Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przychodzi facet do lekarza... Zobacz przewrotny spot nowej kampanii społecznej Polskiego Związku Głuchych [WIDEO]

13.11.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. screen z YouTube
mężczyzna siedzi naprzeciw lekarki na dole tłumacz języka migowego

Polski Związek Głuchych (PZG) ruszył właśnie z kampanią społeczną „Mam prawo do informacji w PJM”, której celem jest podkreślenie problemów wykluczenia komunikacyjnego osób głuchych w życiu społecznym.

- Chcemy, żeby kampania trafiła do jak najszerszego grona. Przygotowany w jej ramach spot skierowany jest głównie do osób słyszących, aby przybliżyć im kwestię wykluczenia komunikacyjnego osób głuchych – mówi Krzysztof Kotyniewicz, prezes PZG.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 50 tys. osób z niepełnosprawnością słuchu. Polski język migowy jest naturalnym językiem osób głuchych, język polski jest dla nich językiem obcym. Nie bez przyczyny często mówi się o tej grupie społecznej, że są cudzoziemcami we własnym kraju.

Spot z audiodeskrypcją

Właśnie po to, by to zmieniać powstała kampania społeczna „Mam prawo do informacji w PJM”. Oprócz spotu, opiera się ona także na części skierowanej do samych osób niesłyszących.

Webinary

- Oni często są pomijani w różnych społecznych działaniach. Dlatego też zorganizowaliśmy w ramach kampanii trzy webinary dla osób niesłyszących przybliżające im ustawę o dostępności oraz ustawę o dostępności cyfrowej – mówi Krzysztof Kotyniewicz. 

W przyszłym tygodniu zostaną zorganizowane webinary z takimi ekspertami dostępności jak m.in. prof. Marek Wysocki, Adam Zawisny czy Aleksander Waszkielewicz.

Ustawa w PJM

- W ramach kampanii przetłumaczymy także na PJM ustawę o dostępności oraz ustawę o dostępności cyfrowej, która będzie dostępna na stronie PZG – dodaje Krzysztof Kotyniewicz.

Kampania realizowana jest w ramach projektu „Fundusze Europejskie dla dostępności – Głusi”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Dostępność Plus.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Język polski a migowy
    Ela
    14.11.2020, 17:59
    Słuch straciłam jako już 50 latka. Zaimplantowana ale o j migowym nie miałam pojęcia i nie znam go do dziś. Problem powstał w tym roku pandemii czyli od 03.2020 r Tłumacz PJM jest dla mnie nie przydatny, ale można pod informacjami dawać napisy i nie chodzi o dokładne tłumaczenie ale choć zmienne a nie jak w informacjach lecą non stop te same. Bardzo proszę o zrozumienie bo są ludzie starzy a Ci często nie mają ani implantów, ani aparatów. Dziękuję za udostępnienie przez moderatora mego postu. Ela
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas