Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakich argumentów użyć w odwołaniu od orzeczenia córki?

14.12.2020
Autor: J.

2-letnia córeczka dzisiaj otrzymała drugie orzeczenie o niepełnosprawności. W pierwszym rocznym wymagała obecności drugiej osoby związku z pkt. 7 i 8. Obecnie dostała tylko punkt 8, czyli obecnośc w procesie edukacji, rehabilitacji i leczenia. Córeczka od urodzenia jest diagnozowana pod kątem choroby genetycznej. W grudniu mamy mieć jakiś konkret. Potwierdzony Arnold Chari typ 1. Ogólnie zaburzenia psycho-ruchowe itp. Uczęszcza do ośrodka rehabilitacji 28h miesięcznie bez pobytu stałego, a na przedszkole za wcześnie. Żona musiała zrezygnować z pracy, by móc uczestniczyć w jej rozwoju. Jak zatem jest możliwe, iż w rok z oznaczenia 12-C schodzimy do 10-N i córka, która sama się nie umyje, przebierze, nie przygotuje jedzenia, nie dojedzie na rehabilitację, nie jest zależna od drugiej osoby w całkowitym stopniu? Tym bardziej, że wymaga obecności 2 osoby związku z pkt 8, co przy dziecku w tym wieku jest już połączone z pkt 7. Czy odwołując się mamy szansę? Jakich uzasadnień mamy użyć?

Szanowny Panie,                       

Zawsze zalecam bardzo dokładne (obszerne) przedstawienie w odwołaniu stanu zdrowia dziecka i jak on wpływa na codzienne życie i funkcjonowanie. Całość takiej informacji zalecam zawsze podeprzeć dokumentacją medyczną. Chodzi więc o takie przedstawienie informacji o niepełnosprawności, zdrowiu i funkcjonowaniu, aby z tej informacji wynikało wprost, że spełnione są przesłanki do orzeczenia danego wskazania (np. pkt 7 wymaga). Że dziecko wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. W szczególności, że obecnie badania są prowadzone zaocznie z uwagi na COVID-19.

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu. Ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

Więcej informacji znajdzie Pan na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Proszę się nie poddawać, zawsze jest szansa na wygranie z orzecznictwem. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas