostępna już w 2021 r.

Wraz z tą informację, która obiegła cały świat, pojawiły się spekulacje, kto i kiedy będzie mógł być zaszczepiony. Do naszej redakcji także zaczęły wpływać pytania od Czytelników, czy osoby z niepełnosprawnością będą w grupie uprawnionych do pierwszeństwa w skorzystaniu ze szczepionki.

Choć droga do szczepień wydaje się odległa, premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska otrzyma szczepionki w tym samym czasie, co inne kraje UE. Komisja Europejska podpisała 11 listopada kontrakt z ww. konsorcjum na 300 mln dawek. Polska chce zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19.

- Już teraz pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki. Do Polski może ona trafić za 3-4 miesiące – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – W pierwszej kolejności szczepionka trafi do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią – dodał.

Odpowiedź resortu wymijająca

Wśród osób uprawnionych do pierwszeństwa w skorzystaniu ze szczepień nie zostały wymienione osoby z niepełnosprawnościami. Zapytaliśmy więc Ministerstwo Zdrowia, czy istnieją plany włączenia ich do grup priorytetowych.

- Komisja Europejska podpisała w środę umowę na zakup szczepionek z konsorcjum BionTech/Pfizer – odpowiedziała nam Joanna Koc z biura komunikacji resortu zdrowia. – W tej chwili poszczególne państwa UE, w tym Polska, składają deklaracje w sprawie konkretnego zapotrzebowania. Polska na bieżąco przygotowuje się do zakupu i logistyki sprowadzenia szczepionek, przy zachowaniu standardu zimnego ciągu chłodniczego. Planujemy również logistykę szczepień na dużą skalę, niespotykaną dotychczas w Polsce.

Poinformowała, że w Ministerstwie Zdrowia został powołany zespół, który opracowuje kwestie zakupu, sprowadzania i dystrybucji.

- W pierwszej kolejności szczepionka na pewno trafi do seniorów, osób z osłabioną odpornością oraz służb medycznych – dodała.

To dość wymijająca odpowiedź, dlatego staramy się dowiedzieć więcej. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Konsultant krajowy jest za

Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych na nasze pytanie, czy osoby z niepełnosprawnością powinny być brane pod uwagę we wskazaniu do pierwszeństwa w szczepieniu przeciw COVID-19 odpowiedział twierdząco.

- Myślę, że bardzo poważnie winne być brane pod uwagę podczas ustalania taktyki szczepień – odpowiedział.

 

Komentarz

  • szczepionka
    grazia
    13.11.2020, 13:47
    ciekawe czy od 60 lat seniorzy

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas