Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak dopasować odpowiedni sprzęt do rodzaju stomii?

13.11.2020
Autor: artykuł sponsorowany
Uśmiechnięta para starszy mężczyzna i kobieta trzymają się za ręce idzie pomostem nad wodą

Dla pacjentów ze stomią bardzo ważne jest, by odpowiednio dobrać sprzęt do rodzaju swojej stomii. Warto wiedzieć, jak zrobić to dobrze.

Wyróżniamy 3 rodzaje stomii:

  • kolostomię – wyłanianą na jelicie grubym,
  • ileostomię – wyłanianą na jelicie cienkim
  • urostomię – w przypadku problemów z układem moczowym. 

W zależności od preferencji użytkownika oraz wskazówek pracownika służby zdrowia do każdego rodzaju stomii można zastosować zarówno system jednoczęściowy, jak i dwuczęściowy. Ten pierwszy to taki, w którym płytka stomijna/przylepiec stanowi integralną część worka stomijnego. Innymi słowy płytka jest połączona z workiem na stałe.

Sprzęt dwuczęściowy to taki, w którym worek stomijny i płytka/przylepiec są oddzielnie i łączy się je dopiero na brzuchu pacjenta. 

W przypadku kolostomii, kiedy treść jelitowa jest stała stosujemy worki zamknięte, a w przypadku ileostomii, gdy treść jelitowa jest bardziej płynna i możliwe jest opróżnianie worka, worki otwarte (odpuszczane). Gdy pacjent ma urostomię korzysta ze sprzętu, zakończonego specjalnym kranikiem. Jeżeli jest taka potrzeba, można go połączyć z workiem do zbiórki moczu. 

Co ma wpływ na jakość życia pacjenta?

Kluczową rolę w polepszeniu jakości życia pacjenta i eliminowaniu problemów związanych z podciekaniem pełni przylepiec stomijny (płytka stomijna). Powinien być elastyczny i współpracujący z nierównościami i fałdami skóry. Powinien też dopasowywać się do ruchów ciała pacjenta i za nimi podążać.Takie połączenie zapewnia technologia BodyFit wykorzystana przy produkcji przylepców SenSura Mio firmy Coloplast.   

Przy wyborze sprzętu stomijnego odpowiednio dopasowanego do pacjenta ważna jest ocena kształtu ciała oraz rodzaj stomii. Dobrze dobrany sprzęt pozwoli pacjentowi w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa powracać do codziennych aktywności, a czas rekonwalescencji będzie przebiegał łagodniej. 

Kształt ciała – regularny, wklęsły czy wypukły? 

trzy rodzaje kształtu ciała pokazane na manekinie

Pod pojęciem „kształt ciała” kryje się opis skóry i brzucha oraz położenie stomii względem poziomu skóry. Kształt ciała zmienia się w trakcie trwania naszego życia. Podobnie jest u osób po zabiegu wyłonienia stomii. Utrata wagi, przybranie masy ciała, pojawienie się na skórze blizny pooperacyjnej, fałdów czy wypukłości okołostomijnych mogą spotkać każdego pacjenta. 

6-etapowy proces oceny kształtu ciała

W określeniu indywidualnego kształtu ciała pomocny będzie 6-etapowy proces oceny kształtu ciała. Odpowiedź na 6 poniższych pytań ułatwi dobór odpowiedniego produktu. 

  1. Czy obszar wokół stomii ma kształt regularny, wklęsły czy wypukły? Regularny – obszar płaski na całej powierzchni wokół stomii, ale mogą się na nim znajdować nierówności; wklęsły – obszar zapadnięty, tworzący zagłębienie wokół stomii; wypukły – obszar tworzący wypukłość wokół stomii
  2. Czy obszar wokół stomii ma jednolity czy niejednorodny kształt?
  3. Czy obszar wokół stomii jest miękki czy napięty?
  4. Czy na skórze wokół stomii są powierzchniowe nierówności lub głębokie fałdy?
  5. Czy stomia jest usytuowana powyżej linii zgięcia, w linii zgięcia czy poniżej linii zgięcia brzucha?
  6. Jaka jest wysokość stomii i gdzie znajduje się otwór stomijny względem powierzchni skóry – powyżej, na równi czy poniżej poziomu skóry?

Skąd mam się dowiedzieć jaki jest kształt mojego ciała? 

Intuicyjne narzędzie BodyCheck

na szarym tle napis wypróbuj narzędzie bodycheck na stronie www.coloplast.pl na po prawej stronie mały piesek na dole logo coloplastu

Prawidłowe, samodzielne określenie kształtu ciała wokół stomii przez pacjenta może sprawiać trudność. BodyCheck jest łatwym narzędziem ułatwiającym ten proces i bezpłatnie dostępnym online.

Można z niego skorzystać poprzez stronę internetową Coloplastu.

Wypełnienie ankiety składającej się z 8 pytań zajmuje 5 minut. Po odpowiedzi na pytania pacjent otrzymuje porady i wskazówki dopasowane indywidualnie do jego kształtu ciała. Istnieje też możliwość zamówienia darmowych próbek edukacyjnych sprzętu stomijnego.

Zmiana kształtu ciała, a dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego

starszy mężczyzna przed lustrem obok szafka za nim wieszak z kapeluszem i kurtką na górze napis czy twój sprzęt stomijny jest odpowiednio dopasowany

Jeśli kształt ciała pacjenta się zmienia, to ważne jest regularne upewnianie się, że sprzęt stomijny jest nadal dobrze dopasowany. W przypadku, gdy okolica wokół stomii zmienia się na wklęsłą, warto wypróbować wypukłą płytkę stomijną typu convex. Jeżeli pojawią się wypukłości, a stomia wystaje prawidłowo ponad powłoki brzucha, to dobrym rozwiązaniem może okazać się płytka dedykowana obszarom wypukłym. Warto także skorzystać z akcesoriów uszczelniających, które zapobiegają podciekaniu treści jelitowej/moczowej pod przylepiec oraz pielęgnują skórę wokół stomii. 

Więcej informacji dotyczących stomii i innych problemów intymnej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie firmy Coloplast.

kółko turkusowe białym drukiem słuchawka telefonu i napis Telefoniczne centrum pacjenta coloplast 800300300

Jeżeli pacjent potrzebuje wsparcia w określeniu indywidualnego kształtu ciała, doborze sprzętu stomijnego lub szuka odpowiedzi na inne nurtujące pytania, to może skorzystać z bezpłatnej infolinii czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. Bezpłatny numer telefonu to 800 300 300. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas